Opryskiwacz ciśnieniowy to podstawa przy przeprowadzaniu ogródkowych oprysków roślin. Akurat pojawiły się znów mszyce, a on odmówił współpracy. Co się może w opryskiwaczu ciśnieniowym zepsuć i jak temu zaradzić?
Opryskiwacz to dość proste urządzenie. Składa się z ciśnieniowego baniaka na środek do oprysków, pompki wytwarzającej ciśnienie, zaworu do redukcji ciśnienia, wężyka doprowadzającego płyn do lancy spryskiwacza oraz lancy ze spryskiwaczem.
Co się może zepsuć w opryskiwaczu ciśnieniowym?
Opryskiwacz ciśnieniowy to dość trwałe urządzenie. Pomijając uszkodzenia mechaniczne zużyciu ulegają uszczelki gumowe w pompce oraz w miejscach połączeń przewodów.
Jak naprawić opryskiwacz ciśnieniowy?
Do każdego modelu opryskiwacza ciśnieniowego można kupić zestawy naprawcze oraz poszczególne podzespoły.
Najpierw musimy postawić diagnozę.
Jeżeli zaczyna ciec na łączeniu przewodów to po prostu wymieniamy uszczelkę.
Jeżeli po wymianie uszczelki cieknie to prawdopodobnie musimy wymienić cały podzespół.
Jeżeli nie możemy wytworzyć nadciśnienia pompką to najpierw sprawdzamy czy zawory na lancy i awaryjny są sprawne oraz sama pompka szczelnie dokręcona do spryskiwacza.
Jeżeli tak to znaczy zużyciu uległa jedna z dwóch uszczelek w pompce.
Jedna to uszczelka usczelniająca połączenie spryskiwacz pompka. Ją dość łatwo wymienić ponieważ jest na wierzchu. Zdejmujemy z pompki starą i wkładamy nową.
Druga uszczelka uszczelnia tłok pompki i jest wewnątrz. Można się do niej dostać rozbierając pompkę.
W przypadku marki Kwazar pompkę rozbieramy przekręcając o 90 stopni dwa kliny i pompka powinna się dać rozłożyć.
Ciekawą sprawą jest to że zestaw naprawczy i sama pompka prawie nie różnią się ceną. A więc w tym przypadku poszedłem na łatwiznę i kupiłem cały podzespół. Pozostało tylko wkręcić pompkę do opryskiwacza. Dodatkowo wymieniłem lancę i dokupiłem przedłużkę lancy. Pozwoli mi to wygodniej opryskiwać moją gruszkę, która jest już dość wysoka.