Czym różnią się pompy obiegowe i cyrkulacyjne?

Czym różnią się pompy obiegowe i cyrkulacyjne?

Zarówno pompy obiegowe, jak i pompy cyrkulacyjne są wykorzystywane w domowych instalacjach, ale każdy z systemów ma zupełnie inny mechanizm działania, budowę oraz zastosowanie. Oba natomiast są do hydraulicznych maszyn przepływowych. Pompa obiegowa oraz cyrkulacyjna są tak naprawdę rodzajem urządzenia wirowego, który wymusza obieg cieczy w układzie zamkniętym. I dlatego właśnie są wykorzystywane często w instalacji grzewczej i odpowiadają za właściwą temperaturę wody.

Gdzie sprawdzają się pompy cyrkulacyjne?

Nowoczesne pompy cyrkulacyjne służą przede wszystkim do tłoczenia ciepłej wody użytkowej w instalacjach. Mają za zadanie utrzymać stałe ciśnienie oraz temperaturę cieczy we wszystkich punktach układu. Najczęściej z tego typu urządzeń korzysta się w domach jedno i wielorodzinnych oraz w gospodarstwach domowych i rolnych, firmach przemysłowych, w budownictwie czy w przestrzeniach użyteczności publicznej. Jak widać, są to lokalizacje, w których jest konieczność zapewnienia stałego dopływu ciepłej wody. Pompy cyrkulacyjnej nie da się natomiast stosować w przypadku budynków o dużych wysokościach, gdyż generowane ciśnienie może pokonać jedynie opory instalacji. Poza tym tłoczona może być tylko czysta, nieagresywna i pozbawiona zanieczyszczeń woda. Sama pompa cyrkulacyjna jest narażona na działanie wysokiej temperatury i dlatego jest produkowana z najlepszej jakości materiałów konstrukcyjnych takich jak stal nierdzewna, mosiądz czy brąz. To gwarancja bezawaryjnej eksploatacji przez długie lata. Pompa cyrkulacyjna przystosowana jest do działania w rozmaitych systemach, które bazują na tym, że woda w instalacji przez cały czas krąży – na przykład od podgrzewacza do kurków w kranie. Tym samym nie trzeba czekać na to, by zimna woda płynęła, bo ciepła pojawia się natychmiast. Pompa cyrkulacyjna CWU jest łatwa w montażu, a zastosowanie jej wraz z pętlą pozwala oszczędzać wodę.

Jaką zasadę działania mają pompy obiegowe? 

Natomiast pompy obiegowe służą do wymuszania obiegu wody w zamkniętych systemach ogrzewania centralnego, podłogowego, solarnego, klimatyzacji czy też  innych instalacjach przemysłowych. Tego typu urządzenia mają więc zastosowanie w domach, w firmach czy w obiektach użyteczności publicznej. To jak, działają pompy obiegowe, jest związane z mokrym wirnikiem silnika, który zwiększa moment pędu podczas tłoczenia wody. Dzięki temu dociera ona do wszystkich wymienników w obiekcie, a tym samym ogrzewa wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się grzejniki podłączone do instalacji. Poza tym zaletą  pompy obiegowej jest to, że utrzymywane jest stałe ciśnienie przepływu cieczy, co pozwala chronić kotły C.O. Tym samym mogą one znajdować się w dowolnym miejscu domu. Ze względu na pracę w specyficznych warunkach oraz przepływ wody o wysokiej temperaturze pompy przeznaczone do pracy obiegowej są produkowane z odpornych i trwałych materiałów konstrukcyjnych takich jak stal nierdzewna, żeliwo, mosiądz czy odporne na uszkodzenia tworzywa sztuczne. To bardzo popularne rozwiązanie, które może być używane przy większości z oferowanych na rynku kotłów grzewczych.

Czy lepsza będzie pompa obiegowa czy pompa cyrkulacyjna?

Być może na pierwszy rzut oka pompę obiegową z cyrkulacyjną proponowane przez https://www.sklep-watermark.pl/ więcej łączy niż dzieli. Wszak pracują na podobnych zasadach i mają analogiczną budowę, a także mogą być stosowane zamiennie. Jest jednak kilka aspektów, które należy brać pod uwagę przy planowaniu obiegu cieczy w domu. Pompy obiegowe będą wykorzystywane w systemach grzewczych i chłodniczych, a cyrkulacyjne jedynie do przesyłania ciepłej wody użytkowej.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment