Drzwi wewnętrzne – jak wybrać? Jaka konstrukcja, materiał, wypełnienie drzwi?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie powinien być podejmowany pod wpływem chwili. Szukając tak ważnych elementów wyposażenia domu, których używamy kilka razy dziennie, warto zwrócić uwagę na tak istotne kwestie jak konstrukcja drzwi, materiał z którego zostały wykonane, czy ich wypełnienie. Jak zatem wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne?

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Szukając drzwi wewnętrznych zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oprócz wygłuszania, ich główną funkcją jest uzupełnienie aranżacji. Na rynku znaleźć można mnóstwo modeli drzwi, które z łatwością dopasujemy do każdego stylu aranżacyjnego, ale i do warunków architektonicznych w mieszkaniu oraz w domu. Głównie wiąże się to z ich konstrukcją, o której najwięcej można dowiedzieć się z podstawowego podziału tych elementów. Pod uwagę brany jest sposób otwierania, ale i możliwości zamontowania. Jak wyglądają drzwi wewnętrzne rozwierane, składane, przesuwne i harmonijkowe najlepiej sprawdzić na https://www.homebook.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne, gdzie dostępnych jest wiele produktów do wyposażania wnętrz.

Materiały i wypełnienie drzwi wewnętrznych

Najczęściej sięgamy po drzwi wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Ich główną zaletą jest niewątpliwie niska cena, ale takie drzwi łatwo też dopasować do wielu wnętrz, a to przez ogromny wybór różnych modeli. Głównie takie drzwi tworzone są z mahoniu, dębu, buku lub sosny.

Kolejny rodzaj to drzwi z płyt drewnopochodnych. Są one równie popularne jak te wykonane z drewna. Przy ich produkcji stosuje się najczęściej płyty MDF lub HDF. Najważniejsze, by były one jak najtwardsze. Takie drzwi cechują się wysoką odpornością na pękanie i inne uszkodzenia.

Interesującą propozycją są drzwi wykonane ze szkła, najczęściej hartowanego. Mogą one być montowane w ramkach lub bez. Najczęściej takie drzwi wybierane są do eleganckich, nowoczesnych wnętrz.

Jeżeli chodzi natomiast o wypełnienie, drzwi z drewna i płyt drewnopochodnych można podzielić na płytowe i płycinowe. W pierwszych można mówić o zastosowaniu płyty jednolitej lub wypełnieniu płytą wiórową bądź kartonową. W drugiej opcji drzwi składają się z ramy i wypełniających płycin, które mogą być ze sklejki, drewna lub innych materiałów.

Jak dobrać drzwi do wnętrza?

W tym przypadku dominują dwie szkoły. Pierwsza z nich zakłada dobieranie drzwi do elementów w aranżacji, np. do podłogi, listw, okien itp. Druga natomiast sugeruje się zasadą kontrastu i przełamywaniem różnych estetyk. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, najważniejsze, by wybrać drzwi, które będą dobrze wygłuszały pomieszczenie i uzupełnią wnętrza. Warto pamiętać, że drzwi do kuchni, łazienki, pralni i garderoby muszą posiadać system wentylacji, czyli specjalnie wycięte otwory, które umożliwią prawidłowy przepływ powietrza. Ponadto, podczas montażu należy wiedzieć, że drzwi pokojowe powinny otwierać się do wewnątrz, a drzwi do pomieszczeń, w których są takie urządzenia jak piecyki lub kuchenki, na zewnątrz, co zapewni nam większe bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment