Czym są elektrozaczepy?

Czym są elektrozaczepy?

Poszukujesz elektrozaczepów do skuteczniejszego kontrolowania dostępu do danego pomieszczenia w domu czy gabinetu? Zatem przekonaj się, czym dokładnie są elektrozaczepy, jakie są ich rodzaje i w jakich miejscach szczególnie warto je stosować.

Elektrozaczepy – co to jest?

Elektrozaczepy to potoczna nazwa dla urządzeń elektromagnetycznych, których celem jest skuteczne kontrolowanie zdalnego dostępu do wybranej powierzchni, pomieszczenia czy budynku. Dzięki nim można zaryglować lub odryglować drzwi, furtki, bramy czy też szafki. Obecnie coraz częściej korzysta się z elektrozaczepów, aby zyskać większe bezpieczeństwo, prywatność czy ograniczyć niepowołanym osobom dostęp do miejsc, gdzie przechowywane są ważne dane lub nawet tajne informacje. 

Rodzaje elektrozaczepów

Elektrozaczepy można podzielić na kilka rodzajów. Najtańszym modelem jest ten w wersji standardowej. Kolejnym rodzajem są modele ze specjalną blokadą. Coraz większą popularność zyskują jeszcze takie elektrozaczepy, które mają wbudowaną pamięć, są awersyjne lub rewersyjne.

Najważniejsze jest to, aby zastanowić się wcześniej, jakie funkcje mają spełniać elektrozaczepy, których potrzebujesz. Koniecznie podczas kupowania postaw na sprawdzonych producentów, takich jak Łucznik Lockpol, Dormakaba lub też na EffEff.

Gdzie są stosowane elektrozaczepy?

Najczęściej elektrozaczepy stosuje się w systemach domofonowych, które z kolei montowane są przy furtkach czy bramach wjazdowych na teren prywatnych lub firmowy. Oprócz tego rozwój technologiczny sprawił, że pojawiło się także inne wykorzystanie elektrozaczepów, a mianowicie w systemach kontroli dostępu. Wtedy też montowane są one w biurowcach, urzędach publicznych, w szpitalach, przychodniach, w budynkach urzędowych, a także m.in. w hotelach. To dzięki takim mechanizmom można zyskać liczne korzyści, takie jak:

  • zmniejszenie ryzyka kradzieży i włamań,
  • większe poczucie bezpieczeństwa,
  • odizolowanie pracowników, kontrahentów czy petentów od miejsc, do których nie mają dostępu czy uprawnień,
  • kontrola liczby osób, które przebywają w budynku lub na wybranym obszarze, co jest szczególnie ważne podczas wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak pożar, wtedy dokładnie wiadomo, kto znajdował się w pomieszczeniu, więc skutecznie można dotrzeć do zagrożonych osób,
  • ochrona cennych dokumentów, przedmiotów czy pieniędzy.

Najczęściej elektrozaczepy wykorzystywane są w różnego rodzaju drzwiach – w standardowych, przeciwpożarowych, szklanych czy też w drzwiach ewakuacyjnych.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment