Popularność fotowoltaiki w Polsce cały czas rośnie. W końcu jest to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną oraz uniezależnienie się od planowanych podwyżek cen prądu. Poza tym jest to rozwiązanie ekologiczne. Jak jednak mądrze zainwestować w fotowoltaikę?
Godna zaufania firma i długa gwarancja to podstawa
Wszystkie elementy, które składają się na kompletną instalację fotowoltaiczną, a więc panele, falownik, okablowanie itd. są objęte oczywiście gwarancją ich producenta. Na ogół wynosi ona od 2 do 10 lat, w zależności od komponentu. Z założenia jednak dobra instalacja fotowoltaiczna działać ma kilkadziesiąt lat. Dlatego warto wybrać ofertę firmy renomowanej i zdecydować się na rozszerzony okres gwarancyjny na wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej.
Rozszerzona gwarancja to przy tym opcja dobra dla obu stron. Firma, która ją oferuje musi być bowiem pewna oferowanej przez siebie technologii, a dla klienta oznacza to pełne bezpieczeństwo energetyczne. Gwarancja na sprawność paneli powinna wynosić 25 lat.
Szybki montaż instalacji fotowoltaicznej
Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce cały czas rośnie. Tym samym coraz większe jest zapotrzebowanie na wysokiej jakości, nowoczesną technologię. Jednak dostęp do niej wcale nie jest prosty. Warto więc zwrócić uwagę na to, co oferują poszczególne firmy. Termin montażu powinien być znany na samym starcie i nie wynosić dłużej niż 14 dni.
Najlepiej postawić na taką firmę, która oferuje kompleksowe usługi razem z montażem. To znak, że ma ona dopracowaną pod każdym względem logistykę i współpracuje z doświadczonymi instalatorami. Oczywiście spore znaczenie ma również czas zgłoszenia zainstalowanej już instalacji do zakładu energetycznego. Im jest on szybszym, tym szybciej klient może czerpać zyski z produkcji energii przez panele fotowoltaiczne.
Nowoczesna technologia – panele HALF CUT
Inwestowanie w odnawialne źródła energii obecnie staje się po prostu modne. Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i przykłada coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska. Stawiając na fotowoltaikę, powinno się otrzymać technologię nowoczesną i wydajną, dzieki której znacznie zredukujemy wyemitowane przez nas CO2.
Czarne panele monokrystaliczne powinny mieć moc większa niż 300 Wp na jeden panel oraz technologię ogniw połówkowych typu HALF CUT PERC. To standard stosowany powszechnie w krajach wysoko rozwiniętych. Oczywiście większa wydajność produkcji energii to większe zyski. Ponadto nowoczesna technologia przekłada się na większą żywotność paneli i ich dłuższą sprawność nawet po upływie 25 lat. Niestety na ogół niska cena paneli czy inwertera oznacza ich kiepską jakość.
Możliwość taniego finansowania inwestycji
Obecnie wiele firm posiada umowy z bankami. Tym samym można otrzymać finansowanie na poziomie nie wyższym niż 5% RRSO i to na 10 lat. W ten sposób instalacja niejako sama się spłaca, bo właściciel domu nie płaci rachunków za prąd, ale spłaca ratę kredytu.To świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie dysponują odpowiednio dużą kwotą w gotówce.
O firmie najlepiej zawsze świadczy liczba zadowolonych klientów. Warto poszukać firmy z portfolio, która obecna jest w social mediach i ma dobrze przygotowaną stronę internetową z przykładowymi realizacjami.
Sąsiad ma już dwie połacie dachu w panelach, zobaczymy przy pierwszym rozliczeniu jak mu to się kalkuluje