Instalacje sprężonego powietrza już na dobre zadomowiły się w wielu warsztatach, zakładach wytwórczych czy bardzo dużych przedsiębiorstwach, w których – zależnie od poziomu ich skomplikowania – służą do zasilania różnych urządzeń. Instalacje stanowią z reguły znacznie lepsze, tańsze i bardziej wydajne rozwiązanie niż opieranie pracy poszczególnych odbiorników na energii elektrycznej. Podstawowym elementem dobrze zaprojektowanej instalacji są sprężarki śrubowe od Pneumatik. Dlaczego właśnie te? Odpowiadamy!
Jak działają sprężarki śrubowe?
Sprężarki śrubowe to urządzenia przeznaczone do sprężania gazu, w tym przypadku powietrza, za pomocą dwóch współpracujących ze sobą śrub. Zmniejszająca się pomiędzy nimi przestrzeń od otworów ssawnych aż do otworów tłocznych sprawia, że ciśnienie powietrza ulega podwyższeniu i można je skierować do instalacji, a w ostatecznym rozrachunku do końcowych odbiorników.
Śruby współpracujące ze sobą muszą być wykonane z jak najwyższą precyzją, aby zapewniały szczelne i trwałe połączenie oraz likwidowały praktycznie całkowicie ryzyko ucieczki gazu poza obudowę. Nie bez powodu sprężarka śrubowa jest urządzeniem, które powstaje przy użyciu najnowszych linii produkcyjnych, gdyż zachowanie mikroskopijnej, lecz sukcesywnie zmniejszającej się przestrzeni pomiędzy śrubami, wymaga naprawdę dużej wiedzy ze strony producenta, takiego jak BOGE, oferowanego w sklepie Pneumatik.
Sprężarki śrubowe od Pneumatik – najważniejsze zalety
Sprężarki śrubowe od Pneumatik marki BOGE mają kilka cech, przez które cieszą się na rynku szczególnie dużą i niesłabnącą popularnością wśród najbardziej wymagających przedsiębiorców. Wynika ona przede wszystkim z wygórowanych oczekiwań producenta względem jakości.
- Wysoka wydajność – sprężarki śrubowe marki BOGE są przede wszystkim niezwykle efektywne i zapewniają stałą, niezakłóconą dostawę sprężu do odbiorników. Ponadprzeciętna wydajność sprawia przy tym, że urządzenie do sprężania wykorzystuje stosunkowo niewielką ilość energii.
- Wysoka bezawaryjność – każda sprężarka śrubowa BOGE zakupiona w firmie Pneumatik powstaje przy użyciu wyselekcjonowanych i niezwykle zaawansowanych technicznie urządzeń i materiałów. Rygorystyczne podejście względem kontroli jakości oraz zastosowanie tworzyw i narzędzi in-house w zakładzie produkcyjnym marki sprawia, że sprężarki śrubowe zapewniają w zasadzie nieograniczony czas użytkowania, bez ryzyka wystąpienia kosztownych usterek.
- Pełny cykl wydajności – urządzenia marki BOGE mogą pracować w trybie 100%, tym samym dostarczają sprężone powietrze do instalacji i odbiorników przez praktycznie cały czas, niezależnie od stopnia ich obciążenia. To ogromna zaleta dla firm, które sprężone powietrze wykorzystują do praktycznie wszystkich etapów produkcji.
- Mnóstwo wariantów – firma BOGE ma w swoim katalogu urządzenia do sprężania powietrza w wielu wersjach, dzięki czemu każdy przedsiębiorca może z łatwością znaleźć urządzenie odpowiednie do swoich zastosowań i oczekiwań. Oferta obejmuje:
- sprężarki śrubowe bezolejowe,
- sprężarki śrubowe olejowe,
- sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności.
Sprężarka śrubowa – jak kupić tą idealną?
Aby wybrać idealną sprężarkę śrubową, należy bezwzględnie zadbać o dopasowanie jej parametrów użytkowych do rodzaju wykonywanej pracy i poboru prądu przez poszczególne odbiorniki. Innych parametrów wymagają duże, skomplikowane instalacje pneumatyczne w obrębie zakładu produkcyjnego, a inne firmy, które wykorzystują urządzenia te tylko czasami. Bardzo istotny jest przede wszystkim jej typ.
- Sprężarki olejowe
To urządzenia zdecydowanie najpopularniejsze wśród krajowych przedsiębiorców. Do wnętrza, a właściwie do przestrzeni pomiędzy śrubami, wtryskiwany jest olej, który chłodzi elementy ruchome i w bardzo dużym stopniu je uszczelnia. Komora sprężania jest w ten sposób skutecznie zabezpieczona przed nagłym wzrostem temperatur, spowodowanym m.in. tarciem. Olej jest oczywiście w dalszym etapie separowany, schładzany i wtłaczany do urządzenia ponownie, jego drobinki jednak zawsze w pewnym stopniu przedostają się także do czynnika wtłaczanego bezpośrednio do instalacji pneumatycznej. W rezultacie urządzenia te można stosować wszędzie tam, gdzie niewielkie drobinki oleju nie stanowią kłopotu.
- Sprężarki bezolejowe
To drugi wariant, wybierany między innymi przez przedsiębiorców do obróbki artykułów podatnych na niekorzystne działanie drobinek oleju. Należy do nich między innymi branża farmaceutyczna, spożywcza, czasami także chemiczna czy petrochemiczna, gdzie niewielkie drobinki oleju mogą negatywnie wpłynąć na rezultat produkcji. Urządzenia te mają ze względu na nieco wyższe tarcie mniejszą wydajność, wynikającą między innymi z zastosowania śrubowych elementów sprężynujących, które zabezpieczają śruby przed ich nadmiernym rozgrzaniem.
- Sprężarki śrubowe ze zmiennym przepływem
Urządzenia z taką konstrukcją mogą zmieniać prędkość obrotową poszczególnych śrub, a tym samym zmniejszać wydajność w trakcie małego zapotrzebowania oraz zwiększać ją w chwili, gdy znacznie wzrosło. Urządzenie samodzielnie mierzy ciśnienie na wylocie i dostosowuje przepływ na obecnego zapotrzebowania.
Gdzie można wykorzystać sprężarki śrubowe od Pneumatik?
Sprężarki śrubowe od Pneumatik mają wiele zastosowań, wynikających w głównej mierze z ich konstrukcji oraz możliwości zachowania płynności generowania sprężu w trakcie nieprzerywanej pracy. Sprężarka śrubowa może zasilać niewielkie urządzenia ręczne, np. pistolety do malowania lub obróbki niektórych materiałów budowlanych. Mogą także zasilać całe linie produkcyjne, w tym specjalistyczne zautomatyzowane urządzenia, a nawet całe pojazdy służące np. do transportu produktów w obrębie przedsiębiorstwa.
Warto jednak urządzenie kupić z głową i w pełni świadomie – niskiej klasy produkty mimo korzystnej ceny bywają tak naprawdę studnią bez dna, a koszty ich eksploatacji mogą rosnąć z dnia na dzień. Częste awarie, również te szczególnie kosztowne, mogą zatrzymać pracę zakładu nawet na kilkanaście godzin, jeśli usterka okazała się trudna do usunięcia. Z tego względu zawsze warto zamawiać sprężarki śrubowe od Pneumatik marki BOGE.
Partnerem artykułu jest pneumatik.pl