Szlifierka to sprzęt, który powinien zagościć zarówno w profesjonalnym, jak i domowym warsztacie. Mowa o narzędziu uniwersalnym pod względem możliwości zastosowania, a także dostępnym w wielu rodzajach, dzięki czemu można je precyzyjne dobrać do zaplanowanych prac. Jakie rodzaje szlifierek znajdujemy na rynku? Które z nich w pierwszej kolejności warto wybrać do dobrze wyposażonego warsztatu?
Obrabianie materiału za pomocą szlifierki
Zadaniem szlifierki jest bardzo dokładne wygładzenie obrabianego materiału. To elektronarzędzie zastępuje ręczną pracę, nie tylko ją ułatwiając i usprawniając, lecz również zapewniając efekty, które są niemalże niemożliwe do uzyskania przy pomocy ludzkich rąk.
Choć głównym zadaniem szlifierki jest wygładzanie, w zależności od wybranego modelu i jego funkcjonalności można także narzędzia tego użyć np. do cięcia twardego materiału.
Wśród najpopularniejszych i chętnie wybieranych szlifierek do warsztatów znajdujemy modele kątowe. Wśród tych elektronarzędzi wymienia się ponadto szlifierki:
- taśmowe,
- oscylacyjne,
- mimośrodowe,
- typu delta.
Szlifierka kątowa, czyli kątówka
Kątówka należy do najpopularniejszych typów szlifierek. Sprawdza się głównie w domowych warsztatach, ponieważ pozwala na szlifowanie lub przecinanie rozmaitych materiałów. Kątówki są wielofunkcyjne i posiadają wymienne tarcze.
Szlifierka taśmowa
Taśmowa szlifierka przydaje się do wygładzania dużych powierzchni płaskich. Stosowana z elementami drewnianymi. Występuje w wersjach szeroko- i wąskotaśmowych. Pozwala na szybkie, dokładne, wygodne i bezpieczne szlifowanie.
Szlifierka oscylacyjna
Szlifierka oscylacyjna sprawdza się w pracach na płaskich i równych powierzchniach oraz tych zaokrąglonych. Wielofunkcyjne i precyzyjne w działaniu modele można znaleźć w sklepie Emast.
Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka mimośrodowa nadaje się do obrabiania powierzchni wklęsłych oraz wypukłych. Wykonuje zarówno ruchy oscylacyjne, jak i obrotowe, dlatego praca z nią przebiega szybko i sprawnie. Wystarczy wymienić tarczę w takim modelu, aby uzyskać wydajne urządzenie polerujące.
Szlifierka typu delta
Szlifierka typu delta działa na tej zasadzie co modele oscylacyjne. Wyróżnia ją trójkątna płyta szlifierska, dzięki której można dotrzeć do wąskich szczelin. Nadaje się do obrabiania narożników, a nawet okrągłych powierzchni ornamentów. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie dotąd możliwe było tylko ręczne szlifowanie.
Tak naprawdę każdą z powyższych szlifierek można wykorzystać zarówno w profesjonalnym, jak i domowym warsztacie. Do rozmaitych prac przyda się model stacjonarny, czyli szlifierka stołowa, a w zależności od najczęściej realizowanych zadań oraz materiałów, które mają być obrabiane, można wyposażyć swój warsztat w precyzyjniej działającej szlifierki.