Budki lęgowe dla jerzyków – jaki domek wybrać?

Jerzyk należy do ptaków, które najczęściej występują w polskich miastach. Praktycznie cała jego naturalna populacja wykorzystuje na swoje miejsca lęgowe wysokie budynki – bloki i wieżowce. Warto zadbać o to, aby jerzyki miały bezpieczne domki. Budki lęgowe dla jerzyków to małe budowle, stworzone specjalnie dla tych ptaków. Zrobione przez człowieka są przez jerzyki bardzo chętnie zasiedlane. Nie wiesz, jakie budki wybrać do swojego ogrodu oraz jak je zamontować? Z radą i pomocą przychodzi nasz artykuł!

Budka dla ptaków – podstawowe informacje

Dla wielu ptaków, w tym także dla jerzyka, bardzo często budynki mieszkalne są najlepszym i jedynym schronieniem. W rozmaitych otworach zakładają one swoje gniazda, jednak w ostatnich czasach forma ta jest bardzo mocno ograniczona. Możesz im pomóc! Budka dla jerzyka to coś, czym możesz wyposażyć swój ogród lub fasadę znajdującego się w nim budynku. Jednak musisz wiedzieć, że budka dla tego ptaka nieco różni się od tej klasycznej. Na czym polega ta różnica? Budki lęgowe dla jerzyka są poziome, o nieco spłaszczonym otworze wlotowym, wywierconym z boku. Ptaki te lubią przebywać w grupie, dlatego pamiętaj o zawieszeniu kilku budek lub segmentów bardzo blisko siebie. Dla urozmaicenia ogrodu polecamy wybrać budkę dla jerzyka opalaną. Bez wątpienia doskonale wpisze się w styl Twojego obrzeża ogrodowego.

Budki dla jerzyków – gdzie montować?

Budkę lęgową dla jerzyka najlepiej umieścić na ścianie budynku (może być to garaż, drewutnia lub altana) najmniej narażonej na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Można także zamontować ją pod zadaszeniami, co zapewni ptakom dodatkową ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Każda budka lęgowa dla jerzyka powinna znajdować się na wysokości minimum 5-ciu metrów, a przed nią musi być bardzo duża przestrzeń. Tylko w ten sposób można umożliwić jerzykom bezpieczny i bezpośredni ‘wlot do domu’ przy bardzo dużej prędkości.

Wybieraj budki lęgowe dla jerzyków z drewna

Drewno jest najlepszym materiałem do budowy budki dla jerzyka. Posiada ono bardzo dobre właściwości cieplne. Latem nie nagrzewa się zbytnio – w takiej budce panuje przyjemny chłód, a zimą doskonale chroni przed przenikaniem mrozu do środka. To właśnie dlatego budka lęgowa typ J jest wykonana z drewna. Jerzyki bardzo chętnie ją wybierają i zakładają w niej swoje gniazda. To bardzo dobry wybór, który bez wątpienia przyczyni się do pojawienia rodziny jerzyków w Twoim ogrodzie.

Budki lęgowe dla jerzyków – jak zwabić ptaki?

Wabienie jerzyków to bardzo interesujące zajęcie. Doskonale reagują na odgłosy dźwiękowe, imitujące ich własne wołanie. Można do tego wykorzystać chociażby telefon lub inny odtwarzacz z możliwością puszczania dźwięków w pętli. Wystarczy włączyć nagranie z odgłosami jerzyków na tyle głośno, aby żywe osobniki mogły je usłyszeć. Jednak najskuteczniejszym sposobem wabienia jerzyków do budek lęgowych jest ten podczas ich wiosennych migracji. Od końcówki kwietnia do połowy maja można wabić jerzyki o świcie i o zmierzchu. Właśnie wtedy te ptaki są najbardziej aktywne.

Budka dla jerzyka – gdzie kupić?

Sklep drew-mistrz.pl to miejsce, gdzie kupisz zarówno budki lęgowe dla jerzyków, jak i dla innych ptaków. Sprawdź, jakie budki czekają na Ciebie i skrzydlatych lokatorów Twojego ogrodu!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment