Choć w budownictwie najczęściej rozgranicza się inwestycje mieszkaniowe od przemysłowych, to warto wiedzieć, że oba te działy wchodzą w skład tzw. budownictwa kubaturowego. Mimo że w przepisach prawnych nie ma jasno określonej definicji tego sformułowania, to funkcjonuje ono na rynku od wielu lat. Jednak brak oficjalnego znaczenia tej frazy wpłynął na wydanie wyroku Sądu Administracyjnego w Krakowie w 2014 roku, zgodnie z którym za budownictwo kubaturowe uznaje się takie obiekty i budynki, które podlegają pod parametry objętości. To wyróżnia je od budownictwa liniowego, dla którego istotę stanowią jednostki długości. I choć do podanej definicji pasuje bardzo duża ilość obiektów, to warto skupić się na tych, które mają ogromne znaczenie dla infrastruktury i przemysłu, czyli na centrach logistycznych.
Centra logistyczne i ich charakterystyka
W dobie ciągłych zmian, dynamicznego handlu i dalekosiężnego transportu niezbędne okazało się stworzenie miejsc, które znajdując się w strategicznych punktach komunikacyjnych, pozwalają na odpowiednie zarządzanie wielopoziomowymi strukturami. Budowa centrów logistycznych jest kluczowym elementem w rozwoju gospodarki. Ułatwia pracę, podnosi efektywność i jakość wykonywanych usług, zmniejsza koszty, a także pozwala na lepszą organizację czasu i miejsca pracy. Dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej firmy budowlanej, która posiadając doświadczenie na rynku, posłuży nam doradztwem i zagwarantuje wysoką jakość usług wykonywaną profesjonalnym sprzętem.
Trendy w budowie centrów logistycznych
Przy tworzeniu dużego obiektu kubaturowego należy zwrócić uwagę na wykorzystanie nowoczesnych technologii, dzięki czemu prostsze jest dostosowanie odpowiedniego sprzętu i materiałów, które są właściwe dla specyfiki określonego projektu. Obecnie przy budowie centrów logistycznych zazwyczaj zaleca się stosowanie lekkich konstrukcji stalowych, bez słupów wewnętrznych, co pozwala na lepsze zagospodarowanie powstałej przestrzeni. Zastosowanie tej metody cechuje szybkość wykonania i niższa cena zarówno samej budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia wykonawców i może wymagać innych rozwiązań.
Dodatkowo przy procesie planowania inwestycji centrów logistycznych coraz częściej zwraca się uwagę na aspekty środowiskowe. Standardem staje się projektowanie systemów retencji wody, właściwe zagospodarowanie terenów zielonych, a także planowanie nasadzeń w taki sposób, by sprzyjały one zwierzętom. Inwestorzy obiektów magazynowych mogą ubiegać się o certyfikaty ekologiczne, jeśli ich inwestycja sprzyja środowisku.
Podejmując decyzję o powstaniu obiektu kubaturowego, do jakiego zaliczają się centra logistyczne, warto wybrać firmę, która wykona kompleksową usługę. Od projektowania w technologii 3D, po profesjonalną realizację zlecenia. Firma Wibra charakteryzuje się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży oraz oferuje nie tylko całościowe wsparcie Klienta podczas procesu projektowania i budowy, ale również współpracę z wykwalifikowanym zespołem na zaawansowanym technologicznie sprzęcie. Nie czekaj! Skontaktuj się już dziś!
Dowiedz się więcej na wibra.pl!