Drobne naprawy w samochodzie? Które warto wykonać samodzielnie?

Czy z każdą usterką samochodową musisz od razu jechać do warsztatu? Niekoniecznie! Sprawdź, jakie drobne naprawy w aucie możesz wykonać samodzielnie, oszczędzając tym samym pieniądze.

Samodzielna wymiana oleju

Regularna wymiana oleju silnikowego to jedna z podstawowych prac serwisowych, jaką wykonuje się przy aucie. Przy czym nie dość, że nie jest trudna, to jeszcze nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Dlatego warto przeprowadzić ją samodzielnie. A jak i kiedy?

Wymianę oleju należy wykonać po przekroczeniu określonego przed producenta przebiegu. Olej należy dopasować do wymagań silnika w twoim samochodzie (sprawdzisz to w instrukcji obsługi, a także na stronie producenta – co ciekawe, w internecie dostępne są wyszukiwarki, w których zweryfikujesz, jaki olej należy zastosować w konkretnym aucie).

Aby dokonać wymiany, najpierw należy spuścić stary olej. Aby mieć pewność, że zostanie dobrze usunięty, warto go wcześniej rozgrzać (wystarczy za jego wymianę zabrać się po krótkiej przejażdżce). Gotowe? Odkręć korek spustowy i podstaw pod niego pojemnik, do którego będzie spływać olej. Następnie wymień filtr olejowy oraz wlej nowy płyn przez otwór wlotowy. I to tyle!

Usuwanie wgnieceń

Wiesz o tym, że możesz bezinwazyjnie usunąć wgniecenie w domowym garażu, i to bez lakierowania? Jak usunąć wgniecenie w karoserii podpowiada artykuł na doradztwo.net, gdzie znajdziesz wskazówki, jakimi technikami i narzędziami przeprowadza się taką naprawę.

Polecamy to rozwiązanie w sytuacji, gdy wgniotek jest sporo (np. po gradobiciu), co znacząco wpływa na ostateczny koszt naprawy uszkodzeń w warsztacie, a także wtedy, gdy ze względu na wartość pojazdu byłoby to nieopłacalne.

Wymiana żarówek

Kto jeździ z przepaloną żarówką do warsztatu? Raczej nikt. A kto zapomina o jej wymianie? Niestety, wielu kierowców, a za brak sprawnego oświetlenia pojazdu można otrzymać niemały mandat. Dlatego nie ma co zwlekać, warto od razu zabrać się za samodzielną wymianę żarówek.

Kupisz je w każdym sklepie motoryzacyjnym, a także na stacji benzynowej oraz w większych supermarketach. Masz je, i co teraz? Najczęściej trzeba podnieść maskę/bagażnik, zdjąć obudowę lampy, po czym dokonać szybkiej podmiany.

To nie takie proste? Wiemy, że w przypadku niektórych aut taka wymiana może być uciążliwa. Wtedy instrukcji krok po krok szukaj w książce serwisowej lub… w serwisie YouTube. Tam pasjonaci motoryzacji zamieszczają wiele filmików, w których pokazują, jak się za to zabrać.

Wymiana filtra powietrza

Jak często pamiętasz o wymianie filtra powietrza? Jesteśmy pewni, że właśnie trafiliśmy w czuły punkt wielu kierowców. A w praktyce jest to jedna z najprostszych czynności serwisowych (prostsza nawet od… wymiany żarówek!).

Filtr powietrza kupisz w sklepach motoryzacyjnych oraz w internecie. Sprawdź wcześniej, czy jest przystosowany do twojego modelu pojazdu (w sklepie sprzedawca pewnie sam o to dopyta i dobierze odpowiedni produkt).

Największą trudnością podczas wymiany filtra jest znalezienie obudowy, w której on się znajduje (tu znów pomocą służy książka serwisowa lub internet). Gdy to się uda, należy zdemontować pokrywę, wyciągnąć filtr i włożyć nowy. Musisz jedynie uważać, aby go nie odkształcić. Na koniec zamykasz szczelnie pokrywę i możesz iść na zasłużony odpoczynek.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment