Toczenie to proces obróbczy stosowany w wielu, współczesnych zakładach produkcyjnych. Polega on na usuwaniu nadmiaru materiału. Inaczej proces ten nazywany jest obróbką wiórową mającą na celu obrobienie (ukształtowanie) danych powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych a do realizacji tego celu służą profesjonalne narzędzia tokarskie.
Toczenie – jak wygląda proces?
Istotą doboru odpowiednich narzędzi tokarskich jest posiadanie wiedzy na temat tego czym jest toczenie oraz jak przebiega ten proces. Jak wspomniano ogólnikowo wcześniej toczenie to proces, w którym wykorzystuje się narzędzia tokarskie po to, by zdjąć pewne, niechciane warstwy materiału z przedmiotu będącego poddawanym obróbce. Warstwy te nazywane są naddatkiem materiałowym, a materiały usuwanie w trakcie trwania procesu są wiórami, czyli odpadem. Toczenie polega na tym, iż przedmiot, z którego ma zostać usunięty nadmiar materiału zostaje wprawiony w ruch obrotowy (napęd za pośrednictwem wrzeciona urządzenia tokarskiego), a dedykowane do wykonania tego zadania narzędzie wykonuje ruch posuwowy pomocniczy. Oba ruchy nakładając się na siebie, tworzą pożądany kształt.
Poznaj rodzaje tokarek i toczenia
Zanim dokona się zakupu narzędzi tokarskich warto zapoznać się z tym jakie są rodzaje toczenia oraz urządzeń tokarskich. Toczenie można podzielić na kilka kategorii: toczenie poprzeczne, toczenie kształtowne z wykorzystaniem noży kształtowych, toczenie wzdłużne, toczenie stożków, a także radełkowanie, wytaczanie, wiercenie oraz gwintowanie. W zależności od efektu, który pragniemy uzyskać – musimy użyć odpowiednich tokarek. Możemy dokonać wyboru spośród tokarek pociągowych (charakteryzujących się posiadaniem poziomej osi wrzeciona roboczego wraz z wałkiem pociągowym oraz śrubą pociągową lub występujące w wersji tylko z wałkiem pociągowym), tokarki karuzelowe, tokarki półautomatyczne, tokarki ze sterowaniem numerycznym CNC, tokarki specjalne oraz branżowe, tokarki tarczowe.
Kiedy wykorzystujemy narzędzia tokarskie
Skoro znamy już definicję toczenia, a także rodzaje tokarek oraz rodzaje toczenia należy zastanowić się do czego jest nam potrzebny proces oraz kiedy narzędzia tokarskie są dla nas niezbędne. Toczenie wykonuje się wielu zakładach produkcyjnych, których działalność związana jest z przemysłem, rolnictwem, meblarstwem, motoryzacją. W przypadku rolnictwa postęp technologiczny związany z zastosowaniem w procesach wytwórczych maszyn rolniczych jest dostrzegalny na każdym kroku. Dzięki temu możliwe jest produkowanie urządzeń, które są dokładniejsze, bardziej funkcjonalne, działają sprawniej oraz bardziej precyzyjnie realizują powierzone im zadania. Precyzja jest także potrzebna podczas produkowani części do samochodów czy też motorów.