5 cech funkcjonalnej łazienki

Wygląd łazienki to nie wszystko, bo cóż z tego, że będzie cieszyć oko, skoro nie stworzy odpowiednich warunków do użytkowania. Wygoda w tym miejscu ma kluczowe znaczenie, szczególnie gdy metraż jest niewielki, a musi pomieścić sporą ilość wyposażenia. Jednakże przestrzegając kilku zasad, da się osiągnąć kompromis między tym, co ładne a funkcjonalne.

Odległość ma znaczenie

Korzystanie z urządzeń sanitarnych nie będzie łatwe, jeżeli nie zostaną zachowane między nimi dostatecznie duże odstępy. W przypadku słabego zagospodarowania przestrzennego samo poruszanie się po łazience może przysparzać trudności. Dlatego lepiej zawczasu przemyśleć, gdzie i co zostanie umieszczone i pozostawić wokół odpowiednią ilość miejsca. Orientacyjne wielkości powierzchni pod instalację konkretnych urządzeń sanitarnych przedstawiają się następująco: sedes – 85 × 85 cm, wanna – 70 × 100 cm, umywalka – 65 × 100 cm, bidet – 70 × 100 cm.

Więcej światła, proszę!

Jasne przestrzenie wydają się większe. Przyjemniej się też z nich korzysta. Warto zatem postarać się o dobre oświetlenie. Niestety jedna lampa podwieszona pod sufitem nie wystarczy. W łazience najlepiej zapewnić dopływ naturalnego światła z zewnątrz i połączyć je z kilkoma punktami świetlnymi o różnej intensywności np. przy lustrze, gdzie wykonuje się makijaż, zamontować mocniejsze żarówki, za to w okolicach wanny słabsze, emitujące przytłumione światło. Ściany i podłogę najlepiej wykończyć materiałami w jasnym odcieniu, o gładkiej, odbijającej blask powierzchni. Dzięki temu pomieszczenie optycznie się powiększy. Efekt jeszcze bardziej spotęguje powieszone na ścianie lustro.

Drewno, kamień, ceramika

Wilgoć, wzmożona eksploatacja i konieczność utrzymania powierzchni w higienicznej czystości narzucają wykończenie łazienki materiałami trwałymi, odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i wielokrotne zmywanie. Zalicza się do nich m.in. kamień, ceramikę oraz niektóre gatunki drewna (drewno doskonale ociepla wnętrze, nadaje mu przytulności). Wymienione materiały można kłaść na ścianach i podłodze. Naturalny kamień czy konglomerat nadają się też na blaty do łazienki.

Tylko trzy kolory

Lepsze jest wrogiem dobrego, więc w stosowaniu barw zaleca się rozwagę. Nadmierna ilość kolorów lub ich nieumiejętne zestawienie może wprowadzić do aranżacji chaos, sprawić, że przebywanie w pomieszczeniu stanie się męczące. Tymczasem łazienka ma sprzyjać relaksowi, pomóc się odprężyć. Aby tak się stało, należy wprowadzić do niej nie więcej niż trzy kolory. Bezpieczny wybór stanowią odcienie stonowane, neutralne, należące do tej samej gamy kolorystycznej. Uniwersalne są zwłaszcza beże, brązy, szarości, biel. To barwy klasyczne, eleganckie i zawsze w modzie.

Strefa prania i przechowywania

Jeżeli kubatura domu/mieszkania nie pozwala na utworzenie pralni w osobnym pomieszczeniu, to pralkę montuje się najczęściej w łazience. Nie wygląda ona zbyt atrakcyjnie, toteż warto ją ukryć np. pod blatem do łazienki lub we wnęce i zasłonić drzwiczkami albo opuszczaną żaluzją. Rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Powoduje też, że niezbędne, ale niekorzystanie odbijające się na całościowym wystroju, elementy zostają z niego poniekąd wyeliminowane.

Podobnie wygląda kwestia przechowywania. W łazience trzymamy mnóstwo kosmetyków, akcesoriów pielęgnacyjnych, ręczniki, środki czystości. Ich stosy poukładane na półkach nie wyglądają dobrze. Wręcz przeciwnie – wywołują wrażenie zagraconego, nieuporządkowanego wnętrza. Dlatego lepiej nie trzymać ich na widoku, tylko wydzielić w łazience strefę przechowywania np. zagospodarować pod ten cel wspomnianą wnękę albo zainwestować w duże zamykane szafki.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment