Lutowanie miedzi nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jak może się to wydawać – zwłaszcza jeśli osoba odpowiedzialna za jego wykonanie posiada odpowiednie narzędzia. Co należy zaliczyć do niezbędnego wyposażenia, bez którego lutowanie może być utrudnione lub nawet niemożliwe? Bez wątpienia palnik do lutowania miedzi, miedziana rurka i gaz. Dysponując takim zestawem, można przejść do pracy.
Przypominamy o tym, by zachować należną ostrożność przy pracy, ponieważ realizacja takich zadań odbywa się przy kontakcie z bardzo wysokimi temperaturami i rozgrzanymi elementami. Koniecznie należy posiadać niezbędne ochraniacze i zabezpieczenia. Do podstawowych elementów należą rękawiczki i gogle na oczy, chociaż warto zabezpieczyć również włosy i odzież.
Jak przygotować się do pracy?
Przede wszystkim najważniejsze jest sprawdzenie, czy wszystko jest na miejscu sprawne. Do podstawowych czynności zaliczamy między innymi:
- Sprawdzenie, czy rękawiczki nie są dziurawe. Gdyby pojawiła się jakakolwiek nieszczelność i skóra miała kontakt z rozgrzaną miedzią, istnieje ogromna zagrożenie poważnym poparzeniem.
- Weryfikacja, czy palnik do lutowania miedzi jest sprawny i gotowy do pracy. Należy wykonać tę czynność, nawet jeśli dysponujesz nowym palnikiem, ponieważ w ten sposób sprawdzisz, czy nie posiada on wad fabrycznych powstałych przy produkcji.
- Odmierzenie zapasu miedzianego przewodu. Spoiwa lutowniczego musi być pod dostatkiem. Jeśli w połowie pracy zabraknie miedzi, nie tylko będzie trzeba całą pracę zaczynać od początku, ale również wyczyścić to, co zdążyliśmy już nałożyć.
- Sprawdzić ilość gazu. Można powiedzieć, że przy zbyt małej ilości gazu, problem wygląda podobnie, jak przy sytuacji, w której zabrakłoby nam spoiwa.
Co należy zrobić krok po kroku?
Dokonałeś już wszystkich czynności pozwalających na rozpoczęcie pracy? Można więc powiedzieć, że jesteś gotowy do działania. Nie zapomnij jednak oczyścić lutowanych elementów i spuścić medium, jeśli znajduje się ono w układzie.
Odpal palnik do lutowania miedzi i nagrzej powierzchnie lutowanego elementu. Przystaw do tego miejsca nagrzany miedziany drut i czekaj, aż się rozpuści. Gdy już do tego dojdzie, przechodź powoli dalej, aż cały element będzie gotowy do tego, by połączyć go z pozostałym komponentem. Na samym końcu poczekaj, aż miejsce naprawy wystygnie, by móc je bezpiecznie oczyścić. Jeśli już wszystko jest gotowe, pozostaje test szczelności i można montować naprawiony lub zmodernizowany moduł do całego układu.