Skuteczność procesu oczyszczania ścieków komunalnych bez wątpienia wpływa na środowisko naturalne. Dlaczego zatem oczyszczenie ścieków jest ważne w kontekście ochrony wód? Z jakich etapów składa się proces uzdatniania wody? Odpowiadamy.
Oczyszczanie ścieków w kontekście ochrony wód – dlaczego jest aż tak istotne?
Dostęp do wody to coś, co wiele osób uznaje za pewnik. Wystarczy bowiem odkręcić kran, by popłynęła z niego czysta woda, która następnie spłynie do ścieków. Warto jednak mieć świadomość, że wody na świecie jest coraz mniej, co jest efektem wielu różnych czynników. W związku z tym istotne staje się nie tylko racjonalne gospodarowanie, ale również skuteczne oczyszczanie ścieków komunalnych, ponieważ proces ten pozwala chronić zarówno ludzi, jak i środowisko naturalne. Należy bowiem pamiętać, że woda trafiająca do ścieków zanieczyszczona jest przez materię organiczną oraz zanieczyszczenia biogenne. W sytuacji, gdy przedostaną się one do zbiorników i cieków wodnych skutki mogą być naprawdę szkodliwe zarówno dla roślin, jak i ryb i bezkręgowców zamieszkujących rzeki. Niektóre gatunki flory i fauny mogą bowiem zacząć wymierać, a inne odnotować nadmierny wzrost, co zaburzy harmonię w środowisku naturalnym.
Istota procesu uzdatniania wody
W kontekście ochrony wód istotny jest przede wszystkim proces uzdatniania wody, który jest przeprowadzany przez komunalne oczyszczalnie ścieków. Powinny mu zostać poddane wszystkie ścieki, które dopiero po skutecznym oczyszczeniu mogą zostać ponownie wprowadzone do obiegu wody. Co ważne, jest to istotne nie tylko ze względu na ochronę wód naturalnych, ale również wspieranie produkcji wody pitnej, której w wielu regionach świata coraz częściej zaczyna brakować. Proces uzdatniania wody pozwala bowiem oczyścić ścieki z wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, dzięki czemu nie zagraża ona zarówno człowiekowi, jak i zwierzętom, czy roślinom. Składa się z dwóch czynności, a mianowicie procesu oczyszczania ścieków oraz wzbogacania wody o substancje, które mają na celu poprawę jej jakości.
Etapy procesu uzdatniania wody
Proces oczyszczania ścieków komunalnych to czynność, która bezpośrednio wpływa na jakość środowiska naturalnego poprzez ochronę wód. W praktyce składa się z kilku odrębnych etapów, wśród których należy wymienić:
- mechaniczne uzdatnianie wody, ponieważ w pierwszej kolejności ścieki oczyszczane są mechanicznie, co pozwala usunąć z nich około 20-30% występujących zanieczyszczeń stałych;
- biologiczne oczyszczanie ścieków, którego przykładem może być beztlenowe oczyszczanie ścieków, biochemiczne utlenianie lub fermentacja osadu. W wielu przypadkach procesy te są ze sobą łączone, co pozwala zwiększyć skuteczność oczyszczania ścieków komunalnych;
- chemiczne oczyszczanie ścieków, które polega na zastosowaniu zgodnych ze standardami związków chemicznych umożliwiających między innymi neutralizację, dezynfekcję, wytrącanie fosforanów, eliminację azotu, usuwanie metali, a także demanganizację. Woda po tym etapie procesu uzdatniania zyskuje odpowiednie pH.
- procesy membranowe, których przykładem może być filtracja, osmoza oraz nanofiltracja. W efekcie woda zyskuje właściwości, dzięki którym jej jakość zostaje maksymalnie zbliżona do naturalnej.
Podsumowując należy stwierdzić, że ochrona wód i zbiorników wodnych uzależniona jest w dużej mierze od skuteczności oczyszczania ścieków komunalnych. Wymaga ono zatem przeprowadzenia odpowiednich procesów, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju oczyszczalni ścieków. Co istotne, ze względu na skuteczność oczyszczania ścieków poszczególne rozwiązania można ze sobą łączyć.