Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna, to praca w całości fizyczna i określana jedną z najbardziej ryzykownych dla zdrowia oraz życia wykonujących ją osób. W związku z tym powstały odpowiednie przepisy BHP, które określają, jakie wymogi odnośnie ochrony oraz zachowania bezpieczeństwa podczas pracy powinni spełniać pracodawcy oraz osoby wykonujące piaskowanie. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jakie zalety oraz zastosowanie mają hełmy do piaskowania. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Praca przy piaskowaniu – o czym należy pamiętać?
Piaskowanie, inaczej określane mianem obróbki strumieniowo-ściernej, jest zaliczany do jednej z najbardziej wydajnych metod oczyszczania powierzchni. Wykonywanie takiej pracy wymaga jednak sporego zaangażowania i umiejętności. Należy do wykonywania piaskowania posiadać również odpowiedni sprzęt. Piaskowanie to praca w 100% fizyczna i zaliczana do tych najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia zawodów.
W trakcie wykonywania piaskowania każdy pracownik powinien posiadać na sobie specjalistyczną odzież roboczą. Bez niej pracownik może zostać narażony na trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. W trakcie obróbki strumieniowo-ściernej powinno się posiadać na sobie: ubranie chroniące przed pyłem, rękawice ochronne oraz hełmy połączone z kapturami chroniącymi ramiona.
Zalety hełmów do piaskowania
Hełmy używane do piaskowania nie są zwyczajnymi kaskami roboczymi. Ich zadaniem jest ochrona pracownika przed stanowiącym zagrożenie dla zdrowia niebezpiecznym pyłem. Dostanie się do organizmu takiego zanieczyszczenia może wywołać niebezpieczne choroby stanowiące zagrożenie dla układu oddechowe, a w konsekwencji doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci. Hełmy do piaskowania mają wiele zalet. Chronią układ oddechowy oraz twarz pracownika w trakcie prac przy oczyszczaniu konstrukcji stalowych, odlewów bądź betonu metodą piaskowania, czyli inaczej zwaną metodą strumieniowo-ścierną. Hełmy do piaskowania nie są zatem zwyczajnymi kaskami roboczymi, zapewniającymi jedynie ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym głowy danego pracownika. Jest to sprzęt, który umożliwia wykonywanie ciężkich prac na takim stanowisku, które są obarczone ryzykiem.
Hełmy do piaskowania – zastosowanie
Hełmy do piaskowania mają wszechstronne zastosowania. Są to sprzęty wysokiej jakości, specjalistycznego przeznaczenia. Muszą one posiadać odpowiednie normy oraz certyfikaty. Producenci kasków ochronnych decydują się na korzystanie z najnowszych technologii, dzięki którym będą mogli wyprodukować sprzęt spełniający wymagania jakościowe oraz normy bezpieczeństwa. Hełmy do piaskowania muszą być zgodne z normami PN-EN 14594. Według tych norm hełmy powinny posiadać układ regulujący ilość dopływającego powietrza oddechowego bądź klimatyzator, który regulowałby temperaturę powietrza wydychanego przez pracownika. Kaski w przypadku pracy przy piaskowaniu to ta część odzieży roboczej, której powinno się poświęcić najwięcej uwagi – hełmy takie powinny ochraniać głowę nie tylko przed szkodliwym hałasem oraz pyłem, ale też zapewniać dopływ świeżego powietrza, aby zapobiec niedotlenieniu.
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.contracor.com.pl/helmy-comfort.php