Panele kompozytowe to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnego płotu z drewna. Kompozyt to tworzywo sztuczne, które nie wymaga konserwacji, nie niszczy się pod wpływem wilgoci, wiatru i palącego słońca, a jednocześnie może wyglądać niemal tak samo jak drewno. Nic więc dziwnego, że ogrodzenia kompozytowe szturmem zdobywają serca polskich budowlańców. Sprawdźcie poniżej, o co właściwie chodzi w ogrodzeniach kompozytowych.
Kompozyt to specyficzna mieszanka tworzyw sztucznych z materiałami naturalnymi (a dokładniej: mączką drzewną) – takie połączenie właśnie daje kompozytowi niezwykle dużą trwałość, określaną nawet na większą niż ta, którą charakteryzuje się beton.
Kompozyt to specyficzna mieszanka tworzyw sztucznych z materiałami naturalnymi (a dokładniej: mączką drzewną) – takie połączenie właśnie daje kompozytowi niezwykle dużą trwałość, określaną nawet na większą niż ta, którą charakteryzuje się beton.
Deski kompozytowe widywane były dotychczas najczęściej na tarasach: znalazły tam uznanie jako doskonały zamiennik dla drewnianego parkietu, który w warunkach zewnętrznych nie sprawdza się dobrze. Parkiet kompozytowy na tarasie nie ściera się, nie pęka w czasie mrozów, nie butwieje po ulewach. Jednocześnie, wygląda jak odeskowany naturalnym drewnem, co jest niezwykle pożądane dla takich miejsc jak tarasy, balkony, werandy, czy podesty.
A jak kompozyt sprawdza się w płotach?
- Przede wszystkim, sztachety lub panele kompozytowe są idealnie równe. Nie rozwarstwiają się, a przez to też płot stoi prosto i wygląda bardzo schludnie – od razu poprawia wygląd całej posesji!
- Osoby, którym zależy na tym, aby uzyskać bardzo nowocześnie wyglądający płot, z pewnością będą zadowolone z modelu wyprodukowanego z kompozytu właśnie. Panele kompozytowe mają równe krawędzie, jednolite kolory i wyglądają na bardzo zadbane.
- Są bardzo wygodne: bezpośrednio po zakupie, wystarczy je jedynie stabilnie osadzić w podłożu. Nie trzeba ich malować, olejować, ani impregnować. Jeszcze bardziej pożyteczną cechą kompozytowych jest to, że po mijającym sezonie nie trzeba odnawiać warstwy ochronnej, nakładanej zwykle na płoty drewniane.
- W przeciwieństwie do desek drewnianych, kompozyt łatwo się czyści. Gdy ogrodzenie zostanie zabrudzone (na przykład przez przejeżdżające samochody, które ochlapią ogrodzenie deszczówką z błotem), wówczas wystarczy zastosować myjkę ciśnieniową z dodatkiem środka chemicznego, aby płot był jak nowy.
- Mimo że cena zakupu paneli kompozytowych na płot jest zdecydowanie wyższa, niż gdybyśmy chcieli kupić sobie analogicznie wyglądający płot ze świerku, to jednak różnica w kosztach szybko się zwraca: utrzymanie płotu kompozytowego jest zdecydowanie tańsze.
- Kupując ogrodzenie kompozytowe, otrzymujemy w sklepie wszystko, co potrzebne jest do stabilnego i bezpiecznego usadowienia płotu w podłożu: słupki, kotwy, belki poprzeczne, śrubki, listwy i in.
Przeciwnicy płotów kompozytowych często twierdzą, że nie chcieliby mieć w swoim ogrodzie „wielkiej plastikowej zasłony dźwiękowej, jaką instaluje się przy autostradach” – do tego często są porównywane płoty starszej generacji. Błędnie jednak płoty kompozytowe są utożsamiane ze starszej generacji produktami, czasami stosowanymi na przykład w latach 90-tych. Wówczas faktycznie nie wyglądały szczególnie estetycznie. Dziś płoty kompozytowe nie muszą mieć 2 metrów wysokości: możemy spotkać niskie modele. W dodatku, możemy znaleźć w sklepach modele ażurowe. Wówczas płot wygląda niemal tak lekko i delikatnie jak tradycyjny drewniany płot sztachetowy. Wystarczy popatrzeć tutaj, jak wyglądają i ile kosztują płoty kompozytowe.