Metody cynkowania stali a skuteczność – dowiedz się więcej!

Cynkowanie to jedna ze skuteczniejszych metod zabezpieczania stali. Pozwala na skuteczną ochronę przed korozją, tworząc na powierzchni danego elementu specjalną powłokę. Ta z kolei izoluje stal od działania czynników zewnętrznych takich jak na przykład wilgoć.

Różne rodzaje

Niektórzy uważają, że cynkowanie można wykonać tylko w jeden sposób. Okazuje się jednak, że jest ich kilka. Najbardziej popularne jest cynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu stali w bardzo gorącym cynku. Jego temperatura przewyższa 400 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, by wanna w której będziemy zanurzać dany element była odpowiednio duża, tak by zmieścił się on w niej w całości. Jest to metoda skuteczna przy cynkowaniu stali o skomplikowanych kształtach. Zapewnia ona także największą trwałość pokrywy ochronnej. Może ona trwać powyżej dziesięciu lat.

Proces Sendzimira

Proces ten jest jedną z metod zaliczanych do cynkowania ogniowego, jednak przebiega w nieco inny sposób. Na początku zanurzamy stal w płynnym cynku, którego temperatura wynosi około czterystu pięćdziesięciu stopni Celsujsza, jednak następnie są one przenoszone do pieca. Tam powłoka przyjmuje grubość między siedemdziesiąt, a sto pięćdziesiąt μm.

Sposób natryskowy

Cynkowanie stali może przebiegać także natryskowo. Stosuje się ją szczególnie w przypadku elementów o bardzo dużych gabarytach, lub tych które nie są odporne na wysoką temperaturę. Pierwszym krokiem jest roztopienie cyny za pomocą specjalnego palnika. Następnie zostaje on rozpylony na dany element. Wykorzystuje się do tego sprężone powietrze. Niestety nie jest to skuteczna metoda jeśli cynkowana rzecz ma nieregularne kształty, natrysk może bowiem nie dotrzeć w małe szczeliny.

Cynkowanie galwaniczne

Ostatni już sposób cynkowania stali wykorzystuje przepływ prądu. Na początku stal jest zanurzona w elektrolicie, który zawiera cynk. Następnie dzięki temu, że użyjemy prądu cząsteczki cynku osiądą na stali. Ostatnim krokiem jest tak zwanie pasywowanie i płukanie. Dopiero, gdy wykonamy wszystkie etapy możemy swobodnie korzystać z danego elementu.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment