Ochrona przeciwsłoneczna, bezpieczeństwo i komfortowe użytkowanie to główne zalety rolet zewnętrznych. Stanowią one doskonałą ochronę przed zimnem i wiatrem, a także wzrokiem przechodniów i włamywaczy. Nic dziwnego, że coraz częściej widzimy je na oknach domów i mieszkań. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i który model wybrać?
Rodzaje rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne możemy podzielić na kilka sposobów, ale najczęściej robimy to ze względu na sposób ich montażu, od którego zależy czy instalację wykonujemy w domach nowo budowanych, czy już istniejących lub w mieszkaniu w bloku. W ten sposób mamy modele:
- naokienne – rolety montuje się we wnęce okiennej. Skrzynka z mechanizmem mocowana jest na ramie, przez co może przesłaniać górę okna. Najlepiej sprawdzają się na oknach o większych wymiarach,
- elewacyjne – montuje się je na elewacji nad wnęką okienną lub drzwiową, a jej prowadnice poprowadzone są po jej bokach. Z tego powodu to najpopularniejszy rodzaj rolet zewnętrznych,
- podtynkowe – instalacja możliwa jest tylko w domach nowo budowanych. Montaż polega na wmurowaniu skrzynki i prowadnic w elewacji budynku, co sprawia, że całość wygląda bardzo estetycznie.
Dlaczego warto zainstalować rolety zewnętrzne?
Ochrona przeciwsłoneczna i przeciwwłamaniowa rolet zewnętrznych to główne korzyści z zastosowania tej osłony okiennej. Zamontowana z zewnątrz roleta doskonale chroni przed silnym działaniem promieni słonecznych, a jednocześnie korzystnie wpływa na termoizolację pomieszczeń. Dzięki budowie i zastosowanym materiałom osłona zewnętrzna ogranicza straty ciepła w budynku i stanowi dodatkową izolację przed zimnem i wychładzaniem się wnętrz, spowodowanym niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Dlatego w okresie jesienno-zimowych zaleca się zasuwać rolety po zmierzchu i kiedy wychodzimy z domu.
Zamknięcie osłony podczas nieobecności to jednocześnie doskonałe zabezpieczenie okien przed ewentualnym włamaniem. Do standardowych zabezpieczeń w postaci rygli i zamków można dodać specjalne wzmocnienia, co ograniczy możliwość lub opóźni czas przedostania się do pomieszczeń. Prowadnice i pancerz rolety zewnętrznej antywłamaniowej wykonywane są z grubszego i bardziej sztywnego materiału, dzięki czemu jest on trudniejszy do uszkodzenia lub odgięcia. Taki model doskonale sprawdzi się w oknach zlokalizowanych na parterze lub wszędzie tam, gdzie właściciele podróżują często lub na dłużej.
Jak roleta zewnętrza poprawia komfort życia?
Obok właściwości technicznych rolety zewnętrze poprawiają codzienny komfort mieszkańców. Zasłonięta osłona sprawia, że nocą i nad ranem do pomieszczeń nie dostają się silne bodźce świetlne ani dźwiękowe. Roleta tłumi hałas, co docenimy nie tylko nocą, ale i w czasie nauki, pracy lub odpoczynku. Docenią to także rodzice małych dzieci, osoby starsze lub chore. W dni kiedy świeci słońce, można dowolnie regulować poziom nasłonecznienia we wnętrzach, zapobiegając tym samym przegrzewaniu się pomieszczeń i szkodliwemu działaniu słońca: utrat koloru na meblach, tkaninach czy ścianach. Jednocześnie, pozostawiając część okna odsłoniętą, zapewniamy dostęp naturalnego światła i optymalne oświetlenie wnętrz domu lub mieszkania.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru rolet zewnętrznych?
Stojąc przed wyborem idealnej rolety zewnętrznej, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, a przede wszystkim te 3:
- sposób montażu i konstrukcja rolety – instalacja na elewacji czy podtynkowo oraz dodatkowe zabezpieczenia,
- możliwości sterowania – ręczne, za pomocą pilota czy zdalnie poprzez urządzenia mobilne (także, kiedy nikogo nie ma w domu),
- materiał pancerza i izolacji – z czego wykonana jest roleta, jaka jest grubość profili i prowadnic.
Dzięki określeniu powyższych kwestii rolety zewnętrze będą spełniały indywidualne potrzeby użytkowników, a tym samym lepiej sprawdzały się w codziennym korzystaniu. Ostatnim krokiem jest dopasowanie koloru osłony do ram okiennych lub drzwiowych oraz elewacji, aby całość wyglądała spójnie i efektownie.