Egzamin na uprawnienia budowlane przeprowadzany jest przez okręgowe jednostki PIIB i IARP w dwóch sesjach, czyli jesiennej i wiosennej. Do egzaminu można przystąpić po przejściu postępowania kwalifikacyjnego, który obejmuje zdobycie odpowiedniego wykształcenia zawodowego i odbycie praktyki. Czas i zakres praktyki definiuje Prawo Budowlane. Następnie kandydat składa wniosek, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu zostaje dopuszczony do egzaminu, który składa się z części ustnej i pisemnej.
Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane — czego można się spodziewać?
Egzamin na uprawnienia budowalne zaczyna się od części pisemnej, której celem jest sprawdzenie wiedzy kandydata z zakresu obowiązujących przepisów. Egzamin pisemny to test jednokrotnego wyboru, a pytania opracowuje jednostka kwalifikacyjna, czyli PIIB lub IARP. Przed egzaminem zawsze publikowane są wykazy aktów pranych, których znajomość będzie konieczna, aby zdać test. Liczba pytań testowych i czas trwania egzaminu zależne są od rodzaju i zakresu uprawnień, o które stara się kandydat. Wyniki egzaminu ogłaszane są po kilku godzinach, a po pozytywnym wyniku kandydat zapisywany jest na część pisemną.
Przygotowując się do egzaminu, warto sprawdzić informacje dostępne na uprawnienia budowlane 2024 – uprawnienia-budowlane.com. Jest to obszerna baza wiedzy — znajdziesz tu przykładowe pytania i odpowiedzi oraz zamówisz segregator z aktami prawnymi, które mogą być potrzebne na egzaminie. Informacje na stronie są aktualizowane każdego roku i po każdej zmianie przepisów.
Przebieg i zakres egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane
Po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach od egzaminu pisemnego kandydat przystępuje do egzaminu ustnego. Egzamin polega na odpowiadaniu na pytania z wylosowanego zestawu przed komisją egzaminacyjną. Za każdą odpowiedź przyznawane są punkty w skali od 0 do 5. Po wylosowaniu zestawu pytań kandydat ma 25 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, przy czym łączny czas na cały egzamin nie powinien przekroczyć 60 minut. Liczba pytań zależy od rodzaju specjalności, ale zwykle jeden zestaw zawiera ich od 5 do maksymalnie 10. Wyniki ogłaszane są po odpytaniu wszystkich osób z danej tury.
Pytania na egzaminie ustnym dotyczą praktycznego posługiwania się przepisami prawa i umiejętności posługiwania się wiedzą teoretyczną. Kandydat musi także rozwiązać zadanie projektowe lub związane z kierowaniem budowy — w zależności od specjalizacji. Dla osób, które starają się o rozszerzenie już posiadanych uprawnień, zakres pytań testowych jest mniejszy.
Na koniec warto dodać, że pytania zarówno do części pisemnej, jak i ustnej układane są osobno dla poszczególnych specjalności. Jednostka egzaminacyjna publikuje zestaw przykładowych pytań, ale nigdy nie jest to pełna lista. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobre materiały edukacyjne, które zawierają akty prawne i przykładowe zestawy pytań egzaminacyjnych, poza tymi publikowanymi przez komisję. W ten sposób nie tylko utrwalisz wiedzę, ale także oswoisz się z systemem obowiązującym na egzaminie.