Ekologiczny sposób ogrzewania domu – zalety

Ekologiczny sposób ogrzewania domu - zalety

Ekologiczne metody ogrzewania cieszą się coraz większą popularnością, co wiąże się z rosnącą świadomością Polaków dotyczącą konieczności dbania o środowisko naturalne. Takie sposoby mają także wiele innych korzyści, związanych m.in. z użytkowaniem oraz bezpieczeństwem.

Jedną z najchętniej wybieranych opcji są pompy ciepła. Są one w stanie pozyskiwać energię z powietrza, wody, gruntu lub wiatru. Dzięki temu mogą ogrzać cały dom, jednocześnie współpracując z urządzeniami niskotemperaturowymi. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Energooszczędne urządzenie bazuje na energii odnawialnej i jest w 100% ekologiczne. Posiada dwa źródła energii – dolne i górne. Pierwszym może być powietrze, woda lub grunt, zaś drugie to instalacja grzewcza znajdująca się w domu. Działanie pompy ciepła polega na przepompowywaniu energii cieplnej z dolnego źródła do górnego.

Warto pamiętać o tym, że urządzenie jest nieszkodliwe dla środowiska wyłącznie gdy prąd używany do jego uruchomienia pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Sama pompa nie produkuje żadnych szkodliwych substancji, popiołu czy dymu. Oprócz tego wyróżnia się mniejszą emisją dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów gazowych oraz pozwala na znaczne zredukowanie emisji gazów cieplarnianych.

Pompy ciepła – dodatkowe zalety urządzenia

Ważną zaletą dla osób, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem są również niskie koszty eksploatacji. Choć koszty zakupu i instalacji są dość wysokie, inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Obecnie jednak można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Urządzenia odpowiednio dopasowane do powierzchni obiektu i jego kubatury są praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba także przejmować się czyszczeniem. Pompa ciepła może zostać umieszczona np. w pralni, bowiem nie zajmuje dużo miejsca i nie brudzi. Bardzo ważną kwestią jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Podczas użytkowania nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia.

Zgłoś się już dziś: pompy ciepła Kraków

Możesz także przeczytać

Leave a Comment