W starszych budynkach, już na etapie wznoszenia więźby dachowej zakładano, iż przestrzeń poddasza zostanie przeznaczona na strych. Wraz z upływem lat, wielu inwestorów decydowało się jednak na wykonanie zabudowy dla tego obszaru, z uwagi na chociażby fakt powiększenia się rodziny o kilku nowych członków. Nie da się ukryć, iż poddasze można zaaranżować w sposób bardzo przytulny i atrakcyjny wizualnie. Przestrzeń ta świetnie spisze się w roli mieszkalnej, a przy odpowiednim rozplanowaniu układu pomieszczeń, spad dachu nie powinien w żaden sposób przeszkadzać domownikom.
W czasach, w których najem ekipy do spraw wykończenia nie jest niczym tanim, wielu inwestorów postanawia samodzielnie zabudować swoje poddasze. W poniższym wpisie postaramy się dokładnie wytłumaczyć, w jaki sposób zadbać o tą przestrzeń działając wyłącznie na własną rękę.
Narzędzia niezbędne przy zabudowie poddasza
Tworzenie suchej zabudowy na poddaszu nie jest rzeczą zbytnio skomplikowaną. Mimo wszystko, wymaga kilku narzędzi, które znacznie ułatwią pracę właścicielowi budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o miarkach, łatach murarskich, scyzorykach, strugach do płyt g.k., wkrętarce czy poziomicy. Bez tych przyrządów niemożliwe jest podjęcie się jakichkolwiek prac – nie tylko tych związanych z tworzeniem suchej zabudowy na poddaszu.
Oprócz narzędzi, niezbędne okażą się również półprodukty, przy użyciu których poddasze będzie zabudowywane. Mowa tu oczywiście o profilach montażowych, wieszakach, łącznikach, płytach karton gipsowych, czy wkrętach i kołkach rozporowych.
Sporządzenie planu i montaż stelaży
Pracę zaczynamy od wykonania dokładnych pomiarów całego pomieszczenia. W końcu, chcąc w ogóle odwiedzić sklep budowlany w poszukiwaniu potrzebnego materiału, warto byłoby wcześniej ustalić jego pożądaną ilość. Szacując, o jaką wartość pomniejszy się przestrzeń po ukończeniu zabudowy, warto od razu uwzględnić grubość izolacji cieplnej, realizowanej przy użyciu piany PURIOS. Niezwykle ważnym etapem w kwestii sporządzania planu zabudowy jest trasowanie. To podczas tej czynności ustalamy, gdzie znajdą się profile montażowe i w jaki sposób płyta przytwierdzona zostanie do podłoża.
Po dokładnym wymierzeniu i trasowaniu pozycji profili przychodzi czas na ich montaż. Do tego najczęściej używa się profili startowych UD 30 oraz nośnych CD 60. Pierwsze odpowiadają za przytwierdzenie konstrukcji do elementów więźby, natomiast do drugich mocowana będzie płyta gipsowa.
Tworzenie izolacji pianą PURIOS
Dobrze wykonana izolacja poddasza pianą poliuretanową PURIOS pozwoli zapobiegać utratom ciepła z obiektu i przełoży się na niższe koszty energii przeznaczonej na ogrzewanie. To materiał niezwykle łatwy w aplikacji, a tym samym dysponujący niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Znakomicie sprawdza się przy termoizolacji poddasza, ale też ścian czy fundamentów. Jest w stu procentach bezpieczny dla zdrowia i sprzyjający alergikom. Co więcej, jego struktura i właściwości pozwalają na dokładne wypełnienie każdej szczeliny – nie ma więc możliwości pojawienia się niezaizolowanych przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów tego typu.