Popularne i nietypowe rośliny do biura

Popularne i nietypowe rośliny do biura

Życie w biurze polega głównie na spędzaniu czasu przed komputerem lub z klientami. Niekiedy ciężko znaleźć wolną chwilę na inne zajęcia, w tym na pielęgnację roślin. Z tego względu do przestrzeni biurowej warto wybierać gatunki, które nie wymagają szczególnej uwagi i są bardzo odporne na różne czynniki. Rośliny do biura powinny być odporne na susze, szkodniki i choroby oraz nie wymagać częstego przesadzania. Jakie rośliny dobrze czują się wśród komputerów i nie obrażają się na okresowy brak wody? Czy istnieją oryginalne gatunki roślin, które mogą zdobić przestrzeń biurową?

Kwitnące rośliny w przestrzeni biurowej

Rośliny do biura mogą tworzyć dekoracyjne kwiaty. Najlepszym przykładem popularnej rośliny doniczkowej, która kwitnie i jest niewymagająca, jest skrzydłokwiat. Charakteryzuje się wydłużonymi liśćmi z wyraźnym unerwieniem i nietypowymi kwiatami. Kwiat składa się ze sterczącej kolby, która otoczona jest barwną pochewką, zwykle białą lub zielonkawą. Skrzydłokwiaty mają małe wymagania świetlne. Lubią wysoką wilgotność, a niedobory wody mogą objawiać się usychaniem końcówek liści. Podobne kwiaty tworzy anturium, są one jednak większe, a pochewką jest mięsista, może być czerwona lub różowa. Anturium ma podobne wymagania jak skrzydłokwiaty. W okresie kwitnienia warto zasilać roślinę nawozami.

Rośliny odporne na okresowe niedobory wody

Dla tych gatunków roślin większym problemem będzie częste podlewanie, niż jego brak. Długotrwałe okresy suszy doskonale znosi zamiokulkas lub wężownica. Rośliny występują w wielu odmianach, które różnią się pokrojem i barwą liści. To najlepsze gatunki dla zapominalskich.

Zamiokulkas zamiolistny

Roślina tworzy grube, lśniące, skórzaste liście, które na łodydze są ułożone w sposób pierzasty. Zamiokulkas występuje w kilku barwnych odmianach. Na przykład 'Raven’ tworzy ciemne, prawie czarne liście, a 'Zenzi’ charakteryzuje się mniejszym pokrojem, jest odmianą bardziej kompaktową. Liście wyrastają z bulw, niestety, ale organy podziemne są bardzo wrażliwe na przelanie. To roślina, którą można podlewać raz na 3 tygodnie, lepiej więc o niej zapomnieć. Zamiokulkasy preferują przepuszczalne podłoża z mieszanką perlitu, keramzytu i lekkiej ziemi kwiatowej. Doniczka musi być ciasna, zbyt duży pojemnik może zahamować wzrost rośliny.

Sansewierie, czyli żelazne rośliny

Wężownice są bardzo cenionymi roślinami w centrach handlowych, w obiektach o zmiennych warunkach klimatycznych. Dobrze znoszą zacienienie i niedobory wody. Tworzą grube, sztywne liście w różnych kolorach. Preferują przepuszczalne podłoże, które chroni korzenie przed zastojem wody.

Pnące i nietypowe rośliny do biura

Kwiaty do biura (https://roslinydlabiura.pl) mogą być stawiane na parapetach lub piąć się po oświetlonych ścianach. Istnieje wiele pnączy, które doskonale radzą sobie w biurowych warunkach. Najpopularniejsze pnącza należą do rodzaju Filodendron. Gatunki pochodzą z tropikalnego klimatu, gdzie porastają pnie drzew. Znoszą zacienienie i preferują wysoką wilgotność powietrza.

Filodendron 'Micans’ – prawdziwy rarytas. Gatunek tworzy delikatne i aksamitne liście o sercowatym kształcie. Rośnie bardzo szybko i jest mało absorbujący. Świetnie pnie się po podporach, kratownicach, może też swobodnie zwisać. Rzadko jest atakowany przez szkodniki i przez choroby.

Epipremnum złociste 'Marble Queen’ – kolejna gratka dla koneserów. Tworzy liście z białą wariegacją, wymaga więcej światła niż podstawowy gatunek Epipremnum. Rośnie szybko, dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie i nie choruje. Ma duże zdolności oczyszczania powietrza z toksycznych związków.

Ceropegia woodi – nazywana łańcuchem serc. Nie jest typową rośliną pnącą, ma zwisający pokrój, ale jej wiotkie pędy można też owijać wokół podpór. Doskonale wygląda na wysokich regałach i półkach. Tworzy grube, drobne liście w kształcie serduszek. Rośnie bardzo szybko i wymaga częstego przycinania. Nie lubi nadmiaru wody, przelanie grozi zrzucaniem liści.

Leave a Comment