Światło jest elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Chcemy także, aby pełniło określone funkcje i do tego znalazło odpowiednie towarzystwo. Co tak naprawdę warto o nim wiedzieć?
Urządzanie dowolnej przestrzeni nie może obejść się bez światła. Niezależnie czy jest to salon, kuchnia czy piwnica, zawsze będziemy z niego korzystać. Różnica polega w ilości punktów, ich rozmieszczeniu, barwie, a także obudowie. Jeżeli piwnica nie jest schowkiem na wina, to raczej nie będziemy zastanawiać się nad wyborem klosza. Z kolei, gdy szukamy rozwiązań do salonu, jadalni czy holu, to myślimy o nieco bardziej wyszukanych rozwiązaniach. Wiele rozwiązań dotyczących domu, znaleźć można m.in. na galerialimonka.pl w tym także inspiracje dotyczące oświetlenia. Rozjaśnijmy trochę kwestie oświetlenia.
Rodzaje światła
Lampy sufitowe zaliczają się do oświetlenia głównego. Zazwyczaj znajdą swoje miejsce w tych częściach domu, gdzie będzie je można w pełni wyeksponować. Mnogość żarówek lub diod pozwala na dostosowanie jego intensywności. Im większa przestrzeń, tym więcej mocy potrzebujemy, aby uniknąć półmroku lub zaciemnienia. Chyba że taka jest nasza idea, bo zwykle dążymy do uzyskania optymalnych warunków. Czyli takich, w których swobodnie się poruszamy i w razie konieczności, znajdziemy zgubione kolczyki na mięsistym dywanie. Stylowe lampy sufitowe znaleźć można na https://www.galerialimonka.pl/lampy-sufitowe.
Zarządzanie światłem to nie mrzonka. Poza głównym źródłem często myślimy o wariantach bocznych. Pozwalają one na stworzenie odpowiedniej atmosfery np. do oglądania filmu, ale także mogą mieć konkretne zadania. Sprawdzą się dobrze przy łóżku, umożliwiając czytanie książki, ale także w kuchni oświetlając określoną sekcję np. blat, na którym pracujemy. Do tego celu stosuje się również światła punktowe. Skupione są na pojedynczym elemencie np. nad wyspą w kuchni lub nad biurkiem w pracowni. Warto pamiętać także o oświetleniu dekoracyjnym. Jego cel jest jeden i ma podnosić walory estetyczne otoczenia, w którym się znajduje. Przykładem może być gwieździste niebo nad łóżkiem w sypialni lub lampka w pokoju dziecięcym pomagająca w zaśnięciu.
Barwa światła ma znaczenie
Tak jak kolory ścian mają wpływ na odbiór pomieszczeń, tak brawa światła oddziałuje na postrzeganie rzeczy i przestrzeni, w której się znajdujemy. Na ten temat mogą wypowiedzieć się m.in. fotografowie, którzy bawią się światłem z perspektywy obiektywu. Barwa określana jako zimna daje poczucie chłodu, a przynajmniej niektórzy mogą w ten sposób ją odbierać. Rozpoznamy ją po białym, wyrazistym świetle. Z drugiej strony skali znajduje się barwa ciepła, która charakteryzuje się żółtawym odcieniem. Każdy wybiera optymalną dla siebie barwę, która wpływa na nasze samopoczucie.
Co ciekawe barwa światła ma wpływ na to, jak postrzegamy daną rzecz. Skupmy się na przykładzie posiłku złożonego z różnokolorowych elementów. W określonym oświetleniu posiłek może wyglądać mało apetycznie. Z kolei to samo danie w innym świetle będzie uwypuklało piękne kolory warzyw i podbije wygląd steku. Sprzedawcy znają możliwości światła i często niektóre produkty np. wędliny wyglądają pięknie za ladą, a po powrocie do domu już nie robią takiego wrażenia. Dlatego wielokrotnie mamy dylemat dotyczący choćby wyboru farby do pomieszczenia. Inaczej będzie wyglądała na ekranie monitora, inaczej w sklepie, a inaczej na ścianie. Dlatego warto kupić próbki i sprawdzić, jak wybrany kolor będzie prezentował się w remontowanym pokoju.
Światło ma wpływ na nasze życie. Bez niego w okresie jesienno-zimowym nasza aktywność byłaby mocno ograniczona. Obecnie nie tylko światło jest ważne, choć to nie podlega dyskusji, ale to w jakim karniszu, lampie czy żyrandolu się znajdzie. Wybór odpowiednich rozwiązań podnosi estetykę przestrzeni i sprawia, że zabawa światłem daje wiele przyjemności.