Pielęgnacja ogrodu, oprócz czasu, wymaga również narzędzi oraz urządzeń takich jak np. kosiarka, które warto składować w jednym miejscu. Wiele osób, które w sezonie wiosenno – letnim wybudowało dom ogrodowy na działce lub w pobliżu domu mieszkalnego, zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć go przed zimą. W takim przypadku zasada jest prosta – im więcej czasu poświęcimy na ochronę budynku, tym lepsze efekty uzyskamy.
Jak skutecznie zabezpieczyć domy ogrodowe?
Na początku warto zadbać o uszczelnienie, które zabezpieczy dom ogrodowy nie tylko przed niechcianymi gośćmi, ale również przed wilgocią i nadmiernym wychłodzeniem. W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność wszystkich okien i drzwi. Niewykluczone, że w sezonie letnim zawiasy mogły się poluzować, w konsekwencji czego powstały większe lub mniejsze szczeliny, których należy się pozbyć. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednie wyregulowanie, aby problem szpar i szczelin zniknął. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?
- Newralgiczną częścią każdego domu ogrodowego jest dach, który tak jak ściany, musi być szczelny. W przypadku występowania szczelin lub pęknięć, woda pochodząca np. z topniejącego śniegu może dostać się do wnętrza domu. Szczegółową inspekcję dachu warto przeprowadzić wczesną jesienią, aby w razie jakichkolwiek problemów móc odpowiednio wcześniej zareagować.
- Kolejną kwestią są szpary i szczeliny w podłodze. W tym przypadku również należy je szczelnie zabezpieczyć, aby wilgoć i woda nie dostały się do środka.
Czym zabezpieczyć domy ogrodowe?
Jedną z często stosowanych metod zabezpieczania przed zimnem, wiatrem, wilgocią, a nawet przed insektami, jest stosowanie pianki poliuretanowej, które charakteryzuje się m.in. właściwościami termoizolacyjnymi. Co jeszcze warto wiedzieć o popularnej piance PUR?
- Jedną z jej najważniejszych zalet jest szczelność. Pianka poliuretanowa jest nakładana metodą natryskową, dzięki czemu wnika nawet w najmniejsze szczeliny i szpary. W ten sposób chroni nie tylko przed wiatrem, ale również przed wodą.
- Pianka PUR wyróżnia się także niezwykłą trwałością, dzięki której zachowuje swoje właściwości przez wiele lat, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
- Pianka poliuretanowa idealnie nadaje się do drewnianych konstrukcji, pod warunkiem że cechują się one dostatecznie niskim poziomem wilgotności.
Warto pamiętać, że pianka PUR wykazuje swoje właściwości tylko i wyłącznie w przypadku gdy zostanie odpowiednio użyta. Profesjonalne firmy specjalizujące się w ocieplaniu przy pomocy pianki poliuretanowej posiadają specjalne urządzenia natryskowe, które gwarantują jej równomierne rozprowadzenie. W przypadku zabezpieczania domu ogrodowego od zewnątrz, mamy do wybór różnego rodzaju preparaty, które głęboko wnikają w strukturę drewna. W pierwszej kolejności należy wykonać szczegółowe oględziny i zlokalizować wszystkie ubytki. Drewno jest niezwykle podatne na nagłe zmiany temperatury, wilgoć, śnieg, a także mróz, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Wspomniane ubytki należy uzupełnić specjalnymi, wodoodpornymi preparatami. Dodatkowo, warto użyć środków chroniących m.in. przed wilgocią i szkodnikami. Impregnację najlepiej przeprowadzić latem, gdy wilgotność jest najniższa. Szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania konkretnego środka można znaleźć m.in. na opakowaniu.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Deminiak Mateusz – Domy z drewna.