STYL MINIMALISTYCZNY. JAK WPROWADZIĆ GO DO WNĘTRZA?

Przez przeciwników nazywany jest stylem laboratoryjnym. Zwolennicy doceniają jego wyciszającą ascezę. Styl minimalistyczny – bo o nim mowa – to niezwykle popularny trend w aranżacji wnętrz, w którym obowiązuje jedna podstawowa zasada – mniej znaczy więcej. Styli minimalistyczny w aranżacji wnętrz od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. To bezpieczny oraz uniwersalny wybór, ale wbrew pozorom, wcale nie tak łatwy do zaaranżowania.Podpowiadamy jak  urządzić minimalistyczne wnętrza! 

Krótko o minimalizmie

Minimalizm jako kierunek w architekturze narodził się w Japonii czerpiąc inspirację z filozofii zen, w której istotną rolę odgrywa spokój, porządek i harmonia. Wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu mają przede wszystkim służyć naszemu wypoczynkowi i wprowadzać w stan głębokiego relaksu. Za ojca duchowego minimalizmu uważa się niemieckiego architekta Ludwiga Mies van der Rohe’a, którego słynne stwierdzenie „mniej znaczy więcej” stało się  hasłem przewodnim minimalistycznego stylu. Stylu, który jest kwintesencją nowoczesności we wnętrzu i podbił serca milionów ludzi na świecie. Minimalistyczne przestrzenie zachwycają prostotą, puryzmem form i panującym w nich porządkiem. Tutaj nie ma miejsca na chaos i przypadkowość. Każdy, nawet najmniejszy detal jest tutaj niezwyke istotny w stworzeniu perfekcyjnie przemyślanej aranżacji. Styl minimalistyczny we wnętrzach jest powściągliwy i nie wybacza błędu! Dlatego tak istotne jest umiejętne dobranie poszczególnych elementów – zaczynając od mebli, a na dodatkach kończąc. 

 Minimalistyczna aranżacja – jak ją stworzyć?

 W minimalistycznym wnętrzu obowiązuje jedna podstawowa zasada – mniej znaczy więcej.   Prostota form, gładkie fronty mebli, jednolite powierzchnie, brak zdobień, monochromatyczna paleta barw dopuszczająca od czasu do czasu bardziej intensywną barwę w postaci pojedynczych akcentów. Minimalistyczne wnętrza sprawiają wrażenie bardzo czystych, wręcz sterylnych. Przeważają w nich jasne odcienie bieli, beżu, brązu, ecru i szarości. Tutaj nie ma miejsca na zbędne pstrokate bibeloty i wymyślne figurki. Minimalistyczne aranżacje są niezwykle ascetyczne, a ich wyposażenie ogranicza się do prostych, funkcjonalnych mebli oraz subtelnych dodatków. Jak wprowadzić styl minimalistyczny do wnętrza? Tworząc w swoim mieszkaniu minimalistyczną przestrzeń, postaw na taki materiały jak szkło, beton, drewno oraz metal. W minimalizmie niezwykle ważne jest, by każdy element wyposażenia oraz każdy detal był dokładnie przemyślany. Na ścianie dopuszczalny jest obraz przedstawiający oszczędną w formie czarno białą grafikę lub obrazki typograficzne czyli hasła lub cytaty. Efektowną ozdobą minimalistycznego wnętrza będzie także duże lustro stojące lub wiszące  w geometrycznym kształcie. We wnętrzu urządzonym w stylu minimal sprawdzą się meble robione na wymiar lub meble modułowe. Istotnym elementem w tego typu aranżacji jest również oświetlenie. Designerskie lampy nie tylko mają dawać światło, ale również być ozdobą we wnętrzu. Doskonale sprawdzą się tutaj stojące lampy z długimi wysięgnikami oraz metalowe lub ażurowe abażury. Pamiętajmy, że w stylu minimalistycznym ważna jest nie ilość, a jakość! Dlatego decydując się na taki wystrój wnętrza, połóż szczególny nacisk na jakość materiałów z jakich wykonane są meble czy podłoga. W minimalistycznych wnętrzach doskonale prezentują się marmury, alabastry, skóra i kryształy. Podłoga powinna być wykonana z najlepszego drewna i utrzymana w odcieniu wenge lub bieli. 

Minimalistyczne tapety – jaką wybrać?

Istotnym aspektem minimalistycznych wnętrz jest odpowiednio dobrany kolor ścian. Ściany to baza dla minimalistycznej aranżacji i to one będą grać w niej pierwsze skrzypce. Jasne i neutralne barwy to jeden z kluczowych wyznaczników minimalistycznego stylu. Doskonale sprawdzi się więc tutaj biel w całym bogactwie swych odcieni, jasny popiel, beże i szarości. Minimalistyczne tapety z oferty naszego sklepu z pewnością ułatwią Ci wybór. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzą się tapety skandynawskie w jasnych odcieniach, na przykład tapety w pastelowe pasy oraz tapety jednolite w odcieniach beżu, ecru i bieli z kolekcji Anthalogie od Galerie. Dzięki nim uzyskacie efekt przestronności. Jeśli Twoje mieszkanie jest małe i zacienione, polecamy srebrne i połyskujące tapety marki Galerie, które pięknie odbijają światło optycznie powiększając pomieszczenie i dodając mu jasności. Doskonale sprawdzi się tutaj także tapeta laserowa imitacja jedwabiu z kolekcji Simply Silks, która odbija światło i pięknie połyskuje. Sprawdzi się nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w kuchni oraz łazience.  

Jeśli pragniesz przełamać sterylność i chłód wnętrza, zastosuj na ścianie cieplejszy odcień, na przykład jasny beż. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj tapeta  imitująca strukturę worka z kolekcji Global Fusion marki Galerie. Jakie tapety sprawdzą się jeszcze w minimalistycznym wnętrzu? Te imitujące beton lub bieloną cegłę. Mimo, że minimalizm we wnętrzach bazuje przede wszystkim na stonowanej kolorystyce ścian, dopuszczalne jest wyłamanie się z tej zasady.  W jaki sposób? Na przykład kładąc na jednej ścianie tapetę w mocniejszy print i kolor – na przykład tapetę w biało czarne pasy. Zastosowana na reprezentacyjnej ścianie lub tej oddzielającej kuchnię od salonu będzie efektownie akcentować wybrany kącik i przełamie sterylność wnętrza. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ilością wzorów i kolorów na ścianie. Tutaj niezwykle istotny jest umiar! Unikajcie słodkich pasteli oraz zdecydowanych, nasyconych barw. Stonowana kolorystyka ścian to baza dla wnętrza urządzonego w stylu minimal

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem z tapetami – https://4wall.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment