Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych – jakie rozwiązania są dostępne?

rodzaje inwerterów fotowoltaicznych

Planując zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, konieczny jest nie tylko wybór rodzaju paneli, miejsca oraz kierunku ich montażu czy łącznej mocy modułów. Wśród komponentów niezbędnych do korzystania z fotowoltaiki w pełni znajdują się inwertery fotowoltaiczne. Czym one są, za co odpowiadają i jakie są dostępne ich rodzaje? I co najważniejsze – który z nich wybrać do własnej przydomowej instalacji PV? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest inwerter fotowoltaiczny i do czego służy?

Inwerter fotowoltaiczny, określany również falownikiem oraz przetwornicą, to urządzenie, które odpowiada za przetwarzanie oraz przekształcanie prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC). Jest on niezbędny do pełnej funkcjonalności instalacji PV, z uwagi na to, że panele generują prąd stały, a domowe urządzenia wymagają jego postaci zmiennej.

Falownik fotowoltaiczny pełni również kilka innych funkcji:

  • synchronizuje instalację z siecią,
  • monitoruje działanie systemu PV i nim zarządza,
  • rejestruje dane eksploatacyjne,
  • śledzi MMPT (maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych),
  • posiada automatyczny rozłącznik, który uruchamia się w czasie awarii.

Rodzaje inwerterów

Na rynku fotowoltaicznym dostępnych jest kilka odmian inwerterów. Dzieli się je ze względu na system, w jakim pracuje fotowoltaika, wielkość instalacji PV, liczbę faz oraz transformator.

System instalacji PV

Instalując fotowoltaikę w systemie on-grid, czyli opcji zakładającej podłączenie instalacji PV do sieci elektroenergetycznej, wybierz inwerter on-grid (sieciowy). Dzięki niemu wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej przekażesz do dystrybutora, a następnie w przeciągu roku, w zależności od wielkości fotowoltaiki, odbierzesz od 0,7 do 0,8 kWh za oddaną 1 kWh. Ta odmiana falownika dostosowuje napięcie do jego poziomu obowiązującego w sieci.

Jeśli w planach masz całkowitą niezależność od dystrybutora, chcesz gromadzić wyprodukowany prąd w magazynach energii i nie masz zamiaru korzystać z systemu upustów, wtedy postaw na inwerter off-grid (wyspowy). Taki falownik pozwoli Ci na magazynowanie nadwyżek w akumulatorach, a jego napięcie będzie adekwatne do tego, które wymagane jest do sprawnego działania podłączonych urządzeń i baterii.

Istnieje jeszcze trzecia opcja, która stanowi połączenie omówionych powyżej systemów. Jeśli zależy Ci na podłączeniu do sieci, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z magazynowania nadwyżek w energii w akumulatorach, rozwiązanie hybrydowe może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przy takim systemie wybierz falownik hybrydowy. Jak działa taki inwerter? Jakie korzyści on oferuje? Więcej praktycznych informacji znajdziesz w artykule N Energii, w którym firma rozwiewa wątpliwości co do funkcjonowania takiego urządzenia.

Wielkość instalacji PV

Nie bez znaczenia dla wyboru rodzaju inwertera jest wielkość Twojej instalacji fotowoltaicznej.

  • Jeśli posiadasz mikroinstalację, która składa się z jednego panelu PV, wybierz mikrofalownik – umieszczany jest on bezpośrednio pod modułem.
  • Przy fotowoltaikach, których moc nie przekracza 30 kW, sprawdzą się inwertery stringowe,
  • a dla instalacji kilkuset kilowatowych, np. farm fotowoltaicznych, wskazane są inwertery centralne.

Fazy

Inwertery dzieli się ze względu na ich fazy. Falowniki jednofazowe przeznaczone są dla instalacji PV o łącznej mocy do ok. 2–3 kW. Takie urządzenie obsługuje tylko jedną fazę, ważne jest więc, aby wybrać tę najbardziej obciążoną. Energia, która nie zostanie przez nią pobrana, zostaje przekazana do sieci lub akumulatorów.

Falowniki trójfazowe stosuje się przy instalacjach, których moc wynosi ponad kilka kW. Rozprowadzają one energię równomiernie do każdej z faz, dzięki czemu są mniej obciążające i dają lepsze efekty. Ponadto korzystanie z inwerterów trójfazowych pozwala na bieżące wykorzystywanie produkowanej energii, a tym samym mniej prądu przekażesz do sieci.

Transformator

Ostatni podział inwerterów dzieli je na transformatorowe i beztransformatorowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, posiadają transformator, czyli element umożliwiający oddzielenie strony prądu stałego wytwarzanego przez fotowoltaikę od strony prądu zmiennego z sieci i mający na celu utrzymanie jak najwyższej wydajności instalacji. Posiadają one izolację galwaniczną, dzięki której możliwe jest uziemienie tablicy. Wykorzystywane są one najczęściej przy dużych instalacjach PV. Z kolei inwertery beztransformatorowe cechują się mniejszą wagą i wysoką sprawnością w zakresie szerokiego obciążenia.

Jaki rodzaj falownika wybrać do fotowoltaiki?

Wybierając inwerter do fotowoltaiki, zwróć uwagę nie tylko na liczbę faz, na to czy falownik wspiera instalację w systemie on-grid czy off-grid, czy posiada transformator oraz czy będzie dobrym wyborem do Twojej instalacji PV przy wybranej mocy. Sprawdź również, czy obejmuje go gwarancja i posiada niezbędne certyfikaty, jaką ma klasę ochronności IP, napięcie startu i maksymalne oraz czy jest zgodny z dyrektywami unijnymi.

Pamiętaj, że zawsze możesz poszukać pomocy u specjalistów, którzy wiedzę o fotowoltaice na co dzień zdobywają i w teorii, i w praktyce. Powierzając realizację swojej inwestycji fotowoltaicznej profesjonalnej firmie, nie będziesz musiał martwić się m.in. o to, jaki wybrać inwerter do fotowoltaiki. Jeśli chcesz zgłębić temat, na co zwrócić uwagę, dobierając falownik, zajrzyj pod adres https://n-energia.pl/jaki-falownik-do-fotowoltaiki/. Znajdziesz tam informacje o tym, jak dobrać moc inwertera czy których certyfikatów warto wypatrywać.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment