Współczesne trendy w oświetleniu

Moda w oświetleniu zmienia się tak samo, jak każdy inny element wyposażenia wnętrz. Producenci opraw oświetleniowych wykorzystują nowe technologie i podążają za oczekiwaniami inwestorów. Obserwując tendencje i zmiany w aranżacji wnętrz, tworzą lampy o minimalistycznych formach oraz niezwykle wyszukanych kształtach. Ich ogromna różnorodność to znak współczesnych czasów i niebywała gratka dla dekoratorów wnętrz.

Czego możemy się spodziewać po współczesnym oświetleniu? Odpowiedź jest prosta. – Praktycznie wszystkiego. Od żyrandoli o klasycznych kształtach, po futurystyczne lampy o nieprzewidywalnych formach; od minimalizmu, po przepych i bogactwo; od opraw, które są przede wszystkim funkcjonalne, po takie, które bardziej przypominają rzeźny, niż lampy. 

Skandynawski minimalizm

Wnętrza skandynawskie są pełne funkcjonalnych sprzętów i praktycznych rozwiązań. Takie trendy odzwierciedla również stosowane w nich oświetlenie. Tu funkcja jest ważniejsza od formy. Oprawy są pozbawione ozdób i elementów dekoracyjnych. Charakteryzują się miękkimi liniami oraz okrągłymi kształtami. Ich kolorystyka jest stonowana, monochromatyczna. Najczęściej są to biele, szarości, czernie oraz ciepłe brązy. 

Wśród skandynawskich opraw znajdziemy zarówno lampy wiszące, stojące, jak i kinkiety i plafony. Charakterystyczny skandynawski design to prosty w formie abażur, który może być zamontowany nieruchomo lub w sposób, który umożliwia zmianę kierunku padania światła. Przykład jednej, jak i drugiej oprawy można znaleźć w asortymencie sklepu Lampy.it.

Przepych w stylu glamour

W niektórych współczesnych wnętrzach bardziej od minimalizmu i prostoty ceni się bogactwo, przepych i zdobienia. Tu niezwykle istotne znaczenie odgrywa forma oprawy. Powinna być dekoracyjna, elegancka, pełna blasku. Wprowadzona do wnętrza staje się jego prawdziwą ozdobą. 

Lampy w stylu glamour są bardzo efektowne. Wykonuje się je z wysokiej jakości materiałów, które mogą zagwarantować odpowiedni wygląd. Zastosowanie znajduje tu między innymi metal, szkło oraz kryształ. Odbijające się od takich elementów światło pozwala na uzyskanie niezwykle dekoracyjnego, pełnego blasku efektu.

Futurystyczna forma

W przeszłości lampy charakteryzowały się regularnymi, symetrycznymi kształtami. Ich formy były przewidywalne i nie odbiegały od ogólnie przyjętych standardów. Dziś jest zupełnie inaczej. Coraz częściej mamy do czynienia z zaskakującym designem i asymetrią. Oprawy mogą być bardzo duże i stanowić we wnętrzu centralny akcent dekoracyjny, wokół którego koncentruje się cała aranżacja.

Futurystyczne oprawy mogą być wzorowane na bryłach geometrycznych albo kształtach znanych z przyrody. Inspiracją do ich tworzenia bywają rośliny, zwierzęta oraz zjawiska, które znamy z naszego codziennego życia.

Industrialna surowość

Loftowe wnętrza, podobnie jak te skandynawskie, nie lubią przepychu i licznych zdobień. W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z prostą formą, ale i surowym materiałem. Lampy industrialne nie rzadko przenoszone są wprost z wnętrz starych, pofabrycznych hal i warsztatów. Mamy więc do czynienia z takimi materiałami jak szkło, metal, mosiądz, beton. Oprawy są minimalistyczne i zrobione w taki sposób, by pełniły swoją funkcję. Nie muszą być natomiast eleganckie czy idealnie uformowane. Wręcz przeciwnie – wskazane są wszelkie niedoskonałości, takie jak niezamierzona asymetria, drobne pęknięcia, rysy, czy wgniecenia. 

W lampach industrialnych często widoczne są łączenia poszczególnych elementów, np. śrubki, czy łańcuchy. Możemy spotkać się z kloszem w kształcie odwróconej misy, kinkietem ukrytym za kratką albo lampą typu kwota. 

Szeroki wybór opraw oświetleniowych sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Oprawy zróżnicowane pod względem rozmiaru, zastosowanego materiału oraz designu odpowiadają różnym potrzebom konsumentów. Poszukiwanie idealnego oświetlenia można zacząć od przeglądania stron z wizualizacjami, które pokazują, jak konkretna oprawa zaprezentuje się we wnętrzu. Te z kolei często dostępne są już na stronach producentów oświetlenia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment