Popularność pomp ciepła z roku na rok wzrasta. Polacy coraz chętniej decydują się na te praktyczne rozwiązania, które są dostępne na rynku. Duże zainteresowanie wzbudzają pompy ciepła powietrze woda. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.
Jak działają pompy ciepła powietrze woda?
Pompa ciepła jako swoje źródło wykorzystuje energię, która została nagromadzona w powietrzu. Pompy ciepła służą do ogrzewania oraz ochładzania. Pompa powietrza wykorzystuje podłogówkę bądź tradycyjne grzejniki z ciepłą wodą użytkową.
Pompa ciepła – z czego się dokładnie składa?
Technologia pompy ciepła to dobrze znany i od lat używany mechanizm. Często wykorzystywany jest w lodówkach. Do najważniejszych elementów konstrukcji można zaliczyć kilka elementów. Wśród nich jest sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężony. Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest czynnik roboczy. Czynnik chłodniczy to ciecz, która krąży w środku układu. Wrze ona w niskiej temperaturze i pod niewielkim ciśnieniem. Odpowiedzialna jest za pobieranie ciepła.
W całym układzie wzrasta ciśnienie, a także temperatura. Dzięki działaniu sprężarki czynnik zmienia się w postać gazową, kolejno trafia do skraplacza, a tam oddaje ciepło do instalacji. Następnie czynnik w stanie ciekłym przechodzi dalej przez zawór rozprężny. Tam dochodzi do spadku ciśnienia oraz temperatury i wtedy cykl rozpoczyna się kolejny raz.
Powietrzna pompa ciepła – kto będzie zadowolony?
Pompy ciepła powietrze woda są świetną alternatywą dla pomp gruntowych. Ich zaletą jest to, że są znacznie tańsze i przynoszą odpowiedni efekt. Dają komfortowe i bezpieczne ogrzewanie dla domu. Ich kolejnym plusem jest nieskomplikowany montaż, który jest dostępny niemal dla każdego. Jest to dobry wybór, w momencie, gdy rozmiar działki jest niewielki i sposób zagospodarowania uniemożliwia, by użyć wymiennika gruntowego.
Takie pompy ciepła powietrze są też dobre, w momencie, gdy chcemy zminimalizować koszty ogrzewania, który zasilany jest konwencjonalnymi źródłami ciepła. Powietrzne pompy ciepła razem z fotowoltaiką dają dodatkowe ogrzewanie całego domu, a przy tym ogrzewanie domu i ciągły dostęp do wody użytkowej.
Czy pompa ciepła powietrze woda działa w zimie?
Powietrzne pompy ciepła działają również w miesiącach zimowych. Warunki ciśnienia normalnego są na poziomie poniżej kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Pompa ciepła może sprawnie działać nawet do minus 25 stopni na zewnątrz. Dzięki temu można efektywnie ogrzać dom i wodę.
Jaki odbiornik do pompy ciepła?
Powietrzna pompa ciepła, pozwala na podłączenie do już istniejącej instalacji grzewczej. W tym wypadku odbiornikami są kaloryfery bądź instalacja podłogowa. Posiadając pompę ciepła najbardziej efektywne działanie jest przy niskotemperaturowych odbiornikach takich jak ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
Do zalet ogrzewania płaszczyznowego można zaliczyć łatwe przekazywanie ciepła, które następuje przez dużą powierzchnię. Dzięki temu nie trzeba wysokiej temperatury do ogrzania.
Pompy ciepła powietrzne – czy warto?
Pompa ciepła powietrze woda to wysoko efektywne rozwiązanie, jakie można wykorzystać do ogrzewania domów. Zalety, jakie można dodatkowo wymienić to wielofunkcyjność, ponieważ urządzenie można też wykorzystać do ogrzania wody, a latem do wychłodzenia pomieszczeń. Takie rozwiązanie można też zaliczyć do ekologii, ponieważ stosowanie pompy nie zagraża środowisku naturalnemu. Energię cieplną pozyskiwaną w taki sposób, można dopisać do tanich rozwiązań. Kolejna zaleta to dość długa żywotność systemu. Takie produkty znajdziesz na problast.com.pl.