Jaką gwoździarkę wybrać do pracy?

Gwoździarka to bardzo uniwersalne narzędzie, które przyda Ci się wiele razy podczas majsterkowania i prac remontowo-budowlanych. Wybierając odpowiedni model zaoszczędzisz wiele czasu, a prace monterskie od tej pory będą czystą przyjemnością. Dowiedz się jaką gwoździarkę wybrać do pracy.

Czym jest gwoździarka?

Gwoździarka, nazywana też wbijarką lub pistoletem do gwoździ, to nic innego, jak elektryczny młotek. Jest to narzędzie służące do łączenia różnych elementów z drewna, metalu, a nawet betonu za pomocą gwoździ. Korzystanie z niej pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię, a także zmniejszy ryzyko występowania urazów związanych z wbijaniem gwoździ. Największą zaletą tego urządzenia jest możliwość wbicia gwoździa jednym ruchem, a cała czynność trwa zaledwie kilka sekund. Mimo wszelkich zalet są sytuacje, w których nawet najnowszy model gwoździarki nie zastąpi zwykłego młotka. Tradycyjne narzędzie sprawdzi się lepiej przy pracy w miejscach trudno dostępnych, choć istnieją też modele gwoździarek, które pozwalają na mocowanie gwoździ pod dowolnym kątem.

Do jakiej pracy przyda się gwoździarka?

Najczęściej z tego typu narzędzia korzystają dekarze, na przykład przy montowaniu grubej blachy służącej jako szkielet dachowy. Pistoletu do gwoździ używają też monterzy, tapicerzy i osoby, które zajmują się obróbką drewna. Jednak od dawna nie jest to narzędzie wykorzystywane jedynie przez profesjonalistów. Wielu hobbystów i domorosłych majsterkowiczów używa gwoździarki do tworzenia amatorskich konstrukcji. Jest to narzędzie, które zyskuje co raz większą popularność. Ze względu na swoją poręczność, łatwość użycia i bezpieczeństwo, które zapewnia, jest to sprzęt dla każdego, nawet dla osób bez doświadczenia w pracy budowlanej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji przeczytaj artykuł: „Gwoździarka – sprawdź, czy jej potrzebujesz.”

Jaki rodzaj gwoździarki wybrać?

W zależności od pracy, jaką zamierzasz wykonać wybierz rodzaj gwoździarki, który sprawdzi się najlepiej. Oferta jest bardzo szeroka, a podział występuje głównie ze względu na rodzaj zasilania, z którego korzysta urządzenie. Wygodnym i popularnym rozwiązaniem jest gwoździarka pneumatyczna, która działa dzięki sprężonemu powietrzu pompowanemu do cylindra porusza tłok i wbija gwóźdź. Ważny jest fakt, że tego typu wbijarka potrzebuje podłączenia do kompresora. Idealnym zamiennikiem będą gwoździarki gazowe, które zaopatrzone są w zbiornik z propan-butanem wbijają gwoździe za pomocą delikatnych i w pełni kontrolowanych eksplozji. Gwoździarki akumulatorowe są w pełni przenośne, same produkują energię niezbędną do pracy i to czyni je chyba najwygodniejszym rozwiązaniem.

Ze względu na rodzaj magazynku możemy wyróżnić dwa typy gwoździarek: bębnowe i taśmowe. Pierwszy rodzaj potrafi zmieścić nawet kilkaset gwoździ i to jego najczęściej używają profesjonaliści na dużych budowach. Drugi jest zdecydowanie mniej pojemny, przez co lżejszy i wygodniejszy w użyciu.

Kolejnym czynnikiem podziału może być sposób, w jaki działa urządzenie. W gwoździarce spustowej naciśnięcie spustu powoduje wypuszczenie gwoździa, dotykową wystarczy przyłożyć do powierzchni materiału.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment