Wyobrażasz sobie żyć bez energii elektrycznej? Jesteśmy pewni, że nie bardzo. Potrzebujemy jej bowiem do wszystkiego – pracy, wypoczynku, rozrywki, samorozwoju czy obowiązków domowych. Jeśli, więc nie chcemy napotkać awarii w naszym domu czy w naszej firmie musimy odpowiedni zadać o instalację elektryczną. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak o nią dbać, by mieć cały czas dostawę prądu i nie groziło nam porażenie czy pożar.
Instalacja elektryczna 1kv – wszystko co musisz wiedzieć
Instalacje elektryczną od lat 90-tych ubiegłego wieku montuje się według nowych przepisów i norm. Jeśli, więc nasza instalacja elektryczna jest starsza to powinniśmy pomysleć o jej modernizacji. Według ustalonych wymogów instalacje powinno podawać się kontroli co 5 lat, a więc właściciel budynku takie sprawdzenie ma obowiązek zlecić osobie, która posiada odpowiednie uprawnienia elektryczne. Dobrze jest wiedzieć, że jeśli dojdzie do pożaru lub porażenia w skutek niesprawności instalacji, to przed odszkodowaniem ubezpieczyciel będzie sprawdzał, czy były wykonywane oględziny instalacji i sporządzane protokoły.
To trzeba robić, by dbać o instalacje elektryczną
Podstawową czynnością utrzymania instalacji w dobrej kondycji to jej konserwacja. Ma ona na celu zapewnienie sprawności całego system według konkretnych przepisów oraz norm. Konserwacja opiera się na przeprowadzeniu odpowiednich czynności, takich jak wymiana małych części, które się zużyły podczas codziennej eksploatacji, czyszczenie konkretnych elementów, wymiana podzespołów i wykonywanie pomiarów. Dbanie o instalacje elektryczną to przede wszystkim regularne przeglądy oraz bieżące naprawy, które pojawiają się podczas wszelkich usterek. Zaznaczamy, że wszystkie te czynności muszą być zrealizowane przez osobę posiadającą uprawnienia elektryczne wraz z kontrola i pomiary. Jeśli w budynku instalacja elektryczna została prawidłowo wykonana, to zazwyczaj nie trzeba wykonywać w jej obrębie wielu zabiegów, bo będzie ona spełniać swoją funkcję przez wiele lat, ale jak już wspomnieliśmy należy raz na 5 lat wezwać elektryka, który wszystko sprawdzi i podpisze protokół. Zawsze sprawdzaj, czy osoba, która będzie takie czynności wykonywać ma przy sobie książeczkę (certyfikat) wydany przez Urząd Regulacji Energetyki, który mówi o tym, że posiada ona niezbędne kwalifikacje. Uprawnienia elektryczne w naszym kraju wydaje akredytowana komisja kwalifikacyjna po ówczesnym przejściu specjalistycznego kursu w grupie G1, który odbywa się w formie stacjornanej lub online.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie elektroenergetyczne.pl.