5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie – strefa dzienna

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Urządzając wymarzone mieszkanie i chcąc jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, coraz więcej osób decyduje się na połączenie ze sobą dwóch kluczowych pomieszczeń – kuchni i salonu. Projektowanie użytecznego, dobrze zintegrowanego wnętrza wymaga jednak kompromisów i może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak stworzyć estetyczną i praktyczną otwartą strefę dzienną?

Połączenie kuchni i salonu jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób decydujących się na zakup mieszkania o mniejszym metrażu. Zastosowanie aneksu kuchennego proponują w swoich realizacjach nie tylko deweloperzy – przekształcenie ciasnej, nieustawnej kuchni w otwartą przestrzeń zintegrowaną z pokojem dziennym wybierają także nabywcy mieszkań z drugiej ręki. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie większego i wygodniejszego.

Aneksy kuchenne połączone z salonem często stają się bijącym sercem całego mieszkania. To właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu gotując i odpoczywając. Urządzając otwartą strefę dzienną powinniśmy rozważyć kilka kwestii – przedstawiamy pięć najważniejszych punktów, o których warto pamiętać.

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Przemyślany projekt

Pierwszym krokiem przy projektowaniu kuchni na planie otwartym jest zastanowienie się nad układem pomieszczenia i jego współdziałaniem z pozostałymi strefami aranżacji, szczególnie jeśli myślimy o stworzeniu funkcjonalnej, rodzinnej przestrzeni. Pamiętajmy, że gdy kuchnia stanie się częścią otwartej powierzchni, będzie miała wpływ na każdy inny obszar – nie będzie tam możliwości zamykania drzwi i ucieczki przed hałaśliwymi urządzeniami czy bałaganem na blatach po przygotowaniu posiłku.

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Niechciane zapachy w salonie

Wiele osób niepokoi się gotowaniem w aneksie kuchennym, ze względu na rozchodzące się po całym pomieszczeniu aromaty. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie dobrej jakości okapu, który z łatwością wyeliminuje wszelkie niepożądane opary. Osoby, które ze względu na ograniczoną przestrzeń nie mogą pozwolić sobie na jego instalację mogą także zdecydować się na wydajny, nablatowy pochłaniacz zapachów.

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Odpowiednie strefowanie

Aneks kuchenny połączony z salonem musi mieć określone obszary – miejsce do gotowania, spożywania posiłku i odpoczynku. Nawet jeśli znajdują się one w jednym pomieszczeniu, warto zadbać o to, by tworzyły osobne strefy, ale utrzymane w podobnej stylistyce.

– Decydując się na wnętrza hybrydowe, zaoszczędzimy dużo miejsca, pozwolimy na swobodne zintegrowanie pomieszczeń, co umożliwi wspólne spędzanie czasu przez domowników, mimo wykonywania różnych czynności. Połączenie pomieszczeń w jedno i stworzenie otwartej przestrzeni daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwoli na przenikanie się ze sobą funkcji, a także poszerzy pole oddziaływania światła dziennego. Aby uniknąć nadmiernego chaosu, możemy w takim wnętrzu zastosować powtarzające się motywy. Warto postawić na stosunkowo jednolitą kolorystykę oraz elementy wystroju utrzymane w podobnej stylistyce. Wprowadzenie mocniejszego akcentu w postaci dodatków nieco ożywi pomieszczenie. – podkreśla Katarzyna Piotrowska, architekt wnętrz Decoroom.

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Wygoda na pierwszym miejscu

Planując połączenie salonu i aneksu kuchennego nie możemy zapominać o istocie tego pierwszego. Strefa odpoczynku musi przede wszystkim zapewnić wygodę i umożliwić relaks po ciężkim dniu.

Urządzając salon połączony z kuchnią, kluczową kwestią w wyborze mebli może stać się możliwość ich personalizacji. Mowa tu nie tylko o doborze rodzaju tapicerki czy koloru materiału, ale także o rozmiarze i ustawieniu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie sof modułowych, które możemy dostosować do naszych potrzeb i układu mieszkania. Jeśli z kolei aranżujemy przestrzeń o niewielkim metrażu, dobrym rozwiązaniem jest użycie kanapy z funkcją spania – możemy wtedy wykorzystać nasz salon jako gościnną sypialnię. – mówi Tomasz Matejczyk, współwłaściciel marki Nobonobo.

5 rad jak urządzić funkcjonalne, wymarzone mieszkanie - strefa dzienna

Spójność to podstawa

Projektując pomieszczenie, którego zadaniem jest pełnienie kilku różnych funkcji musimy zastanowić się, w jaki sposób pogodzić ze sobą wszystkie elementy. Choć eklektyzm jest teraz modnym trendem, nie wszystkie style mogą do siebie pasować. Dobrym rozwiązaniem nadającym przestrzeni płynności i spójności jest wykorzystanie zbliżonej palety kolorów i materiałów.

na podstawie materiałów okkpr.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment