Smarownica ręczna to narzędzie, które służy do smarowania pod ciśnieniem różnego rodzaju elementów mechanicznych. Wały, przeguby, sworznie i łożyska mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania maszyn. Stąd też konieczne jest systematyczne sięganie po smar uniwersalny. Jak wybrać najlepszą smarownicę ręczną i co warto o niej wiedzieć? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.
Czym jest smarownica ręczna i gdzie się ją stosuje?
Narzędzie to ma kształt cylindra, w którego wnętrzu pracuje napędzany ręcznie tłok. Do tego celu używa się specjalnej dźwigni lewarowej, która jest zamontowana wzdłuż smarownicy ręcznej. Dzięki takiej konstrukcji możemy aplikować smar uniwersalny bez ryzyka przeciekania. Wydostaje się on na zewnątrz przez dyszę, dlatego precyzja dozowania jest bardzo zadowalająca. Gdzie najczęściej stosowane jest to urządzenie?
Smarownica ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się przede wszystkim:
- w przemyśle ciężkim,
- w warsztatach i serwisach samochodowych,
- do konserwacji maszyn budowlanych i rolniczych.
Jaką smarownicę ręczną wybrać?
Kupując smarownicę ręczną, możemy się spotkać z kilkoma rodzajami tych urządzeń. Różnicą w poszczególnych modelach jest nie tylko cena, ale też jakość, pojemność i materiał wykonania. Jeden z częściej wybieranych rodzajów to smarownica ręczna punktowa, która jest sprzętem niewielkim, ale pozwalającym na precyzyjną aplikację smaru uniwersalnego. Sprawdza się np. do smarowania przekładni szlifierek kątowych i podobnych narzędzi. Najczęściej wyposażona jest w spiczasty dozownik ułatwiający dozowanie smaru lub oleju. Wizualnie może przypominać śrubokręt.
Innym częstym wyborem jest smarownica ręczna dwutłokowa. Ceniona jest przede wszystkim za wzmocnioną, dwutłokową pompkę, która umożliwia silny przepływ smaru uniwersalnego nawet podczas krótkich skoków.
Istotnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu smarownicy ręcznej, jest sposób jej ładowania. Smarownica ręczna na wkłady to często spotykana opcja — montaż wkładów jest prosty i intuicyjny. Jedyne, co musimy zrobić, to wkręcenie elementu.
Część dostępnych na rynku smarownic napełnianych jest smarem prosto z wiadra. Inne natomiast zapewniają aż trzy możliwości ładowania smaru:
- kartuszem,
- workiem,
- luzem.
Ostateczna decyzja jest więc uzależniona głównie od naszych oczekiwań względem narzędzia. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zachowaniu czystości w miejscu pracy wkłady, naboje lub kartusze będą dobrym rozwiązaniem.
Co jeszcze jest ważne przy wyborze smarownicy ręcznej?
Kupując smarownicę ręczną, przyjrzyjmy się uważnie innym aspektom. Wtedy będziemy pewni, że sprzęt będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Oto co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę:
- pojemność,
- waga smarownicy,
- długość wężyka,
- typy końcówki,
- maksymalne ciśnienie tłoczenia,
- dodatkowe elementy znajdujące się w zestawie.
Podczas wyboru smarownicy ręcznej, sprawdźmy też, czy uszczelnienie wykonano z wysokiej jakości gumy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że narzędzie nie uszkodzi się poprzez długotrwałe oddziaływanie smaru.