Jak zbudować taras z desek kompozytowych?

Jak zbudować taras z desek kompozytowych?

Pomiary i projektowanie tarasu z kompozytu

Ze względu na swoje walory deska kompozytowa idealnie nadaje się na taras. Jest nie tylko trwała i zachowuje ładny wygląd przez wiele lat, ale również bardzo łatwo się ją układa. Przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź, jak samodzielnie wykonać taras z desek kompozytowych. Poznaj praktyczne wskazówki!

Projekt tarasu można wykonać samodzielnie, z pomocą architekta lub przy użyciu specjalnego kreatora. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest ciekawe, ponieważ umożliwia wizualizację inwestycji, wybór materiałów oraz wstępną wycenę. Stanowi więc duże udogodnienie w procesie planowania.

Należy jednak takie aplikacje komputerowe traktować wyłącznie jako pewnego rodzaju wsparcie procesu projektowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z dystrybutorem desek kompozytowych, który doradzi, jakie materiały należy zamówić.

Wygląd tarasu

Przed rozpoczęciem prac projektowych warto się zastanowić nad wyglądem tarasu. Najpopularniejsze zbudowane są na planie prostokąta lub kwadratu, ale spotykane są również tarasy w kształcie litery „L”, „T”, a nawet „C”. Wiele zależy od wielkości budynku, rozkładu pomieszczeń czy układu działki.

Ważną sprawą są również wymiary tarasu. Dlatego należy przemyśleć, dla ilu osób będzie on przeznaczony, jakie meble i elementy dekoracyjne zostaną tam umieszczone. Taras powinien być przestronny, ale jednocześnie nie może być zbyt duży. Najlepiej zaplanować go już na etapie projektowania domu, wówczas jest to najbardziej opłacalne.

Pomiar i zakup materiałów

Kolejnym etapem jest dokładne zmierzenie tarasu. Ma to istotne znaczenie dla końcowego efektu realizacji, ponieważ pozwala określić potrzebną ilość materiałów wykończeniowych. Dlatego pomiary należy robić bardzo dokładnie, najlepiej z pomocą drugiej osoby. Zmierzyć trzeba przede wszystkim długość, szerokość i wysokość tarasu oraz wszystkie wystające elementy.

Mając już projekt oraz dokładne wymiary tarasu, możesz przejść do zamówienia materiałów. Firma Technomac oferuje szeroki wybór wysokiej jakości desek kompozytowych oraz akcesoriów.

W sprzedaży znajduje się także wiele różnych rozwiązań na wykończenie tarasu – listwa cokołowa, kątownik kompozytowy, zaślepka. Ponadto klienci mogą zamówić również: legary, klipsy, wkręty czy systemy poziomujące. Firma prowadzi nie tylko sprzedaż, ale również doradza w kwestiach technicznych i budowlanych.

Jak zbudować taras z desek kompozytowych?

Taras na gruncie czy wylewka betonowa?

Przed ułożeniem podłogi z desek kompozytowych, należy najpierw zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Taras może być ułożony na:

  • wylewce betonowej,
  • gruncie.

Do popularnych sposobów przygotowania podłoża pod taras należy wylewka betonowa. Jest to bardzo trwała i solidna podstawa. Warto jednak o niej pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ jej wykonanie zajmuje dużo czasu. Związane jest to przede wszystkim z relatywnie długim okresem schnięcia betonu. Podczas wykonywania podłoża należy pamiętać o zachowaniu spadku, dzięki któremu deszczówka będzie mogła spływać z tarasu.

Czasami taras kompozytowy wykonywany jest w miejscu, gdzie nie ma żadnej podbudowy. W takiej sytuacji zaleca się wykonanie punktowych słupów betonowych, które wbijane są w grunt. Następnie na palach umieszcza się kratownicę składającą się z legarów głównych i kontr-legarów. Na tak przygotowanej konstrukcji można już montować deski kompozytowe. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość realizacji, a wadą – mniejsza stabilność niż w przypadku wylewki betonowej.

Jak zbudować taras z desek kompozytowych?

Montaż desek kompozytowych

Po wykonaniu podłoża, możesz przystąpić do montażu desek kompozytowych. Etap ten składa się z następujących czynności.

  • Zaplanowanie pracy. W pierwszej kolejności sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne materiały. Przed montażem warto również ułożyć deski i legary „na sucho”, dzięki czemu będziesz mógł zaplanować ich optymalne położenie.
  • Przykręcenie legarów do podłoża. Legary należy rozmieścić w maksymalnych odstępach 35 cm. Należy również pamiętać, aby zachować dystans od ścian lub innych elementów. Legar mocuje się za pomocą kotw lub kołków rozporowych, które powinny być przykręcone co około 50 cm.
  • Montaż desek kompozytowych. Najbardziej czasochłonna czynność, która wymaga też sporej dokładności. Każda deska powinna być przymocowana do legara za pomocą specjalnego łącznika. Pamiętaj również, aby zachować odpowiedni spadek oraz odstęp pomiędzy poszczególnymi panelami.
  • Estetyczne wykończenie tarasu. Na końcu należy jeszcze wyrównać wszystkie deski, a później przymocować listwy oraz zaślepki. W tym celu wyznacz wspólną krawędź i przytnij wszystkie panele jednocześnie. Z kolei listwa cokołowa oraz zaślepki pozwalają ukryć szczeliny przy ścianach oraz miejsca po wkrętach.

Jak zatem widzisz, ułożenie tarasu z deski kompozytowej jest dosyć łatwe i możesz to zrobić samodzielnie. Najpierw przygotuj projekt i sprawdź podłoże, następnie kup odpowiedniej jakości materiały i przystąp do montażu. Prawidłowo ułożony taras posłuży Ci przez wiele lat i nie będzie wymagać praktycznie żadnej pielęgnacji!

Zobacz też ofertę desek kompozytowych na taras: https://technomac.pl/deski-tarasowe-kompozytowe/

zdjęcia pochodzą ze strony technomac.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment