Regał magazynowy i skrzynka narzędziowa – co jeszcze ułatwia porządki w garażu, piwnicy, warsztacie?

Kobieta w nieuporządkowanym garażu

Garaż, piwnica, czy warsztat domowy to często miejsca, w których często panuje rozgardiasz, czy nawet bałagan. Przechowujemy tam narzędzia domowe i ogrodowe, sprzęt sportowy, różnego rodzaju rzadziej używane sprzęty i urządzenia, co sprawia, że trudno utrzymać jest porządek w garażu. Sama skrzynka na narzędzia i regał magazynowy to za mało, by okiełznać wyposażenia warsztatów przydomowych, piwnic, czy garaży, ale to już dobry start. Sprawdź, co jeszcze przydaje się do uporządkowania tego rodzaju przestrzeni.

Jak zaprowadzić porządek w warsztacie, piwnicy, garażu?

W zaprowadzeniu porządku w warsztacie, garażu, piwnicy czy innym pomieszczeniu gospodarczym ważny jest plan i systematyczność. Na początek przejrzyj całe wyposażenie i wyrzuć to, co niepotrzebne. Pozostałe przedmioty, narzędzia, sprzęt posegreguj. Pamiętaj, by odkurzyć i umyć przestrzeń, zanim zaczniesz układać rzeczy. Wydziel w pomieszczeniu strefy – na narzędzia, na sprzęt sportowy. Wykorzystaj sprytne sposoby na przechowywanie – szafki, skrzynki, kosze, haczyki, regały, organizery, pudła, czy także całe gotowe ściany narzędziowe, jeśli masz na nie miejsce. Więcej o tym, jak wykorzystać te rozwiązania do przechowywania, przeczytasz poniżej.

Kiedy już garaż czy piwnica będą lśniły czystością i porządkiem, pamiętaj by systematycznie sprzątać. Odkładaj rzeczy zawsze na ich miejsce. Poświęć kilka chwil w tygodniu by przetrzeć kurze, ułożyć przedmioty. Tak by za kilka tygodni czy miesięcy znowu nie stanąć przed zabałaganioną przestrzenią, w której trudno cokolwiek znaleźć. Porządek w piwnicy utrzymasz tylko dzięki systematycznym małym czynnościom.

Bałagan w garażu – jak go okiełznać?
Bałagan w garażu – jak go okiełznać?

Szafy i regały magazynowe

Metalowy regał magazynowy czy szafa metalowa to niezbędny mebel w każdym pomieszczeniu gospodarczym. Regały mają półki o dużej nośności, co pozwala ułożyć na nich nawet ciężkie narzędzia czy sprzęt. Mają stabilną konstrukcję, są trwałe, proste w montażu, odporne na działanie wilgoci, a także estetycznie wyglądają. Proste metalowe regały można ustawić w dowolnym miejscu w garażu, zapewniając sobie praktyczne rozwiązanie do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Jeśli szukasz bardziej funkcjonalnych mebli, wybierz szafy z szufladami, gdzie możesz także schować drobne narzędzia, śrubki, gwoździe itp.

Skrzynka na narzędzia

Skrzynki narzędziowe sprawdzą się nie tylko do przechowywania narzędzi do warsztatu, ale też jako miejsce chowania niezbędnych w każdym domu narzędzi jak śrubokręt, młotek, wiertarka. Dzięki temu szybko znajdziesz swoje narzędzia, a będą one także świetnie zabezpieczone. Skrzynki narzędziowe są bowiem wykonane z trwałych materiałów. Występują w wielu rozmiarach, więc można je dopasować do potrzeb – sprawdź ofertę skrzynek narzędziowych w OBI. Hobbystom udzielającym się jako złote rączki czy profesjonalistom wykonującym różnego rodzaju naprawy polecamy skrzynki narzędziowe na kółkach, które umożliwiają wygodne poruszanie się ze swoimi narzędziami.

Pojemniki, kosze i słoiki

Inne przedmioty poza narzędziami dobrze jest posegregować i schować do koszy czy plastikowych pojemników. Takie pudła występują w wielu rozmiarach, można je dopasować do każdego pomieszczenia. W takich pudełkach przechowasz zarówno małe elementy jak wkręty, śruby, gwoździe, jak i większe, takie jak pędzle, farby, rozpuszczalniki, detergenty. Ciekawym patentem jest wykorzystanie szerokich słoików na przechowywanie śrubek, gwoździ, wkrętów. Można przykręcić ich wieczka od spodu do stołu w warsztacie lub półek z drewna w garażu czy piwnicy. Doskonały sposób na przechowanie drobnych elementów, tak by nigdy się nie zgubiły.

Tablice, haczyki i wieszaki

Tablica metalowa z wieszakami
Tablica metalowa z wieszakami

Warto zagospodarować jedną ścianę w pomieszczeniu na powieszenie wyposażenia warsztatu domowego lub piwnicy. Na haczykach, wieszakach umieścisz śrubokręty, klucze, grabie, szpadle. Wygodnie będzie Ci po niej sięgać w dowolnej chwili. W ofercie sklepów są też specjalne tablice do powieszenia, które mają różnego rodzaju haczyki, wieszaki, półeczki, pojemniki na narzędzia, wiertła i nie tylko. Sprzęt ogrodowy możesz także umieścić na drewnianej listwie z zaczepami, przymocowanej do ściany.

Ścianki narzędziowe

Jeśli mowa o ścianach, to nie musisz samodzielnie jej gospodarować. Obecnie można kupić gotowe ścianki narzędziowe, które są skomplikowanym systemem kratownicy z haczykami, wieszakami, pojemnikami, listwami i organizerami. Na takiej ścianie umieścisz wygodnie zarówno mniejsze elementy od śrubek, przez kombinerki po wiertła, jak i urządzenia różnej wielkości, a nawet przymocujesz sprzęt ogrodowy czy sportowy. Ścianki narzędziowe wykonane są z trwałej i solidnej blachy czy metalu, dzięki czemu są bezpieczne i służą wiele lat. To bardzo praktyczne elementy, polecane do pomieszczeń, gdzie jest sporo przestrzeni na jednej ze ścian.

Półki ścienne i podsufitowe

Uzupełnieniem ścianek narzędziowym, czy to gotowych, czy samodzielnie przygotowanych z pomocą haczyków, wieszaków, listew, będą zwykłe półki montowane pod, nad czy obok. Na półkach może ułożyć kosze, pojemniki lub słoiki – także przymocować je pod spodem, jak polecaliśmy powyżej. Sprytnym patentem jest zamontowanie półek w przestrzeni pod sufitem, przykładowo nad drzwiami garażowymi. Pamiętaj jednak, by były poza zasięgiem mechanizmu otwierania drzwi. Do podwieszenia użyj metalowych, wytrzymałych półek.

Przechowywanie sprzętu sportowego

Gdzie przechowywać sprzęt sportowy? Ma on często duże gabaryty, jak narty, rowery, hulajnogi. Można użyć wieszaków czy haków na ścianie. To idealny sposób do powieszenia rowerów. Narty, buty narciarskie, rolki umieść na szerokich, wytrzymałych półkach.


Możesz także przeczytać

Leave a Comment