Migomat to ciesząca się sporą popularnością kategoria spawarek, wykorzystujących do działania technikę MIG MAG. Ten typ sprzętu jest doceniany zarówno przez fachowców, jak i amatorów, korzystających ze spawarki jedynie hobbystycznie. Jakie są rodzaje migomatów i do czego można je stosować?
Technika MIG MAG – na czym polega?
Technika MIG MAG to spawanie w towarzystwie gazów obojętnych (metoda MIG) bądź aktywnych (metoda MAG). Wśród popularnych wyborów znajdują się: dwutlenek węgla, argon bądź hel.
Gaz, bez względu na jego rodzaj, wywołuje reakcję wokół łuku elektrycznego, który jarzy się i pozwala na spawanie. Jednocześnie, ciekły metal wykorzystywany do tworzenia spoin oraz sam łuk elektryczny nie są narażone na uszkodzenia w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. Zdecydowaną zaletą techniki MIG MAG jest to, że wykazuje się ona wysoką uniwersalnością i może być stosowana do różnych rodzajów metali, a także stopów.
Rodzaje migomatów
Co do zasady, migomaty można podzielić na dwa typy urządzeń:
– inwertorowe – ten typ spawarki wyróżnia się tym, że jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna w porównaniu ze spawarkami transformatorowymi. Samo urządzenie nie jest co prawda tańsze, jednak jego późniejsze użytkowanie wypada lepiej jeśli chodzi o koszty. Dodatkowo, migomaty inwertorowe umożliwiają wykonanie wysokiej jakości spawów, które zapewniają estetyczny efekt końcowy prac. Dzięki stosunkowo niedużej masie, ten typ migomatów można przenosić dość łatwo i wygodnie. Zdecydowaną watą modeli inwertorowych jest to, wymagają one zastosowania odpowiedniego rodzaju elektrod, a zbyt niskiej jakości komponent może znacząco wpłynąć na jakość pracy spawacza;
– transformatorowe – modele transformatorowe są tańsze w porównaniu z inwertorowymi, jednak koszt ich późniejszego użytkowania jest wyższy w porównaniu ze wskazanymi powyżej. Dodatkowo, stabilność ich pracy jest dużo niższa (potrzebują dłuższych przerw pomiędzy wykonaniem kolejnych spoin), a co za tym idzie – są powszechnie wybierane przez hobbystycznych spawaczy, gdyż ze względu na stabilność pracy są gorszym wyborem dla specjalistów, którym zależy na tempie pracy. Proste użytkowanie oraz nieskomplikowany sposób naprawy urządzenia sprawia, że migomaty transformatorowe są wręcz idealnym wyborem dla amatorów. Wadą tego rodzaju urządzeń jest dość duży pobór prądu, który przekłada się na zdecydowanie większe koszty użytkowania urządzenia.
Migomat zastosowanie
Dzięki temu, że migomaty mogą pracować z różnego rodzaju metalami oraz ich stopami, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Przede wszystkim, jest to odpowiedni rodzaj urządzenia, jeśli potrzebujemy wykonać niewielkie prace przydomowe – nieduży koszt zakupu, zwłaszcza w przypadku migomatów transformatorowych, a także nieskomplikowany sposób ich użytkowania sprawia, że mogą one być odpowiednim wyborem dla amatorów. Dzięki migomatowi można np. naprawić uszkodzone narzędzia ogrodowe lub wykonać inne niezbędne wokół domu prace.
Nie oznacza to oczywiście, że migomaty są wykorzystywane jedynie w domach prywatnych. Dodatkowo, ten typ urządzeń spawalniczych znajduje szerokie zastosowanie między innymi podczas produkcji rurociągów, a także różnego rodzaju zbiorników ciśnieniowych. Migomaty są bardzo często wykorzystywane w procesie wytwarzania samochodów, części maszyn przemysłowych, a nawet statków. Dodatkowo, urządzenia tego rodzaju mogą być stosowane podczas remontów czy konserwacji różnego rodzaju przedmiotów.
Zalety i wady migomatów
Zdecydowanie największą zaletą tego rodzaju spawarek jest prostota ich użytkowania, która sprawia, że są one odpowiednim wyborem również dla początkujących spawaczy. Uzyskane z użyciem migomatu spoiny wyróżniają się dużą wytrzymałością, a także estetyką, co jest bardzo istotne, gdy chcemy stosować to urządzenie do naprawy i konserwacji różnego rodzaju urządzeń domowych.
Migomaty są odpowiednim wyborem dla hobbystów nie tylko z uwagi na prostotę użytkowania, ale również wysoką wszechstronność. Nie da się ukryć, że osoba, która wykorzystuje spawarkę okazjonalnie, nie potrzebuje kilku specjalistycznych urządzeń, które nie tylko zajmą wiele przestrzeni, ale również są po prostu kosztowne. Tymczasem migomat pozwala na uzyskanie świetnej jakości spoiny bez względu na to, czy pracujemy z cienkim, czy z grubym materiałem. Praca może odbywać się także w różnych orientacjach – tak pionowej, jak i poziomej.
Nie oznacza to oczywiście, że migomaty są pozbawione wad. W porównaniu z innymi typami spawarek, są stosunkowo ciężkie. To może stanowić spory problem choćby wówczas, gdy urządzenie ma być przenoszone i wykorzystywane w różnych miejscach. Dodatkowo, choć migomat może pomóc w stworzeniu dobrej jakości spawów, ostateczny efekt pracy jest w dużej mierze uzależniony od umiejętności spawającego. To oznacza, że pierwsze próby pracy z migomatem mogą nie dać oczekiwanych rezultatów. Wystarczy jednak odrobina praktyki, by móc uzyskiwać dobrej jakości, estetyczne spoiny na różnych powierzchniach.
Ile kosztuje migomat?
Cena migomatu jest uzależniona od bardzo wielu czynników, zatem trudno jest określić przybliżoną kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za tego typu sprzęt. Przykładowo, najprostsze migomaty dla hobbystów można znaleźć w wielu sklepach już za około 600 do 1000 zł, jednak urządzenia profesjonalne będą zdecydowanie droższe.
Modele przeznaczone dla fachowców mogą kosztować od 1500 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tutaj cena jest uzależniona m.in. od wydajności sprzętu, a także firmy.
Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący różne rodzaje spawarek.