Żywotność i konserwacja ogrodzeń panelowych

Żywotność i konserwacja ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe to rozwiązania, które są nie tylko szybkie w budowie, ale również atrakcyjne wizualnie. Docenić z pewnością należy również ich trwałość, ponieważ mogą spełniać swoją rolę przez długie lata. Jaka jest żywotność ogrodzeń panelowych? Czy należy je konserwować i w jaki sposób to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Żywotność ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe reklamowane są jako rozwiązania trwałe, a także tanie i proste w budowie. W efekcie zyskują coraz więcej zwolenników, co sprawia, że warto zastanowić się nad ich rzeczywistą wytrzymałością. Wydawać by się mogło, że panele ogrodzeniowe wykonane z drutów z czasem będą rdzewiały, za co odpowiedzialne będzie szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. W rzeczywistości jednak są one zabezpieczone antykorozyjnie, a następnie malowane proszkowo, co zapewnia ich trwałość na wiele lat. Warto jednak mieć świadomość, że żadna powłoka antykorozyjna nie jest wieczna, co oznacza, że z biegiem czasu może popękać, co będzie nie tylko nieestetyczne, ale również grozi rozwojem rdzy. Przyczyniają się do tego również uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym należy regularnie weryfikować stan paneli, a w przypadku odkrycia uszkodzonych powłok dokonać właściwej konserwacji ogrodzenia. Prawidłowo przeprowadzona zapewni mu trwałość na kolejne lata.

Ile wynosi żywotność ogrodzenia panelowego? Ogółem powinno ono służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, co wymaga oczywiście odpowiedniej konserwacji. Warto również podkreślić, że poszczególni producenci udzielają gwarancji na panele, która może wynosić od 5 do nawet kilkunastu lat. W związku z tym należy postawić na produkty najwyższej jakości, które można znaleźć pod linkiem: https://profileocynkowane.com.pl/oferta/pelna.

W jaki sposób konserwować ogrodzenia panelowe?

Jak już wspomniano odpowiednia konserwacja ogrodzeń panelowych pozwala nie tylko przywrócić im atrakcyjny wygląd, ale również przedłużyć ich żywotność na kilka bądź kilkanaście kolejnych lat. Jak zatem robić to prawidłowo? Cały proces składa się z kilku etapów, a pominięcie któregokolwiek będzie skutkowało osiągnięcie efektu dalekiego od założeń. Pierwszy krok powinno stanowić dokładne oczyszczenie paneli zarówno z zabrudzeń, jak i rdzy, czy pozostałości starej farby. Można to zrobić ręcznie przy użyciu papieru ściernego lub elektronarzędziami. W przypadku dużych ognisk rdzy warto również rozważyć wykonanie profesjonalnego piaskowania. Oczyszczone panele należy następnie odkurzyć oraz odtłuścić, co jest bardzo ważne, ponieważ uzależnione jest od tego krycie nowej powłoki malarskiej. Odtłuszczone ogrodzenie można pomalować, jednak warto pamiętać, że proces ten również powinien składać się z kilku etapów. Najpierw należy bowiem nałożyć specjalny grunt, który zwiększy przyczepność farby. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie emalii podkładowej przeznaczonej do ocynkowanego metalu. Dopiero w następnym kroku należy pomalować ogrodzenie właściwą farbą, co dla odpowiedniego efektu powinno obejmować nałożenie dwóch warstw. Warto również pamiętać, by używać produktów najwyższej jakości, a ich łączenie musi być zgodne z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu. W sprzedaży dostępne są bowiem farby, które mogą jednocześnie pełnić funkcję gruntu, podkładu i dekoracji.

O czym pamiętać konserwując ogrodzenie panelowe?

W poprzednim akapicie opisano sposób konserwacji ogrodzeń panelowych oraz stwierdzono, że pominięcie któregokolwiek z wymienionych etapów może zniweczyć cały wysiłek. Dodatkowo należy jednak pamiętać, że konserwacji ogrodzenia panelowego powinny towarzyszyć odpowiednie warunki pogodowe. Oczywistym jest, że tego typu prac nie wykonuje się w deszczu. Co więcej, ważna jest również temperatura. W sytuacji, gdy będzie zbyt niska wykorzystywane środki chemiczne, czy farby nie będą odpowiednio zasychać. Zbyt wysoka natomiast (przekraczająca 23-25 stopni), czy praca w pełnym słońcu może dać odwrotny efekt, czyli sprawić, że użyte środki będą schły zbyt szybko.

Podsumowując należy stwierdzić, że ogrodzenia panelowe charakteryzują się długą żywotnością, którą dodatkowo wspomaga odpowiednia konserwacja. Kompleksowe informacje na ich temat można znaleźć pod linkiem: https://profileocynkowane.com.pl/pl/blog.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment