W trakcie oddychania wytwarzamy sporo dwutlenku węgla, który kumuluje się w pomieszczeniu. Ponadto, podczas gotowania, smażenia czy pieczenia w powietrzu unoszą się nieprzyjemne zapachy, podobnie jak po sprzątaniu mieszkania z użyciem silnych detergentów. Wentylacja ma za zadanie usuwać wszystkie te zanieczyszczenia i zastępować je czystym powietrzem. Sprawdź co warto wiedzieć o wyborze odpowiednich systemów wentylacyjnych.
Jak działa wentylacja?
Funkcjonowanie systemu wentylacji opiera się na prostych zasadach fizycznych, a dokładniej na różnicy ciśnień. Ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, więc unosi się ku górze, trafia do kominów wentylacyjnych i przedostaje się na zewnątrz, wypierane od dołu przez chłodniejsze partie powietrza. To najpopularniejszy rodzaj wentylacji, cechujący się dużą wydajnością, jeśli zostanie skonstruowany poprawnie. System wentylacyjny ma zasadniczy wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach, ale przede wszystkim na zdrowie domowników. Co więcej, za sprawą wentylacji z pomieszczeń odprowadzana jest wilgoć, dzięki czemu ryzyko rozwoju pleśni i grzybów maleje. Zdecydowanie warto poświęcić czas na staranne rozplanowanie systemu wentylacyjnego i na wybór dobrej jakości elementów do jego budowy. Części do montażu wentylacji wykonane z blachy ocynkowanej i posiadające wszystkie niezbędne atesty można znaleźć w Internecie: https://nasady-kominowe.pl/.
Nasada na komin wentylacyjny
Dla usprawnienia ciągu wentylacyjnego niekiedy na kominie warto zamontować nasadę. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza na terenach wietrznych. Nasada chroni wlot komina przed opadami, wiatrem i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, które mogą wywoływać powstawanie ciągu wstecznego. W sklepach dostępne są różnego rodzaju nasady: stałe, obrotowe podłużne i kuliste, strażaki oraz daszki. Można kupić je tutaj: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/daszki-kominowe. Montaż nasady to dobry sposób na poprawę wydajności systemu wymiany powietrza, bez konieczności jego przebudowy. Wystarczy po prostu nałożyć ją na komin wentylacyjny i odpowiednio zamontować.
Komin wentylacyjny stalowy
Systemy wentylacyjne konstruuje się obecnie z gotowych elementów. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy po prostu odpowiednio połączyć ze sobą prefabrykowane części. Dzięki temu montaż przebiega szybko i bezproblemowo. Co więcej, wszystkie elementy do budowy wentylacji można zamówić przez Internet. Nie trzeba więc szukać potrzebnych towarów w kilku miejscach. Wentylacja systemowa składa się z kilku podstawowych elementów m. in. z: rur wentylacyjnych, kanałów wentylacyjnych, kolan, trójników, przepustnic, skrzynek filtracyjnych, złączek czy filtrów. Części do budowy komina wykonane są z blachy. Najlepiej wybierać blachę ocynkowaną, dzięki czemu części będą wytrzymałe i odporne na korozję.
Komin wentylacyjny prostokątny
Do wyboru mamy systemy wentylacyjne w różnych kształtach. Najczęściej wybór pada na systemy okrągłe, przede wszystkim ze względu na łatwość montażu. Należy jednak pamiętać, że dla osób oszczędzających miejsce lepszym wyborem będą systemy owalne lub kwadratowe. Trzeba zastanowić się także czy wybieramy kanały wentylacyjne sztywne, czy ruchome. Ten pierwszy rodzaj jest tańszy, a z kolei przewody elastyczne mają uniwersalne zastosowanie, można montować je w niemal każdych warunkach.
Dodatkowy komin wentylacyjny
Jeśli w budynku niezbędny jest dodatkowy komin wentylacyjny, nie musimy organizować generalnego remontu. Wystarczy dobudować komin zewnętrzny. W takim przypadku należy zakupić części do budowy komina izolowanego. Między metalowymi ściankami znajduje się warstwa izolacji termicznej, która utrzymuje odpowiednią temperaturę powietrza, zapobiegając powstawaniu zjawiska kondensacji. Gdyby komin zewnętrzny został skonstruowany z samej blachy, wahania temperatur byłyby zbyt duże i następowałoby gwałtowne wychłodzenie pary wodnej, co doprowadziłoby do jej skraplania i ściekania z powrotem do rur. Wówczas wokół kratek wentylacyjnych powstałyby idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów.
Wybór części do budowy wentylacji powinien odbywać się z dużą rozwagą. Pamiętaj, że to zakup na długie lata. Zdecydowanie nie warto w tym przypadku szukać oszczędności na siłę i kupować słabej jakości elementów, które niebawem ulegną zniszczeniu lub w ogóle nie zagwarantują poprawnej pracy ciągu. To inwestycja w bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.