Czas, w jakim naprawiona zostanie maszyna budowlana ma ogromne znaczenie. Tego rodzaju sprzęt jest zazwyczaj dość intensywnie użytkowany, a kilkutygodniowe wyłączenie maszyny z obiegu oznacza kolosalne straty dla przedsiębiorstwa. Ile może potrwać naprawa maszyn budowlanych?
Czym są maszyny budowlane?
Nim przejdziemy do objaśniania, ile może trwać naprawa maszyn budowlanych, w pierwszej kolejności warto poznać ich definicję. Mianem tym określa się grupę urządzeń, które znajdują szerokie zastosowanie w robotach budowlanych. Wśród tego typu maszyn można wskazać między innymi:
- koparki,
- walce,
- betoniarki,
- ciągniki itp.
Kategoria maszyn budowlanych jest bardzo szeroka i może obejmować wiele urządzeń o różnych gabarytach oraz zastosowaniach. Co za tym idzie, skala uszkodzeń, a także ich koszt oraz czas niezbędny na dokonanie naprawy może różnić się w przypadku każdej z tych maszyn.
Jak wygląda naprawa maszyn budowlanych?
Naprawa maszyn budowlanych jest procesem, który trudno zamknąć w określonych ramach, chociażby ze względu na różnorodność urządzeń, jakie można przypisać do tej kategorii.
Pierwszym etapem naprawy maszyny budowlanej jest z pewnością postawienie diagnozy, jeśli chodzi o część, która uległa awarii. W większości przypadków działania tego rodzaju nie zajmują więcej niż kilka godzin. Swego rodzaju wyjątkiem może być sytuacja, w której usterka jest nietypowa i jej odnalezienie jest trudne: wówczas serwis maszyn budowlanych może potrzebować nieco więcej czasu na zlokalizowanie źródła problemów.
Część działań naprawczych może zamknąć się w wymianie określonej części na nową, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być również podjęcie dodatkowych działań. Z tego rodzaju sytuacją będziemy mieć do czynienia w szczególności w przypadku części, których wymiana na nowe jest niemożliwa z uwagi na brak zamienników (innymi słowy – nowe części danego typu po prostu nie są produkowane) lub nieopłacalna z uwagi na koszty, jakie trzeba by było ponieść w celu wymiany elementu na zupełnie nowy. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie regeneracji części – czyli po prostu przesłanie jej do punktu, który specjalizuje się w naprawach określonych elementów i przeprowadzenie niezbędnych prac.
Po ustaleniu przyczyny usterki i pozyskaniu nowego elementu (lub regeneracji obecnie używanego) – serwis maszyn budowlanych przeprowadza działania naprawcze. W razie dostrzeżenia innych nieprawidłowości w działaniu urządzenia – wszelkie uwagi dotyczące koniecznych napraw są przekazywane właścicielowi urządzenia.
Koszt naprawy maszyn budowlanych
Koszt naprawy maszyny budowlanej jest uzależniony od skali problemu. Inna cena będzie dotyczyć mniej istotnych, wykonanych z łatwo dostępnych materiałów elementów maszyny, a inną kwotę przyjdzie zapłacić za te podzespoły, które są kluczowe dla funkcjonowania maszyny. Cena za część może wynieść kilkadziesiąt lub nawet kilka tysięcy złotych – w zależności od wielu różnych czynników.
Równie trudno jest określić ostateczną kwotę, jaką przyjdzie zapłacić za samą usługę. Niektóre naprawy można wykonać w ciągu kilkudziesięciu minut – i usuwanie takich usterek jest z reguły najtańsze. Gdy serwisant musi poświęcić wiele godzin na rozłożenie maszyny, wymianę części i ponowne złożenie urządzenia – cena będzie proporcjonalnie wyższa.
Naprawa maszyn budowlanych ile trwa?
Czas trwania działań naprawczych w przypadku maszyn budowlanych jest stosunkowo trudny do określenia w związku z szerokim przekrojem samych maszyn, a także usterek, jakie mogą w nich wystąpić. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość serwisów zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia budowlane są potrzebne właścicielom tak szybko, jak to jest możliwe – i dokładają wszelkich starań, by naprawa była dokonana w jak najkrótszym terminie. W takim przypadku naprawa maszyny budowlanej nie powinna zająć więcej niż maksymalnie kilka dni roboczych w przypadku dużych awarii i zdecydowanie krócej dla niewielkich usterek.
Niektórych kwestii, pomimo szczerych chęci serwisów, nie da się jednak pominąć. Konieczność sprowadzenia rzadko stosowanej części czy wysłania danego podzespołu do regeneracji wydłuża zdecydowanie czas, jakiego potrzeba na przeprowadzenie prac naprawczych. W takiej sytuacji serwis jest bowiem w dużej mierze uzależniony od tego, jak sprawnie zadziałają pozostałe przedsiębiorstwa, z którymi współpracują.
Jak zapobiegać przeciągającym się w czasie naprawom?
Aby uniknąć przeciągających się w czasie napraw maszyn budowlanych, warto regularnie kontrolować ich stan. Dzięki dość częstym kontrolom ogólnego stanu każdego urządzenia, można w porę wychwycić drobną usterkę nim przeistoczy się w dużą, trudną do usunięcia awarię. W tym zakresie warto współpracować ze sprawdzonym, zaufanym serwisem, który zna się na rzeczy. Dzięki temu ryzyko, że jakaś usterka nie zostanie wykrywa podczas okresowych kontroli, jest zdecydowanie mniejsze niż wtedy, gdy maszynę oddamy do przypadkowego serwisu.
Dodatkowo, warto inwestować w dobrej jakości części. To nie tylko pozwoli ograniczyć ilość awarii w ogóle, ale również oddalić je od siebie w czasie. Solidnie wykonane elementy mogą bowiem pracować zdecydowanie dłużej bez utraty swoich właściwości.
Awaria maszyny budowlanej może mieć znaczący wpływ nie tylko na finanse danej firmy w związku z opóźnieniem przeprowadzania prac, ale również nieść negatywne konsekwencje dla reputacji przedsiębiorstwa. Dlatego też warto dokładnie analizować stan posiadanych urządzeń, co pozwoli maksymalnie skrócić czas niezbędny na naprawę.