W inteligentnych domach montuje się nowoczesne systemy do zarządzania poszczególnymi funkcjami i instalacjami znajdującymi się w obrębie budynku lub na całej posesji. W ten sposób domownicy mogą sterować ogrzewaniem, światłem, monitoringiem i alarmem. Rozwiązania zastosowane w smart home powinny być energooszczędne i ekologiczne oraz muszą być także wygodne w codziennym użytkowaniu. A z czego dokładnie składa się inteligentny dom?
Inteligentny dom – czyli jaki?
Trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo bez smart homes, które pozwalają domownikom na zdalne kontrolowanie wybranych sprzętów i instalacji. Zarządzanie poszczególnymi elementami inteligentnego domu jest możliwe dzięki sieci urządzeń, czujników i detektorów, które przesyłają informacje do centralnego systemu. Sterowanie pracą grzejników, lamp czy kamer odbywa się często przy użyciu dedykowanej aplikacji, za pomocą której każdy domownik może wygodnie ustawić preferowane przez siebie parametry, korzystając z lokalnej sieci Wi-Fi.
Z czego się składa system inteligentnego domu?
Smart home to miejsce, w którym domownik może dowolnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajduje. System inteligentnego domu pozwala na włączanie i wyłączanie urządzeń i podzespołów odpowiedzialnych za ogrzewanie takich jak:
- instalacja centralnego ogrzewania CO
- system podgrzewania ciepłej wody
- wentylacja mechaniczna i klimatyzacja
- instalacja pompy ciepła
- instalacja paneli solarnych
- ogrzewanie podłogowe
- ogrzewanie kominkiem
- instalacja elektryczna
W efekcie inteligentny dom można z łatwością dopasować do preferencji i potrzeb domowników oraz wykorzystanych w danym budynku technologii. Ponadto użytkownik będzie mógł na bieżąco regulować temperaturę i wilgotność powietrza, dzięki czemu skutecznie obniży rachunki za prąd lub inne źródła ogrzewania.
Co jeszcze powinno się znaleźć w inteligentnym domu?
W inteligentnych domach stosuje się rozwiązania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa domowników. Dlatego smart home może być wyposażony w system nowoczesnych kamer, które szybko wykrywają potencjalne zagrożenie i wysyłają powiadomienia do uprawnionych użytkowników. Jeśli budynek ma być dobrze chroniony, to do systemu inteligentnego domu powinien być podpięty także alarm oraz mechanizm otwierania bramy wjazdowej i garażowej. W ramach smart home domownicy mogą również zdalnie sterować żaluzjami, oświetleniem, zraszaczami w ogrodzie, a nawet systemem kina domowego. Wiele ciekawych i praktycznych informacji na temat innowacyjnych rozwiązań stosowanych w inteligentnych domach można znaleźć na stronie Smart-Homes.pl.
Im więcej elementów składa się na system inteligentnego domu, tym większy będzie komfort użytkowania danej nieruchomości. Wdrożenie i montaż zintegrowanych urządzeń najlepiej przeprowadzić na etapie budowy, by móc w pełni wykorzystać możliwości domu. Ponadto inwestycja w smart home szybko się zwróci, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii domownicy zapłacą mniejsze rachunki z prąd, wodę i inne niezbędne media.