Filc dekoracyjny, a techniczny – opis produktów i podstawowe różnice

Filc dekoracyjny, a techniczny – opis produktów i podstawowe różnice

Filc to materiał używany przez ludzi od setek lat. Mimo to, jego popularność stale wzrasta, a i tak już ogromne spektrum zastosowań powiększa się niemalże z roku na rok. Spora część osób ma ten wyrób włókienniczy w swojej szafie, często przyodziewając go przy okazji wyjścia z domu. Innym posłuży on w celach przemysłowych, gdzie również jego występowanie jest ogromne. Czym różni się filc techniczny od dekoracyjnego, a także jakie są zalety tego materiału? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć dokładnie w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Filc filcowi nierówny – jak tworzymy ten wyrób włókienniczy?

Materiał zwany filcem był stosowany już w dalekiej starożytności. Wykonuje się go poprzez spilśnianie i prasowanie różnego rodzaju włókien. Istnieją dwie szkoły tworzenia filcu, a dokładniej metoda igłowana oraz tkana. Obydwa te sposoby są w stanie wyprodukować filc wysokiej jakości, jednak posiadający inne właściwości. Filc igłowany powstaje na skutek wbijania igieł w strukturę zaraz po spilśnianiu, co wpływa na wzrost twardości. Samo tkanie wpływa natomiast znacząco na strukturę filcu, poprzez nadanie mu bardzo delikatnych właściwości.

Korzystając z tych dwóch metod, można stworzyć filc pełniący rolę dekoracyjną oraz techniczną. Ta pierwsza spisuje się świetnie w kontekście przystrajania domu oraz wykonywania akcesoriów czy odzieży. Filc techniczny jest natomiast przeznaczony do znacznie bardziej zaawansowanych czynności, występujących zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle.

[obraz_1]

Filc dekoracyjny, a techniczny – opis produktów i podstawowe różnice

Czym charakteryzuje się filc techniczny?

Trzeba przyznać, że jest to materiał trwały i wytrzymały. Przede wszystkim, główną różnicą wizualną jest w tej kwestii grubość warstwy. Typ techniczny jest bardziej zbity i grubszy od dekoracyjnego, co wykonuje się oczywiście celowo pod konkretne zastosowanie. Zazwyczaj ten rodzaj występuje w kolorze szarym bądź czarnym, co znów odróżnia ją od pozostałych form, zdolnych posiadać różnoraką barwę.

Filce techniczne posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Można spotkać je niemalże w każdej gałęzi przemysłu, a już na pewno w naszych domach. Podstawowym rodzajem używanym w budynkach mieszkalnych jest filc podkładowy. Służy on, jak sama nazwa mówi, do podkładania mebli w celu ograniczenia ich bezpośredniego kontaktu z parkietem. W przemyśle często stosuje się filc do wygłuszania. Zdolności akustyczne pozwalają temu materiałowi na wchłanianie fal dźwiękowych wydobywanych z różnego rodzaju maszyn czy nawet elementów konstrukcyjnych. Oprócz tego, filce do wygłuszania stosuje się również do uszczelniania i polerowania zarysowań powstałych na powierzchni metalowej czy plastikowej.

Czy filc da się czymś zastąpić?

Na ten moment stosowanie filcu jest na tyle popularne, że nikt nawet nie myśli o alternatywach. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne, a to chociażby przez wzgląd na możliwość stosowania zarówno włókien pochodzenia zwierzęcego, jak i wyborów w pełni syntetycznych. Dodatkowo, sam proces produkcji także nie jest zbytnio trudny i kosztowny, przez co w obecnych czasach nie zanosi się na zmiany.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment