Gazy fluorowane – czym są i kto może przy nich pracować?

Fluorowane gazy cieplarniane są specjalną rodziną gazów, które wytwarza człowiek. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w różnych obszarach przemysłu. Ze względu na zmiany w polityce ekologicznej w UE (a w związku z tym również w Polsce) – pracować z tym typem gazów mogą jedynie odpowiednio wykwalifikowane osoby. O jakie konkretnie kwalifikacje chodzi i w jakich gałęziach przemysłu będą one przydatne? Gdzie można zdobyć uprawnienia i dlaczego warto to zrobić?

Gdzie używa się gazów fluorowanych?

Gazy fluorowane dzielą się na trzy podstawowe grupy, które różnią się między sobą specyfiką zastosowanych gazów, a także specjalistycznym zastosowaniem. Mowa tutaj o takich grupach, jak:

  • Gazy HCF – wodorofluorowęglowodory- które charakteryzują się dość szerokim spektrum zastosowań. Przede wszystkim będą to czynniki chłodnicze w pompach ciepła, a także maszynach chłodniczych i klimatyzacyjnych. HCF służą również jako środki porotwórcze w piankach, a także rozpuszczalniki do gaśnic i aerozoli.
  • Gazy PCF – perfluorowęglowodory- używane w przemyśle elektronicznym, a także kosmetycznym i farmaceutycznym.
  • SF6 – heksafluorek siarki- który najczęściej wykorzystywany jest w rozdzielnicach wysokonapięciowych jako gaz izolacyjny, a także przy produkcji magnezu i aluminium.

F-gazy, a regulacje prawne – czy każdy może przy nich pracować?

Kiedyś praca z gazami flurowoanymi nie wymagała żadnych dedykowanych uprawnień. Dzisiaj jednak reguluje to Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, która narzuca konieczność posiadania odpowiedniego certyfikatu, dla osób które pracują z określonymi gazami fluorowanymi.

Komu mogą przydać się uprawnienia do pracy z gazami fluorowanymi?

Specjalistyczne uprawnienia F-gazy będą przydatne przede wszystkim dla osób, które w codziennej pracy mają styczność z tym typem substancji chemicznych. Będą to przede wszystkim konserwatorzy i technologowie układów klimatyzacji, chłodzenia oraz pomp ciepła. Ponadto: pracownicy produkcji w przemyśle elektronicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Również określeni specjaliści-elektrycy, pracujący przy instalacjach wysokonapięciowych.

Jak i gdzie zdobyć niezbędne uprawnienia? Kurs F-gazy online

Praca z gazami fluorowanymi wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu obchodzenia się z nimi. Szkolenie z zakresu F-gazów nie jest jednak przesadnie skomplikowane, a całą niezbędną wiedzę można przyswoić bardzo szybko. Można to zrobić chociażby online – za pośrednictwem dedykowanych serwisów, takich jak Kursy-Zawodowe24.pl. Nie ma sensu obawiać się przy tym formy zdalnej – w rzeczywistości ma ona bowiem dużo zalet.

Rozwój zawodowy z kursami online – czy warto?

Nauka zdalna w przypadku kursów zawodowych to przede wszystkim możliwość bezproblemowego pogodzenia pracy, codziennych obowiązków i sfery prywatnej ze szkoleniem. Dzięki temu mamy możliwość rozwoju bez konieczności rezygnowania z czegokolwiek innego. Oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazdy. Z kolei dostęp do materiałów szkoleniowych i zdalna certyfikacja sprawiają, że cały proces zdobywania uprawnień jest niezwykle łatwy i szybki. Możemy uczyć się we własnym tempie i zdobyć certyfikat wtedy, kiedy będziemy gotowi.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment