W branży budowlanej szeroko stosowane są masy bitumiczne, czyli mieszanki o doskonałych właściwościach uszczelniających i klejących. Wyróżnić można kilka kluczowych obszarów, w których ich używanie jest wręcz niezbędne. Dowiedzmy się, czym są masy bitumiczne i jak je wykorzystać na budowie.
Dlaczego stosujemy masy bitumiczne w budownictwie?
Stosowanie mas bitumicznych jest powszechne w wielu gałęziach branży budowlanej. Jednak najczęściej są to budowy domów, a dokładnie kładzenie bądź remonty dachów oraz izolacja fundamentów. Bardzo często masy bitumiczne wykorzystuje się również przy budowie i remontach dróg, gdzie powszechnym problemem są uszkodzenia, ubytki i pęknięcia nawierzchni.
Podstawowym problemem bądź wyzwaniem w budownictwie mieszkaniowym i usługowym jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wodą i wilgocią. Przedostanie się wody przez powłoki dachu bądź strukturę fundamentów może wywołać problemy typu pleśń czy rozpad materiałów, nie mówiąc o komforcie życia mieszkańców. Również piwnice, łazienki i inne miejsca o większym narażeniu na wystąpienie wilgoci należy zabezpieczyć poprzez położenie warstw hydroizolacyjnych. I tu właśnie pomocne będą masy bitumiczne.
Jak działa masa bitumiczna?
Masy bitumiczne wykazują właściwości izolacyjne i klejące, dlatego są tak powszechne we wspomnianych branżach. Tworzą warstwy wodoodporne stanowiąc trwałe i elastyczne powłoki uniemożliwiające przenikanie wody, ale też zwiększające ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przy budowie fundamentów zastosowanie masy pozwala wzmocnić barierę ściany nie tylko przed wilgocią, ale też wodą gruntową i gazami, które mogą od podstaw niszczyć budynek.
Niektóre masy bitumiczne posiadają właściwości izolacyjne – termiczne i stosuje się je, aby zmniejszać straty ciepła. Wybrane masy mają za zadanie kleić membrany dachowe pokrywające dachy. Należy pamiętać, że masy bitumiczne zawierają różne dodatki, formy i zastosowanie. Z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z produktem przed kupnem – dobór masy jest uzależniony od docelowej aplikacji i warunków stosowania.
Z czego składają się masy bitumiczne?
Masa bitumiczna jest mieszanką kruszyw i wypełniaczy ze spoiwem, którym najczęściej jest asfalt. Uzyskanie produktu końcowego to długotrwały proces, gdyż każdy składnik musi przejść odpowiednie etapy przygotowania, obejmujące m.in. sortowanie czy podgrzewanie. Wypełniaczami z kolei są zazwyczaj mączki wapienne czy pyły. Do masy można dodać też pewne środki adhezyjne bądź dodatki celulozowe, co ma na celu poprawę jej właściwości.
Rodzaje mas bitumicznych
Jedną z najpopularniejszych obecnie mieszanek jest dysperbit, czyli masa do wykonywania powłok przeciwwilgociowych, przeciwwodnych typu lekkiego i impregnacyjnych. Tym, co ją wyróżnia jest fakt, że nie zawiera rozpuszczalnika – jest nim woda. Produkt można uznać za ekologiczny i bezpieczny dla użytkowników. Jest łatwy do nakładania i uniwersalny biorąc pod uwagę to, że można go aplikować zarówno przy fundamentach jak i na dachu.
Dysperbit jest masą asfaltowo-kauczukową. Asfalt jest w tym przypadku środkiem lepiącym, a kauczuk ma charakter uszczelniający. Innymi stosowanymi dodatkami są żywica i pigment aluminiowy. Na rynku dostępne są masy asfaltowo-żywiczne, bitumiczno-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe oraz asfaltowo-aluminiowe. Oczywiście istnieje też najprostszy podział, gdzie wyodrębnić możemy (oprócz już wspomnianych zastosowań) masy do warstw gruntujących czy do likwidacji załamań, pęknięć czy pęcherzy.
Masa bitumiczna – mieszanka do zadań specjalnych
Pamiętajmy, że masy bitumiczne często posiadają dodatkowe właściwości, które sprawiają, że stają się one produktem wyjątkowym w branży. Taki jest DECAMIX do szybkich napraw i uszczelnień. Wyróżnia go możliwość aplikacji podczas opadów deszczu i śniegu – stosuje się go zarówno na suche jak i mokre podłoża, gdyż przylega do podłoża nawet pod wodą. Jest też rozwiązaniem dedykowanym do prac zimowych, gdyż zachowuje elastyczność nawet do –15 stopni Celsjusza.
Do dachów płaskich i skośnych stosuje się masy bitumiczne o odpowiedniej konsystencji jak np. BITUMASS SZPACHLA DEKARSKA R. Istnieje grupa produktów do stosowania na zimno, co ułatwia i skraca pracę, gdyż nie musimy wpierw podgrzewać masy do wymaganej temperatury. Masa, zakupiona w wygodnym opakowaniu w postaci wiadra, jest gotowa do użycia.