Pierwszy własny magazyn

Pierwszy własny magazyn

Planując założenie nowej firmy, niezależnie od tego, czy, ma być to firma produkcyjna czy handlowa, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad stworzeniem magazyny z prawdziwego zdarzenie. W tej materii króluje optymistyczne podejście w stylu jakoś to będzie.

W całym tym biurokratycznym zamieszaniu, jakim jest zakładanie firmy, a potem próbując utrzymać ją na powierzchni, najczęściej pomijamy kilka bardzo istotnych spraw, a jedną z nich jest zaprojektowanie i solidne prowadzenie magazynu. W większości firm, w których na jakimś etapie pojawiają się produkty fizyczne potrzebny jest porządny magazyn. Nawet jeżeli handlujesz jakimiś bardzo drobnymi elementami to przy dużej skali takiej działalności, a przecież po to prowadzisz firmę, by się rozwijać, pojawi się ogromny problem z zarządzaniem towarami.

Czy to dobry pomysł?

Zazwyczaj wydaje nam się, że pierwszy magazyn w formie garażu, piwnicy, czy przedpokoju to dobry pomysł, ale nie, to jeden z najgorszych pomysłów, jaki możemy zrealizować. Magazynowanie zazwyczaj kojarzy się z czymś błahym i niewartym uwagi, a to jest właśnie kręgosłup całego przedsięwzięcia. Magazyn to nie tylko pomieszczenie, ale to cały proces intralogistycznym, który może wspierać nasz biznes albo go całkowicie rozłożyć. Jeżeli mamy słaby i chory kręgosłup to niczego w życiu nie zrobimy, a przynajmniej nie fizycznie.

Jak się do tego zabrać?

Tu nie będzie zaskoczenia, potrzebujemy przestrzeni, która stanie się magazynem. Jej wielkość jest uzależniona od tego, co będziemy w niej przechowywać, jak długo, jakie warunki specjalne muszą być spełnione, by dany towar przechowywać z jego wymogami, jakie wymiary będą miały poszczególne magazynowane towary i jak dużo tego będzie. 

Ważne, by zaplanować odpowiedni zapas potencjału takich pomieszczeń. Przecież nie chcemy zmieniać siedziby za rok czy dwa, dlatego trzeba założyć plan minimum trzy a najlepiej pięcioletniego rozwoju. Jeżeli przetrwamy na rynku pięć lat i na tyle wzrośniemy, że nasz zaplanowany z marginesem na rozwój magazyn osiągnie swoje maksimum, to najprawdopodobniej będzie nas stać na bezbolesne rozwiązanie tego problemu. Jednak mało jest gorszych rzeczy niż to gdy niewystarczająca przepustowość systemu intralogistycznego blokuje swobodny rozwój firmy.  

Co dalej?

Gdy już mamy pomieszczenia to pozostaje je odpowiednio wyposażyć i tu już możemy trochę zaoszczędzić i rozpocząć działalność od mniej wydajnych za to tańszych i niezawodnych rozwiązań. 

Przechowywanie

Naszą podstawą może stać się klasyczny regał metalowy, jeżeli postawimy na porządny atestowany produkt przeznaczony do przemysłowego przechowywania towarów, to taki system wystarczy na lata i bez problemu będzie można go dowolnie rozwijać i konfigurować. Nie jest to duża inwestycja i nie warto na niej oszczędzać kupując konsumenckie regały z marketu, które nie są przeznaczone do opierania na nich działalności gospodarczej.

W zależności od tego, jakie towary będziemy przechowywać, może się okazać, że już na samym początku będzie konieczne nabycie owijarki do palet, w podstawowej wersji nadal nie jest to sprzęt drogi, a niewiarygodnie przyspiesza proces pakowania i paletyzacji towarów, co bezpośrednio przekłada się na zyski firmy.

Transport

Kolejną rzeczą, bez której nie będziemy mogli się obyć to jest transport. Jakoś te wszystkie towary będziemy musieli przemieszczać i nawet jeżeli są to niewielkie i stosunkowo lekkie rzeczy, to obecnie standardem jest pakowanie i dostarczanie towarów na paletach, a żeby móc nimi sprawnie manipulować będziemy potrzebowali odpowiednich środków transportu. T sprawdzą się klasyczne wózki paletowe ręczne, które są najtańszym za to bardzo skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Są praktycznie bezawaryjne, nie wymagają zasilania, pracownicy je obsługujący nie muszą mieć żadnych uprawnień i nie zajmują dużo miejsca. Posiadają dwie wady są powolne i trzeb mieć sporo siły, by się nimi posługiwać. Natomiast na początek przygody z biznesem są świetnym rozwiązaniem. 

Wózki takie występują w wielu konfiguracjach są szersze węższe o dłuższych i krótszych widłach. Znajdziemy modele z wagą lub tylko orientacyjnym wskaźnikiem wagi. Ocynkowane i nie. Wysokie i niskie. Tutaj będziemy musieli już na własną rękę przeprowadzić analizę potrzeb i dobrać odpowiedni model pod siebie. 

Informatyzacja i automatyzacja

To element, który w początkowej fazie rozwoju firmy najczęściej jest pomijany, jednak w zależności od budżetu, warto już na samym początku o nim myśleć. Wprowadzenie systemu zarządzania magazynem AWS czy wybieranie rozwiązań półautomatycznych lub automatycznych zamiast ręcznych może już od początku postawić waszą firmę na wyższym poziomie.

Stały rozwój 

Zestaw magazynowy, który tu omówiliśmy będzie wystarczający w pierwszych dniach działania firmy. Szczególnie jeżeli sami projektujecie system logistyczny, warto zacząć od podstawy, a potem w miarę pojawiania się potrzeb i poznawania własnych możliwości, dopiero należy wprowadzać kolejne elementy. Dobrym kolejnym krokiem jest, by wózki paletowe elektryczne zastąpiły wózki paletowe ręczne,co pozwoli przyspieszyć transport, uwolnić zasoby pracownicze i przydzielić do transportu osoby słabsze.

Kolejne kroki to dalsza automatyzacja, a ku niej obecnie w logistyce jest mnóstwo okazji, ponieważ powstają coraz to nowsze rozwiązania. Granicą jest jedynie wyobraźnia a stanem, jaki można uzyskać jest całkowicie zautomatyzowany, praktycznie bezobsługowy magazyn. 

Tego właśnie nam wszystkim życzę, byśmy mogli i chcieli dążyć do całkowicie zautomatyzowanych działów i procesów w naszych firmach.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment