Czym są bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Czym są bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Pożar to jedna z największych tragedii, jaka może spotkać zarówno osoby prywatne, jak też właścicieli firm. Ogień niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. W czasie pożaru najważniejsze jest to, aby ewakuować ludzi, a później zrobić wszystko, by ugasić pożar i zminimalizować straty. Jednym ze sposobów na to, aby pożar rozprzestrzeniał się wolniej, co pozwoli na uratowanie większej części budynku oraz znajdującego się w środku mienia, są bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Czym one są, w jaki sposób można wprowadzić je w budynkach? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe


Sporo osób zastanawia się nad tym, czym są bierne zabezpieczenia ppoż oraz czy zostały wprowadzone w budynku, w którym mieszkają lub pracują. Bez wątpienia zostały wprowadzone, ponieważ właśnie takie są dobre praktyki. Ogólnie mówiąc, bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to różnego rodzaju materiały oraz rozwiązania, które wprowadza się po to do budynku, aby opóźnić lub zatrzymać rozprzestrzenianie się pożaru. Kiedy mówimy o zabezpieczeniach przeciwpożarowych, możemy wymienić zarówno aktywne zabezpieczenia, jak i bierne.

Aby łatwiej było odróżnić od siebie te dwa rodzaje, wystarczy wymienić, że czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe mają za zadanie zaalarmować o pojawieniu się ognia oraz go ugasić. Mowa tutaj na przykład o alarmach przeciwpożarowych. Do zabezpieczeń biernych zaliczamy natomiast wszelkiego rodzaju rozwiązania wprowadzone już podczas budowy budynku, dzięki którym pożar będzie wolniej się rozwijał, nie strawi całej nieruchomości, da szansę na ewakuację ludzi, zwierząt, a często również ważnych dóbr materialnych znajdujących się wewnątrz budynku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że bierne zabezpieczenia chronią też nieruchomości znajdujące się obok. Wprowadzając tego typu zabezpieczenia na etapie wznoszenia budynku, można przeciwdziałać bardzo poważnym skutkom pożaru, dzięki czemu po jego zakończeniu budynek nie będzie musiał ulec wyburzeniu.

Elementy biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego


Już na etapie konstruowania budynków i wznoszenia ich stosowane są różnego rodzaju bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mają chronić obiekt przed zbyt szybkim rozprzestrzenianiem się ognia. Jednym z zastosowanych biernych zabezpieczeń, które musi być wprowadzone ze względu na obowiązujące prawo budowlane, jest podzielenie budynku na części za pomocą ognioodpornych ścian oraz podłóg. To zabezpieczenie znacząco spowalnia rozprzestrzenianie się ognia wewnątrz budynku, pozwalając na to, aby ludzie mogli ewakuować się do innej jego części, wykorzystując wyjście awaryjne. Ognioodporne ściany, podłogi oraz sufity wykonywane są z określonego rodzaju materiału, który nie ulega spaleniu przez ogień. Stosuje się między innymi beton, drewno kombinowane, gips lub mur. Strukturalna ochrona przeciwpożarowa elementów konstrukcyjnych stosowana jest również na etapie wznoszenia budynków. Polega na nanoszeniu cienkich warstw materiałów ognioodpornych, które mają za zadanie chronić najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku przed działaniem ognia. Dzięki temu podnosi się ich trwałość, stają się odporne na działanie wysokiej temperatury, mogą przetrwać pożar. W ten sposób chroni się konstrukcje różnego typu, w tym również konstrukcje stalowe. Stosuje się okłady z wełny izolacyjnej, materiały pęczniejące, które pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają konsystencję i chronią znajdujący się pod nim materiał. W ramach stosowany biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych w odpowiedni sposób i w odpowiednich miejscach montuje się również wszelkie kable będące elementem instalacji. Wszystkie te działania mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo budynku i sprawić, aby ogień rozprzestrzeniał się wolniej, a także w mniejszym stopniu uszkodził infrastrukturę budynku.

Rozmieszczenie okien oraz drzwi przeciwpożarowych


Ideą biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych jest między innymi to, aby budynek objęty pożarem mógł być wydzielony na pewne sektory, w których ogień będzie pojawiał się wolniej lub w ogóle się nie pojawi. Pozwoli to też na ewakuację ludzi, zwierząt, wyniesienie pewnych ważnych dokumentów czy innych elementów mienia. W tym celu stosuje się również odpowiednie przeciwpożarowe okna oraz drzwi, które nie tylko chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia, ale również dymu, który jest niezwykle toksyczny i szkodliwych dla człowieka. Poza tym odpowiednie okna przeciwpożarowe chronią inne budynki znajdujące się nieopodal przed zajęciem przez ogień. Bardzo ważnym elementem biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych są też odpowiednio szerokie i dobrze zlokalizowane drogi ewakuacyjne, którymi ludzie mogą uciekać z palącego się budynku. Powinny być w prawidłowy sposób oznakowane, tak by pomimo silnego zadymienia ludzie mogli kierować się w bezpieczną stronę.

Czynne oraz bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe


Aby budynek był prawidłowo chroniony przed pożarem, przetrwał pożogę i nadal nadawał się do za mieszkaniami lub wykorzystania jako lokal firmowy, musi być prawidłowo chroniony. Czynne oraz bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe muszą być dobrze wprowadzone i działać niezawodnie, bo tylko dzięki temu pożar nie będzie się tak gwałtownie rozprzestrzeniał w budynku, a odpowiednie służby zostaną szybko zaalarmowane o pojawieniu się ognia. Warto zdawać sobie sprawę, że w obiektach z wieloletnią historią, które długo nie były modernizowane, bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą nie funkcjonować sprawnie i nie do końca spełniać swoją rolę w czasie pożaru.

Partnerem artykułu jest Fireproof24 – firma specjalizująca się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment