Donice betonowe – miejsce zieleni w przestrzeni miejskiej

Donice betonowe - miejsce zieleni w przestrzeni miejskiej

Specjaliści od planowania przestrzeni miejskiej wreszcie zauważyli, że mieszkańcy aglomeracji mają coraz mniejszy dostęp do zieleni, co negatywnie wpływa na komfort życia oraz wygląd miast. Dlatego wszelkie pomysły, na to, aby stworzyć w nich jak najwięcej miejsc, gdzie królują rośliny, są bardzo cenione.

Po co nam ta zieleń?

Mogłoby się wydawać, że miasta nie są tym obszarem, w którym powinno się zwracać szczególną uwagę na ilość terenów zielonych. Nic bardziej mylnego! Obecność roślin w miejskiej przestrzeni jest niezbędna, gdyż ma bezpośredni wpływ na stan powietrza, poprawia system gospodarowania wodą opadową, wpływa na estetykę miasta i samopoczucie jego mieszkańców. Tam, gdzie o tym zapomniano, powstają smutne, zaniedbane i nieprzyjazne dla ludzi obszary, na których nikt nie chce mieszkać. Z tego względu, każdy miejski park, skwer czy kwietnik są na wagę złota i w interesie mieszkańców leży, aby o takie miejsca dbać oraz o nie walczyć.

Donice betonowe, czyli zieleń w mniejszym wymiarze

Oczywiste jest, że nie zawsze i nie wszędzie da się stworzyć przestronny park, czy duży ukwiecony trawnik, nie znaczy to jednak, że całkowicie wyklucza to stworzenie warunków do posadzenia roślin. Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji są duże i bardzo trwałe donice betonowe, które dzięki temu, że produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach dają ogromne możliwości aranżacyjne. To idealny pomysł, na to, aby wprowadzić rośliny do centrum miast i miasteczek, nawet tam, gdzie wszystko jest ściśle zabudowane.

Pomysły na zieleń w donicach

Miejsc, w których możemy ustawić wypełnione roślinnością donice betonowe, jest nieskończenie wiele. Począwszy od spacerowych alejek, placów i rynków przez osiedlowe parkingi, wejścia do urzędów czy firm, aż po przystanki komunikacyjne i kawiarniane ogródki. To, co znajdzie się w takich donicach, zależy głównie od inwencji ogrodników, gdyż możliwości są tu ogromne! Wczesną wiosną pojemniki można zapełnić bajecznie kolorowymi bratkami i tulipanami, a latem kwitnącymi surfiniami czy zielonymi roślinami zwisającymi. Większe donice będą idealnym miejscem do posadzenia ozdobnych krzewów i drzewek, które wspaniale prezentują się przy wejściach do restauracji czy firm. Można mieć przy tym pewność, że każda, nawet niewielka zielona aranżacja, na pewno od razu przyciągnie ludzi, którzy chętnie przychodzą tam, gdzie mogą się zrelaksować, podziwiając rośliny i korzystając z cienia, jakie dają większe okazy.

Donice betonowe kwadratowe, okrągłe, a może owalne?

Wybór betonowych donic jest niemal nieograniczony. Bez problemu można stworzyć interesującą kompozycję składającą się z wielu ustawionych w jednym ciągu niewielkich pojemników, lub też zainwestować w duże donice betonowe kwadratowe, w których można zasadzić nawet niewielkie ozdobne drzewa. Różnorodny kształt tych produktów umożliwia wstawienie ich nawet w mniej dostępne miejsca, dzięki czemu można w nich stworzyć zaskakujące zielone aranżacje, które ożywią i urozmaicą tkankę miejską. Zieleń to podstawowy element estetycznej i przyjaznej przestrzeni, dlatego tak ważne jest, aby inwestować w rośliny oraz uwzględniać je w miejskich planach zagospodarowania.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment