Budowa wymarzonego domu często już na starcie okazuje się sporym wyzwaniem. Jeśli chcesz, aby Twój dom powstał możliwie jak najszybciej, postaw na sprawdzone sposoby, które przyspieszają prace na budowie. O jakich sposobach mowa?
Po pierwsze, zaplanuj prace we właściwej kolejności i odpowiedzialnie określ budżet
Szczegółowe podejście do tematyki budowania domów może przynieść same korzyści. Zanim zaczniesz wykonywać kroki formalne, dowiedz się jak najwięcej o budownictwie rodzinnym. Łatwiej będzie Ci dzięki temu rozmawiać z projektantem i ekipą budowalną, odpowiadać na pytanie o rozwiązania i technologie.
Przede wszystkim zaplanuj jednak budżet przeznaczony na budowę domu. Pod uwagę weź nie tylko postawienie budynku (od fundamentów po dach), lecz także wszelkie inne prace, takie jak tzw. wykończeniówka, zbudowanie zjazdu z garażu, postawienie ogrodzenia czy zaaranżowanie ogrodu.
Jeśli decydujesz się na gotowy projekt budowalny, wybierz taki, który odpowiada warunkom zabudowy na Twojej działce. Wiele pracowni architektonicznych dołącza do projektu precyzyjny kosztorys budowalny, który dla banku jest podstawą do udzielenia kredytu hipotecznego w określonej kwocie. Dom wymaga zaadaptowania do warunków zabudowy? Zanim kupisz gotowy projekt, upewnij się, czy można w nim dokonać zmian, a jeśli tak, to czy ich zakres odpowiada warunkom zabudowy i Twoim oczekiwaniom wobec domu.
Postaraj się poznać rynek budowy domów jednorodzinnych. Poszukaj firmy, która zajmuje się budową domów od A do Z. Możesz także zdecydować się na budowę tańszym tzw. systemem gospodarczym, w ramach którego część prac możesz wykonać samodzielnie, a poszczególne etapy budowy oddać w ręce różnych ekip. Dowiedz się, z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować ich pracę i w jakim czasie realizują swoje zadania. Rozpisz harmonogram, który sprawi, że odstęp np. między pracą murarzy i dekarzy nie poskutkuje wielotygodniowym brakiem działań na placu budowy.
Pod uwagę weź następujące etapy budowy domu:
- Stan zerowy budowy (wyrównanie działki, postawienie fundamentów, położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach, drenaż).
- Stan surowy otwarty (ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, dach).
- Stan surowy zamknięty (drzwi zewnętrzne, okna).
- Prace wykończeniowe (zaaranżowanie wnętrza domu).
- Koniec budowy (zawiadomienie o końcu budowy składa się do miejskiego lub powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego).
Po drugie, zadbaj o dopełnienie wszelkich formalności
Brak odpowiedniej dokumentacji może nawet na wiele tygodni wstrzymać dalsze dopełnianie formalności. Jakie dokumenty są potrzebne na każdym etapie?
- Warunki zabudowy (wydane przez urząd miasta lub gminy), które pozwolą architektowi z odpowiednimi uprawnieniami zaprojektować dom odpowiadający i przyszłym domownikom, i zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na tym etapie, o ile to konieczne, można zlecić np. wycinkę drzew na działce (po wcześniejszym zgłoszeniu wycinki do odpowiedniego urzędu).
- Projekt zagospodarowania działki i architektoniczno-budowlany projekt domu. Równocześnie z pracami architektów warto zadbać o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych. Aby je uzyskać, musisz udać się do dostawców energii i gazu oraz zakładów wodno-kanalizacyjnych. Pamiętaj, że do pozwolenia na budowę należy również dołączyć badanie geotechniczne gruntu, którymi zajmuje się geodeta. Ten etap jest odpowiedni na przeprowadzenie takiego badania.
- Pozwolenie na budowę (wydany przez urząd miasta lub powiatu). Na 14 dni przed ruszeniem prac budowlanych trzeba poinformować o tym urzędników. Dopiero 7 dni po wizycie w magistracie może rozpocząć się budowa. Do zawiadomienia o starcie prac budowlanych trzeba dołączyć oświadczenie kierownika budowy o niezbędnych uprawnianiach.
- Dziennik budowy, który na bieżąco prowadzą pracownicy wyższego szczebla (m.in. geodeta, kierownik budowy i projektant). Dziennik wypełnia też inwestor, a w trakcie kontroli – przedstawiciel nadzoru budowlanego.
Po trzecie, postaw na szybką technologię budowy
Warto wyróżnić dwie szybkie technologie budowy domu. Pierwszą z nich jest prefabrykacja, np. betonowa. Ogromną zaletą tej technologii jest szybkość stawiania ścian – postawienie ścian domu z betonowych prefabrykatów może trwać nawet kilka dni i przypomina budowania z klocków, ale z wykorzystaniem dźwigu. Domy tego typu wyróżniają się też wysoką izolacją termiczną i akustyczną.
Drugą technologią jest stawianie ścian z bloczków komórkowych, które są łatwo dostępne w różnych wymiarach. Postawienie ścian z bloczków nie wymaga użycia drogiej zaprawy murarskiej, którą długo się przygotowuje. Aby konstrukcja z bloczków była solidna, można użyć tańszej szybkoschnącej zaprawy cienkowarstwowej.
Zamykanie stanu surowego otwartego dachem można znacznie przyspieszyć. Sprawdzą się wykorzystanie prefabrykowanych stopów i wiązar. Warto także zrezygnować z ocieplenia poddasza wełną mineralną na rzecz pianki poliuretanowej, którą rozprowadza się znacznie szybciej za pomocą specjalnego aplikatora.
Po czwarte, zdecyduj się szalunki budowlane
Nowoczesne szalunki budowlane to kolejne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza prace budowlane i jest odpowiednie do różnych technologii budowy. Możesz zdecydować się na m.in. na szalunki systemowe stropowe. Na placach budowy domów jednorodzinnych sprawdzają się też szalunki ścienne, słupowe i fundamentowe.
Co warto wiedzieć o szalunkach? Szalunki pozwalają przygotować tymczasową konstrukcję, która ułatwia stworzenie ławy fundamentowej, schodów, słupów, nadproży czy stropów. Konstrukcja wyznaczona przez szalunek jest zalewana betonem, a po jego zastygnięciu – zdejmowana. Należy wiedzieć że szalunki ścienne składają się z metalowych (najczęściej stalowych lub aluminiowych) elementów, które wypełnia się wysokogatunkową sklejką o grubości 15 mm. Szalunki te łączone są specjalnymi zamkami. W skład szalunków stropowych wchodzi płyta lub sklejka, którą układa się na dźwigarach podpieranych stemplami.
Jakie są zalety używania szalunków systemowych? Warto wymienić przede wszystkim:
- Trwałość szalunków systemowych. Wytrzymały materiał sprawia, że mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
- Modułowa budowa szalunków i system regulowanych podpór umożliwiają ich szybki montaż i demontaż bez ryzyka uszkodzenia nowo powstałej konstrukcji.
- Możliwość łatwego dostosowania wysokości szalunków.
- Uzyskiwanie konstrukcji o kształcie innym niż prosty.
- Szybkość stawiania tymczasowych konstrukcji z szalunków systemowych, co wpływa na czas pracy ekipy budowalnej, a tym samym obniża jej koszty, które musi ponieść inwestor.
- Łatwość zaplanowania inwestycji dzięki prostemu oszacowaniu, jakie szalunki i w jakiej liczbie będą potrzebne na budowie.
- Estetyczna i gładka powierzchnia betonu zapewnią wysokiej jakości płyty szalunkowe.
- Bezpieczeństwo pracy ekipy budowlanej – wykorzystanie szalunków minimalizuje ryzyko wypadków.
- Łatwe magazynowanie i transport szalunków.
Wynajem szalunków ściennych, fundamentowych czy stropowych sprawia, że możesz skorzystać z rozwiązań, które znacznie przyspieszą Twoją przeprowadzkę do wymarzonych czterech kątów. Wynajęcie szalunków systemowych u zaufanego partnera, takiego jak FW System, to także rozwiązanie ekonomiczne, które pozwoli obniżyć koszty budowy domu.