Organizujesz przyjęcie? Postaw na obrus plamoodporny, który uchroni stół przed zalaniem

Organizacja przyjęcia to skomplikowane przedsięwzięcie. Należy pomyśleć nie tylko o zaproszonych gościach, ale także o przystrojeniu stołu i odpowiedniej zastawie. Jednak przygotowanie się na każdą okoliczność wymaga nie lada sprytu i precyzji. Na szczęście nowoczesne wynalazki odciążają nas w niektórych kwestiach. Jednym z takich imprezowych niezbędników jest obrus plamoodporny, który pomoże nam zachować czystość przy stole. Nawet jeśli przypadkiem rozleje się cała szklanka napoju.

Czym jest obrus plamoodporny?

Obrus plamoodporny jest okryciem stołu, które nie wchłania wody. Rozlany płyn dzieli się na kropelki i pozostaje na powierzchni materiału, skąd możemy go zebrać chusteczką. Wysokiej klasy obrusy są też odporne na zabrudzenia, dzięki czemu materiał dłużej pozostanie w niezmienionym kolorze. Powłoka wodoodporna uzyskiwana jest poprzez pokrycie materiału specjalnym środkiem ochronnym. Istnieją różne rodzaje obrusów plamoodpornych w sklepie slodkiesny.pl, ich możliwości uzależnione są od producenta i od tego, czego dokładnie użył podczas produkcji.

Powłoka plamoodporna na obrusie – jak o nią dbać?

Zanim zakupimy obrus odporny na plamy i zabrudzenia, warto dowiedzieć się o jego właściwej pielęgnacji. Agresywne czyszczenie i pranie w wysokiej temperaturze może sprawić, że pozbędziemy się warstwy ochronnej, a sam obrus straci swoje właściwości. Aby wydłużyć jego żywotność, zaleca się czyszczenie ręczne lub pranie na programie delikatnym bez wirowania. Mocne wybielacze również odpadają, dlatego nie warto czekać z wylanymi napojami. Szybkie wytarcie plamy pozwoli uniknąć odbarwienia tkaniny. Warto wiedzieć, że krochmalenie dodatkowo chroni powierzchnię obrusów, dlatego warto przeprowadzać ten zabieg systematycznie. Ponadto krochmal ma właściwości usztywniające i na potraktowanym nim materiale nie będą tworzyły się zagięcia.

Jak długo można użytkować obrus plamoodporny?

Długość użytkowania obrusu plamoodpornego zależy od tego, jak dobrze o niego zadbamy. Jeśli będziemy przestrzegali zaleceń, to pocieszymy się takim zakupem nawet kilka lat. Warto również nabyć taki obrus w sprawdzonym sklepie z pościelą Słodkie Sny i innymi domowymi artykułami tekstylnymi. Taki ruch uchroni nas przed produktami niskiej jakości, które tracą warstwę wodoodporną po jednym użyciu lub nie są odporne na inne zabrudzenie i plamy.

Z czego wykonywane są obrusy plamoodporne?

Obrusy plamoodporne najczęściej wykonywane są z lnu lub bawełny. Ten pierwszy materiał jest nieco sztywniejszy i ładniej prezentuje się na stole. Bawełna jest o wiele bardziej uniwersalna i lepiej się układa, co przyda się szczególnie w przypadku stołu o nietypowym kształcie. Jeśli nie lubimy prasować, to świetnym wyborem będą obrusy z domieszką poliestru, na których o wiele rzadziej tworzą się zagniecenia. Poliester ma też inną przewagę, tworzy dodatkową ochronę przed wodą, co wzmacnia właściwości plamoodporne materiału, z którego wykonany jest obrus.

Czym można uzupełnić obrus plamoodporny?

Obrus plamoodporny to nie jedyne takie zabezpieczenie stołu, możemy uzupełnić go przed przyjęciem o ozdobny bieżnik wodoodporny i serwetki o takich samych właściwościach. Podobne rozwiązania będą świetnym połączeniem z obrusami świątecznymi ze sklepu slodkiesny.pl. Przy suto zastawionym wigilijnym stole ryzyko powstania zabrudzeń wzrasta, dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć i jako podstawową warstwę wybrać dobrej jakości obrus plamoodporny.

Jak usuwać zabrudzenia z obrusu plamoodpornego?

Wbrew pozorom obrusy plamoodporne można normalnie zabrudzić, jednak czyści się je nieco inaczej. W pierwszej kolejności należy zająć się świeżo powstałą plamą, którą namaczamy wodą zmieszaną z delikatnym detergentem. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni, gdyż w wyższej warstwa teflonu odpowiedzialna za wodoodporność może się łatwiej zetrzeć.

Warto mieć na uwadze, że zmiękczające płyny do płukania i wybielacze także mogą uszkodzić tkaninę, zmieniając jej właściwości. O wiele lepszym sposobem impregnacji jest wspomniane wcześniej krochmalenie, które nieco usztywni materiał. Pamiętajmy, że wszelkie informacje dotyczące właściwej pielęgnacji znajdziemy na metce albo na opakowaniu. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta pomoże zachować właściwości obrusu.

W jaki sposób przechowywać obrusy plamoodporne?

Nie ma specjalnych wytycznych dotyczących przechowywania obrusów plamoodpornych. Wystarczy złożyć je w kostkę i schować do suchej i przewiewnej szafy. Długie wystawianie materiałów pokrytych teflonem na wilgoć, może prowadzić do osłabienia warstwy ochronnej, dlatego niezmiernie ważne jest zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza. Więcej informacji dotyczących właściwej pielęgnacji obrusów bezplamowych znajdziemy w artykule: Jak czyścić obrus plamoodporny, aby przedłużyć jego żywotność? na blogu sklepu slodkiesny.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment