Podczas realizacji prac na wysokości, nierzadko niezbędna okazuje się obecność podnośnika koszowego. Decydując się na wynajem zwyżki, warto mieć na uwadze jej jakość oraz najważniejsze parametry użytkowe.
Wysokość i udźwig kosza
Wybierając odpowiednią zwyżkę, należy przede wszystkim ustalić potrzebną wysokość. Warto jednocześnie wziąć pod uwagę odległość od ściany, na której będą wykonywane prace. Wraz ze zmianą kąta nachylenia ramienia zwyżki, zmienia się bowiem także jej maksymalna wysokość. Należy też pamiętać o tym, że podnośnikiem trzeba zwykle wznieść się z dodatkowym ciężarem. Do wagi pracownika powinno się więc doliczyć wagę sprzętu, który wykorzystywany będzie na określonej wysokości. W zależności od rodzaju podnośnika koszowego, maksymalny udźwig zwyżki to zwykle 200, 300 lub 600 kilogramów.
Szybkość rozkładania się i szerokość zwyżki
Znaczenie ma także szybkość rozkładania się danego podnośnika. Nowsze modele z reguły szybciej gotowe są do pracy, podczas gdy w przypadku starszych urządzeń rozkładanie trwa zwykle nieco dłużej. Nie warto więc ryzykować strat finansowych, spowodowanych zbyt długim przygotowywaniem zwyżki. Jeżeli prace na wysokości będą wykonywane w stosunkowo ciasnej zabudowie, wskazane jest zweryfikowanie gabarytów podnośnika. Pomiędzy poszczególnymi modelami mogą występować pewne istotne różnice – w zależności od samochodu, na którym został zamontowany wysięgnik. Decydując się na wynajem zwyżek, warto też zapytać o wiek pojazdu. Dzięki temu uniknąć będzie można wyboru kolebiącego się i pozostawiającego plamy oleju sprzętu.
Cena wynajmu
Firmy oferujące wynajem zwyżek posiadają w swojej ofercie wiele podnośników. Niższa cena wiąże się zwykle z ograniczeniem możliwości sprzętu, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru wskazane jest sprawdzenie poszczególnych właściwości oraz parametrów zwyżki. Dopiero wówczas można będzie mieć pewność, że wynajęty podnośnik kosztowy doskonale da sobie radę w każdych warunkach. W ten sposób można też skutecznie zapobiec ewentualnej awarii, a tym samym opóźnieniom prac i stratom finansowym.