Prąd budowlany – sprawdź jak nie przepłacać za prąd budując dom

Podejmując decyzję o budowie domu musimy podjąć wiele decyzji, które przełożą się na koszta całej inwestycji. Przekonamy się, że nawet niewielkie oszczędności w sumie złożą się na znaczącą w kosztach budowy kwotę. Na wyborze odpowiedniego dostawcy energii elektrycznej koniecznej do prowadzenia budowy można zaoszczędzić na jedno dobre okno w ciągu roku. Uzyskanie technicznych warunków przyłączenia energii jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie na przyłącze wydaje właściwy Zakład Energetyczny. Obowiązuje rejonizacja. Sprzedawcę prądu możemy wybrać spośród wielu ofert na wolnym rynku. Zobacz ofertę taniego prądu budowlanego na https://poprostuenergia.pl/budujemy-dom/

Co decyduje wielkości zużycia prądu w trakcie budowy

Podstawowym czynnikiem decydującym o wielkości opłat w trakcie budowy jest sprawna organizacja, szybkie zakończenie prac budowlanych i zmiana taryfy na „G”. Pamiętać należy o tym, że w trakcie dłuższych przerw w budowie płacimy opłaty stałe nawet nie używając prądu.

Na okres budowy domu możemy wybierać oferty z grupy taryfowej C przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Najpopularniejsza w tej grupie jest jednostrefowa taryfa C11 , obowiązuje stała stawka za kilowat. Pozostałe  taryfy dwustrefowe C12a (niższe stawki w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz w nocy),  C12b ( niższe stawki w nocy od 22:00 do 6:00). Są to taryfy niskiego napięcia o mocy 40 kWh. Taryfy z grupy C są o 10 do 20% droższe od taryf dla odbiorców indywidualnych z grupy G. Sprzedawcę energii możemy wybrać spośród najtańszych ofert na rynku. Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na cenę kWh energii oraz opłaty handlowe i  abonamentowe. Opłaty dystrybucyjne są związane z dostawcą energii elektrycznej  zależą od rejon kraju i przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za dystrybucję.

Czy możemy skorzystać z innych źródeł prądu?

Próbowano wykorzystać do zasilania maszyn budowlanych spalinowe agregaty prądotwórcze, ale podniósł się tylko poziom smogu, moc była za słaba i koszta zbyt duże. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest uwarunkowane, posiadaniem technicznych warunków przyłączenia energii, które wydaje właściwy dla miejsca budowy Zakład Energetyczny. Ten warunek przesądza o legalności prowadzonej inwestycji. Końcem 2018 roku Rząd w ostatnim momencie wybronił siebie i nas przed  skutkami drastycznych podwyżek cen prądu. Czy obecne ceny utrzymają się w dłuższej perspektywie czasowej, trudno przewidzieć. Nieuchronnie zbliża się moment decyzji o dywersyfikacji źródeł pozyskania energii elektrycznej i wygaszaniu energetyki emisyjnej opartej na węglu. Koszta tych zmian poniesiemy wszyscy. Jeśli ktoś myśli i inwestycji budowlanej w najbliższym czasie, powinien już teraz pomyśleć o wyborze sprzedawcy budowlanej energii elektrycznej. Wśród sprzedawców prądu budowlanego o ogólnopolskim zasięgu z pewnością znajdzie interesującą finansowo ofertę (zobacz ofertę https://poprostuenergia.pl) Po zakończeniu budowy można zmienić taryfę na G. Jak się dobrze poszpera to może za darmo będą dwa okna zamiast jednego.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment