Nowe mieszkanie poza centrum miasta? To się opłaca! Kiedy myślimy o zakupie naszego nowego mieszkania musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jaki metraż, jaki rynek oraz oczywiście jaka lokalizacja. O ile w małym mieście nie robi to zbyt dużej różnicy w jakiej dzielnicy mieszkamy, o tyle w dużym jest to kluczowa kwestia. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę obszar, z którego mamy dobry dojazd do pracy/ uczelni, a nasze dzieci mają blisko do szkoły. Oczywiście najwięcej możliwości komunikacyjnych mamy jeżeli wybierzemy lokal w centrum. Jednak często jego cena jest znacznie poza naszym zasięgiem finansowym. W związku z tym z pomocą pośredników nieruchomości szukamy czegoś oddalonego. Wybranie nowego mieszkania na obrzeżach miasta lub w podmiejskiej ‘sypialni’ to oszczędność tysięcy złotych! Nowe mieszkanie poza centrum miasta? To się opłaca!
Czy różnice są aż tak widoczne?
To, że zakup nieruchomości bardziej oddalonej od centrum jest tańszy wiadomo nie od dziś. Jednak nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy ze skali oszczędności. Pośrednicy nieruchomości wskazują, że jest on najbardziej widoczny na dużych rynkach tj. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Trójmiasto. Tam ceny spadają znacznie z każdym kilometrem oddalonym od serca miasta, a szczególnie poza jego granicami. Ceny nowych mieszkań cały czas rosną, co powoduje, że z przeciętną pensją jesteśmy w stanie pozwolić sobie na coraz mniejszy metraż czy bardziej oddaloną lokalizację. Lokale w centrum miasta uważane są obecnie za klasę premium, przeznaczoną dla najbardziej majętnych osób. Na przykładzie Warszawy średnia cena kształtuje się w okolicy 9,5 tys. zł/mkw, najdroższe są okolice śródmieścia, tańsze są lokalizacje peryferyjne. Jednak jak spojrzymy na lokale poza granicami miasta kształtują się one już na poziomie ok. 6 tys zł/mkw. Przy przemnożeniu tego razy metraż lokalu różnica jest potężna. Nie ma wątpliwości, że mieszkanie w tzw. sypialni jest znacznie tańsze.
Nie tylko cena jest istotna
Aspekt finansowy jest oczywiście jednym z ważniejszych czynników przy wyborze nowego mieszkania. Zarówno nasz wkład własny, jak i wysokość udzielonego nam kredytu kształtują zakres naszych możliwości w ofertach pośredników nieruchomości. Jednak nie zawsze wybór lokalizacji jest wskaźnikiem naszego majątku. Coraz więcej ‘majętnych’ osób, które mogłyby pozwolić sobie na mieszkanie w centrum nie biorą takiego rozwiązania w ogóle pod uwagę, stawiając na mieszkanie poza granicami miasta. Czemu? Powodów jest kilka, na pewno jednym z nich jest specyfika dużego miasta. Cały dzień jesteśmy w biegu, praca, uczelnia, zakupy. Każdy się gdzieś spieszy, przepycha i czegoś jeszcze od nas chce. Po takich wyzwaniach dnia codziennego mamy ochotę chwilę odpocząć, uciec od tego całego tłumu i hałasu. Wybierając mieszkanie w centrum jest to trudne do osiągnięcia, dlatego obrzeża są obecnie tak popularne. Spokojniejsza okolica, większy metraż, a może nawet nieruchomość z ogródkiem? W tym wszystkim myślimy o sobie, ale również o dzieciach, które chcemy wychować w przyjaznym miejscu. O domku jednorodzinnym w centrum miasta możemy zdecydowanie zapomnieć.
Wszystko ma plusy, jak i minusy
Wyraźne różnice cen nowych mieszkań w centrum i poza granicami miasta przekonuje wielu do wybrania drugiej opcji. Jednak pośrednicy nieruchomości z doświadczenia podpowiadają, że taki wybór musimy bardzo dobrze przemyśleć i dopasować do naszych oczekiwań i codzienności. Każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady. Do tych drugich na pewno należą dojazdy. Musimy liczyć się z tym, że na dojazd do miasta, szczególnie w godzinach porannych musimy zagospodarować dużo czasu. Przy wyborze takiej lokalizacji musimy wziąć pod uwagę zarówno drogi dojazdowe, ale również komunikację miejską. W końcu nie każdy korzysta na co dzień z samochodu, ponieważ w centrum miasta się to nawet nie opłaca. Jest to bardzo istotne jeśli nie chcemy przepłacić zaoszczędzonych pieniędzy na nowym mieszkaniu straconym czasem i kosztami za paliwo. Warto sprawdzić również dostęp do usług wokół. Zapewne ich oferta nie będzie tak zróżnicowana, jak w sercu miasta, jednak dobrze jak zawiera podstawowe lokale -przedszkole, przychodnia, sklep. Niektóre miasteczka mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, wszystko więc zależy od konkretnej lokalizacji i oferty.